Kısa bir süre önce İngiliz Vogue Dergisinin kapağında görülen 1,50 m boyundaki Ellie Goldstein ortalama bir süper model değil. 21 yaşındaki Ellie Goldstein, modellik kariyerinde çoğu kişinin ancak hayal edebileceği zirvelere ulaştı: British Vogue’un Mayıs 2023 sayısına kapak oldu. Yakın zamanda Gucci’nin bir güzellik kampanyasında rol aldı ve bir Adidas videosunda yer aldı.

Down sendromlu İngiliz model Goldstein dünyayı kasıp kavurdu. The Times of Israel’e verdiği demeçte; “Kendimi reklam panolarında görmeyi seviyorum, ama en çok kendimi Vogue’un kapağında görmek beni heyecanlandırdı. Vogue’a kapak olmak benim hayalimdi ve gerçekleşti!” dedi.

Essex, Ilford’dan Yahudi asıllı bir ailenin iki kızından küçük olan, dışa dönük Goldstein, erken yaşlarda makyaj ve modaya ilgi duymaya başladı. 15 yaşındayken, uluslararası Zebedee Model Ajansı tarafından teklif alarak, şirketle anlaşma imzaladı. 2017 yılında Laura Winson ve Zoe Proctor tarafından kurulan Zebedee Ajansı, web sitesinde kendini şöyle tanımlıyor: “Zebedee’de; engelli olmanın, farklılığın ve cinsiyet kimliğinin moda dünyasında ve medyada temsil edilme biçimini değiştirmeye kararlıyız.”

Çok yetenekli Goldstein, ajansın Glamour Magazine, Elle, Mission Magazine ve Euphoria Magazine gibi işlerinden örneklere yer veren web sitesinde hemen dikkat çekiyor. Ayrıca, fotoğraf çekimlerinden öne çıkanları paylaştığı Instagram’da 99.400 takipçisi var. Goldstein’ın canlılığı ve rahatlığı moda kampanyalarında, reklamlarda ve podyumda kendini gösteriyor.


Uzun koyu kahverengi saçlı, yeşil gözlü ve sadece 1,50 m boyunda olan Goldstein, geleneksel bir model değil ama, tün bunların yoluna engel olarak çıkmasına izin vermiyor: “Kameranın önünde olmayı, çekici ve muhteşem olmayı seviyorum...”

Zebedee model temsilcisi Amy Mistry, Goldstein için şu yorumu yapıyor: “Ellie’nin yolculuğunu daha da dikkat çekici kılan, down sendromlu olması. Sektörün tarihsel olarak dar güzellik görüşüne rağmen, Ellie engelleri yıkıyor ve modanın çehresini değiştiriyor. Başarısı, moda dünyasının her türlü çeşitliliği kucaklamaya hazır ve istekli olduğunun bir kanıtı ve bu olumlu değişiminin bir parçası olmak beni çok gururlandırıyor.”

Goldstein, defilelerde mankenlik yapmak üzere annesi Yvonne ile birlikte İtalya, İsveç ve Almanya gibi ülkelere seyahat etmediği süreçte, üniversitede drama ve sahne sanatları üzerine öğrenim görüyor. Ayrıca hip hop dansına bayılıyor ve sosyal medyada yayınladığı videolarda sık sık figürlerini gösteriyor.

Goldstein, fotoğraf çekimleri için makyaj yapmayı ve özellikle ışıltılı kıyafetler giymeyi sevdiğini söylüyor. Ancak, evdeyken rahat bir jean pantolonu tercih ediyor. Onunla röportaj yapan muhabir, pembe bir bluz giydiğini ve tırnaklarında mor oje olduğunu fark ettiğinde, en sevdiği renklerin bunlar olduğunu paylaşıyor ve “Ayrıca bordo” diye ekliyor.

Goldstein, modellik kariyerinin bir sonraki aşaması olarak New York’a gitmeyi umduğunu ve burada sadece kendisi için değil, başkaları için de engelleri yıkmaya devam etmek istediğini belirtmekte. Kapsayıcılığın ve çeşitliliğin yüzü olması, ve farklı ya da engelleri olan diğerlerine kapılar açması onun için çok önemli.


İlk down sendromlu Barbie bebeğin lansmanında yer aldı
Ellie, Barbie Fashionistas bebek serisinin bir parçası olan ilk down sendromlu Barbie’nin lansmanında yer aldı. (Barbie Fashionistas’ın her bir bebeği, kendine özgü görünümü ve stili olan moda ikonudur.) Goldstein bebeği tanıttığı bir videoda; “Benim gibi ve güzel. Onun her bir parçasını seviyorum… o göz alıcı, muhteşem. O da benim gibi mükemmel, ben de onun gibi mükemmelim” diyor.

Barbie bebek, down sendromlu bireylere özgü yüz özelliklerine ve vücut şekline sahip. Down sendromlu çocukların ve ebeveynlerinin dayanıklılığının simgesi haline gelen “şanslı az” üç oklu tasarıma sahip bir kolye takmakta. (Üç ok, down sendromlu doğan çocukların 21. kromozomun fazladan bir kopyasına sahip olduğu gerçeğini temsil eder.) Ayrıca, bebeğin elbisesinin deseni, öncelikle down sendromu farkındalık kurdelesinin renkleri olan mavi ve sarı renkte.


Ellie’nin annesi, kızıyla katıldığı bir televizyon programında, Barbie bebek ile ilgili şu yorumu yaptı: “Her şey görünürlük ve kapsayıcılıkla ilgili. Ellie büyürken bunların hiçbiri yoktu. Ancak, yine de mutlu bir çocuktu.”

Ellie Goldstein’ın ayrıca eylül ayında çıkmış olan “Her Şeye Rağmen” adlı bir kitabı var. Bir hayalet yazarın yardımıyla yazılan bu kitap, İngiliz yazar ve aktivist Katie Piper’in SPCK Yayınevi için kaleme aldığı “Görünmez” serisinin ilk kitabı. Goldstein, doğduğunda, doktorların anne ve babasını onun yürüyemeyeceği veya konuşamayacağı konusunda nasıl uyardığını yazdı. Onlara, kızlarından fazla bir şey beklememeleri söylenmişti. Goldstein güçlendikçe doktorların yanıldığını defalarca kanıtladı. Ailesinin desteğiyle, büyüyünce olmak istediği kişi olacağına inandı. Okuruna verdiği mesaj: “Kendiniz olun, umutlarınızdan ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin ve mutlu olun” oldu.

Kaynak:
timesofisrael.com