Haber fotoğrafı: Şef Escoffier’in Poire Belle Helene tatlısı

Dünyanın en önemli yazarlarından biri olan, büyük şair Homeros, gerek edebi eserleriyle gerekse eserlerinden ilham alınarak yaratılan sanatsal ve gastronomik yapıtlar ile halen aramızda yaşıyor.
İlyada Destanı’nın, dolayısıyla Truva Savaşı’nın önemli karakteri, güzeller güzeli Helene, Zeus ve Leda’nın kızları olarak bir yumurtadan doğdu. Sparta kralı Menelaus ile evlendi. Helene’in Truva Prensi Paris tarafından kaçırılması -ya da onunla kaçması- nedeniyle Truva Savaşı patlak verdi.


La Belle Helene Opereti

Güzel Helene’e ithaf edilen ilk eser Jacques Offenbach’ın -doğum adıyla Jacob Offenbach- 1864 tarihli operetidir. Paris’teki Theatre des Varietes salonunda galasını yapan eserin özgün adı La Belle Helene’dir. Operet ya da Opera Bouffe, Offenbach’ın yarattığı, daha hafif, kısa ve sade sahne eserine verilen isimlerdir.

Şef Escoffier’in Poire Belle Helene tatlısı
1870 yılında, Fransız şef George Auguste Escoffier armut, vanilyalı dondurma ve çikolata sosu içeren bir tatlı yarattı. Escoffier tatlıyı Offenbach’ın operetinin güzel karakterine ithaf etti ve Poire Belle Helene olarak adlandırdı. Tatlı icat edildiği yıllarda menekşelerle süslenirdi.


“Şeflerin kralı” ve “kralların şefi” olarak bilinen Auguste Escoffier

“Şeflerin kralı” ve “kralların şefi” olarak bilinen EscoffierFransa’nın en önemli şeflerinden biriydi. On iki yaşında başlayan mutfak kariyeri altmış iki yıl sürdü. Fransa-Prusya Savaşı’nda şef olarak görev yaptı. Savaş sonrası askerî hiyerarşiden esinlenerek brigade denilen mutfak aşama düzenini oluşturdu.