Kurtuluş eski Rum İlkokulu’nda, yakın tarihimizin önemli isimlerinin de katılımıyla, Küratör Kani Kaya’nın organizatörlüğündeki “Tatavla Son Durak” adlı serginin açılışı 14 Ocak’ta gerçekleşti.

Bugün ‘Kurtuluş’ olarak bilinen ‘Tatavla’ semtinin tarihine ve kültürlerarası iletişime vurgu yapmayı amaçlayan ve 27 Ocak tarihine kadar süren sergi, sanatseverler tarafından büyük ilgiyle izlendi.

“Tatavla Son Durak” sergisi, 1886 yılında inşa edilmiş eski “Kurtuluş Rum İlkokulu”nun üç katında yer aldı. Üst katta usta sanatçılar Adnan Çoker, Devrim Erbil, Ergin İnan, Dinçer Erimez, Süleyman Saim Tekcan, Zahit Büyükişliyen, Özdemir Altan, Sadık Altınok, Mehmet Mahir, Aydın Ayan, Tülin Onat ve Seyyit Bozdoğan’ın işleri sergilenirken orta katta yeni nesil ressamların eserleri yer aldı. Okulun giriş katında ise seçilmiş özel çalışmalarla heykeller sergilendi.

Küratör Kani Kaya verdiği söyleşide tarihî sergi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu bölgede yaşamış olan Rumların geride bıraktığı zenginlikler unutulmak üzere. Bu okulda öğrenim görmüş insanlar hâlâ Yunanistan’dan buraya okulu ziyaret etmeye geliyor. Ben o atmosferi bozmadan, burada yaşayan Rum kardeşlerimize de bir şeyler yapmak adına bu sergiyi organize ettim…”

60’tan fazla eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu serginin açılışında Türkçe-Rumca şarkılar eşliğinde canlı müzik performansı ve Tatavla’nın hikâyesini konu alan soyut dans gösterisi yer aldı.

Kaynak

Cumhuriyet Gazetesi