Johann Chrysostom Wolfgang Amadeus Mozart 27 Ocak 1756 tarihinde Avusturya’nın Salzburg kentinde doğdu. Babası Leopold Mozart oğlunun yeteneğini çok erken fark etti. Johann küçük yaşlarda müzik eğitimi almaya başladı. Altı yaşına gelmeden Münih’te Bavyera Sarayı’nda ve Viyana’da Kraliyet Sarayı’nda konser verdi. 1782 yılında Constanze Weber ile evlendi. Evlendikten sonra en ünlü eserlerinden olan “Figaro’nun Düğünü” ve “Don Giovanni” operalarını yazdı. 1791’de hayatını kaybetti. Ardında farklı müzik türlerinde bestelenmiş altı yüzden fazla eser bıraktı.


DESPINA
(Çikolatayı çırparken)
Ne sefil bir hayat
Sürer bir hanımın hizmetçisi!
Çalışır sabahtan akşama kadar,
Terler ve didinir, ve sonuçta
İnsan biter, kendine bir şey kalmaz! Yarım saattir bununla uğraşıyorum,
Ve şimdi çikolata hazır; dilim kupkuru
Sarksa da, sadece durup koklamalı mıyım?
Zevklerim sizinkilerle aynı değil mi?
Ey sevgili hanımlar, sizin servetiniz var
Ve benim sadece kokum! Kahretsin, deneyeceğim.

Tadına bakar
Leziz!

Ağzını siler
Birisi geliyor!

Tanrım, bunlar hanımlarım!

Mozart’ın 1789 tarihli Cosi Fan Tutte Operasında hizmetçi rolündeki Despina karakteri aryasında çikolatanın halen soylu sınıfının tüketim tekelinde olduğunu, alt sınıfların tadını bile bilmediğini ifade etmişti. Çikolatanın demokratikleşmesi, geniş kitlelere ulaşması sanayi devrimi sayesinde gerçekleşti. 1828 yılında Coenraad van Houten kakao çekirdeğindeki kuru madde ve yağı ayrıştırmayı başardı. Takvimler 1847’yi gösterdiğinde ilk bitter tablet çikolata üretildi. 1875 yılında ilk sütlü tablet çikolata satışa sunuldu.

Mozart çikolata topları 1890’da Paul Fürst tarafından icat edildi. Çikolata; marzipan, nuga ve fıstık içeriyordu. Fürst icadının patentini almayı unuttu, sonraki yıllarda Mirabell, Reber gibi firmalar da Mozart topları üretmeye başladı. Fürst markalı olanların ayırt edici özelliği mavi ve gümüş renklerini içeren ambalajlarda satılmasıydı.