Teksas eyaletinin en büyük ilçesi olan ve Houston’u da içeren Harris’de yargıç olarak seçilen 17 siyah kadın -deyim yerindeyse- tarih yazdı...

Demokrat adayı 19 kadın, Harris ilçesinde en fazla sayıda ‘siyah kadın yargıç’ seçilmesi umuduyla ‘Black Girl Magic Texas’ adlı bir kampanyayla seçime girdi. Kadınların bazıları başarılarını sosyal medyada kutladı. Eyalet hukuk mahkemelerinden birinin hâkimi seçilen LaShawn Williams, Facebook hesabından şu ifadeyi paylaştı: “Herkesin sesinin duyulmasını sağlayacak bir mahkeme sistemi oluşturmamıza yardımcı olacak tüm nazik sözleriniz ve güçlü eylemlerinizden fazlasıyla memnunum…” Out Smart Dergisi’ne göre, tarih yazan bu 17 kadın arasında Shannon Baldwin, ülkenin ilk açık LGBTQ Afro-Amerikan yargıcı olacak. Ara seçimlerin gerçekleştiği gece, Kongrede her zamankinden daha fazla hizmet verecek olan kadın adaylar için tarihî bir anlam taşıyordu.

55. Adli Yargı Bölgesi’nin hâkimi olarak seçilen Latosha Lewis Payne, yerel bir Houston televizyon kanalına verdiği demeçte, “Farklı bir konuma sahip olmanın, kim olursanız olun, adalet için eşit fırsat sağlayacağını” belirtti ve devam etti: “AfroAmerikan bir yargıç ya da kadın bir yargıç olarak, benzer bir geçmişten/ tecrübeden gelebilecek bir insanın anlayışını getiriyoruz…” Haber kanalı CNN geçtiğimiz aylarda, Meclis’e yeni seçilen 35 kadın ve hali hazırda görev yapan 65 kadınla birlikte, en az 100 kadının ABD Meclis koltuklarını kazanacağını açıklamıştı. CNN, yeni seçilen iki kadının önceden göreve gelmiş 10 kişiye katılmasıyla da Senato’da 12 kadının yer alacağını belirtti. CNN aynı zamanda, dokuz kadının vilayet seçimlerini kazanacağını öngördü.

Kaynak: CNN