Adını kurucu önder Atatürk’ün verdiği, Yunus Nadi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sadece birkaç ay sonrasında kurduğu, Türk basının çınarı Cumhuriyet Gazetesi 100. yılını görkemli bir törenle kutladı.

Kanımca, Cumhuriyet Gazetesi’ni farklı kılan bir unsur da Genel Yayın Yönetmeni’nin bir kadın olmasıydı. Mine Esen konuklarını ilgiyle karşıladı. Fotoğraflar çekildi, sımsıcak sohbetler edildi. Önceki dönem Genel Yayın Yönetmeni Arif Kızılyalın da konuklarıyla yoğun olarak ilgilendi.

Etkinlik, Şişli Belediyesi Cemal Reşit Rey salonunda gerçekleşti. Zeynep Oral ve Selçuk Yöntem’in, Aziz Nesin’in “Merhaba” şiirini okumasıyla başlayan kutlama törenini Yekta Kopan sundu. Serhan Süsler ise Cumhuriyet Gazetesi’nin Aydınlanma şehitlerinden alıntıları izleyenlerle paylaştı.


Soldan sağa Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen, Yasemin Öney, Suzan Nana Tarablus 


İş dünyası, sanat, politika ve basın dünyasının önde gelen isimlerinin geniş çapta katıldığı bu davette bulunmak çok keyifli bir deneyim oldu. “100 Yılın Tanığı Cumhuriyet” adlı mini belgeselin gösteriminin ardından söz alan Cumhuriyet Vakfı Başkanı Mehmet Alev Coşkun, Cumhuriyet Gazetesi’nin bedeli ne olursa olsun ilkelerinden hiç sapmadığının altını çizerken, “Gazetemiz, hiçbir zaman parti gazetesi olmadı. Tek parti, Demokrat Parti, askeri yönetimler dönemlerinde gazete kapatıldı. Cumhuriyet, 100 yılda tam 163 gün kapatılmış, bahçesine bomba atılmış, yazarları hapse atılmış, yazarları öldürülmüş gazetedir. Öldürülen gazeteciler, onlar basın şehitleridir” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet’in patronsuz, vakıf tarafından yönetilen bir referans gazetesi olduğunu belirten Coşkun, bu tarz bir yönetimin dünya ölçeğinde bile eşine az rastlanan bir örnek olduğuna dikkat çekti. Cumhuriyet’in özellikle aydın kesimde kamuoyu yaratma gücünün yüksek olduğunu vurgulayan Coşkun, gazetenin durağan bir gazete olmadığını ve tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.


Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun


Cumhuriyet’in öne çıkan bir başka özelliğinin de edebiyatçılar yetiştirmek ve Cumhuriyet Vakfı olarak başarılı öğrencilerin eğitimine katkı sunmak olduğunu söyleyen Coşkun sözlerini, “Cumhuriyet Gazetesi, tüm susturma çabalarına rağmen Atatürk devrimlerini savunma amacından bir santim geri dönmedi. Başı dik olarak bu mücadelesine devam etti, devam edecektir. Destekçimiz sizlersiniz, okuyuculardır” diyerek tamamladı.
Müjdat Gezen’in mizah dolu bir anlatı yaptığı törende Erdal Erzincan ve Chromas grubu korosu mini bir dinleti sundu.
Söz alan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen, gazetenin ilk kadın genel yayın yönetmeni olmasının temelinde aynı zamanda kadın hakları devrimi olan Cumhuriyet’in olduğuna vurgu yaptı. Birçok araştırmaya göre Cumhuriyet’in, Türkiye’nin en güvenilir gazetesi olduğunu anımsatan Esen, sözlerine şöyle devam etti:
“Cumhuriyet ilk günkü gibi Atatürk’ün ilkeleri izinde, çağdaş, laik, demokratik, sosyal, hukuk devletinin savunucusu. İfade, basın özgürlüğünün tarafı. Ve tam bu noktada şunu da eklemek gerekiyor. ‘Gazetecilik suç değildir’ söylemi ülkemizde nedensiz ortaya çıkmadı. Ne yazık ki, dünya basın özgürlüğü sıralamalarında tablomuz ortada. Ülkemizde gazeteciler, yaptıkları haberler nedeniyle yargılanıyor, hapse atılıyor. Ancak ne olursa olsun bizler doğruları söylemekten, yazmaktan vazgeçmeyiz.”
Bir kez daha ‘hak, hukuk ve adalet’ vurgusunu yineleyen Esen, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün ne mutlu ki, Cumhuriyet Gazetesi’nin ilk kadın genel yayın yönetmeni olarak sizlere sesleniyorum. Gazetede biz kadınlar olarak ‘cam tavanları kırma’ konusunda epey bir yol aldık. Bu, Cumhuriyet’in eşitlikçi bakış açısının da örneği. Biliyoruz ki, tüm bu kazanımların temeli, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet’in, aynı zamanda bir kadın hakları devrimi de olması. Çağdaş, laik, bilimden yana eğitim konusu gibi kadın, kız çocuklarının haklarının her daim takipçisiyiz.
Asırlık genç Cumhuriyet’in son dönem atılımlarındaki tablo nedir derseniz... Yazılı basının dijital versiyonunun yanı sıra internet üzerinden ‘Cumhuriyet Portal’ da farklı içerikler, son dakika haberlerle yayınını sürdürüyor. Yapay zekâ teknolojisinden yararlanıyoruz. Podcastleri çoğaltıyoruz.”


Fazıl Say

Cumhuriyet Gazetesi’nin asırlık öyküsünün haklı gururuyla Esen, Cumhuriyet daily yayınlarının sürdüğünü, Cumhuriyet TV’nin izleyici sayısının artarak çoğaldığını, Twitter – X’teki takipçi sayısının 3,6 milyon, Facebook’ta 2,1 milyon olduğunu belitti. Cumhuriyet Kitap ve yaşamın tüm renklerini barındıran Pazar Cumhuriyet eklerinin de her hafta okuyucuyla buluştuğunu söyleyerek gazetenin gerçek bir sürdürülebilirlik örneği haline geldiğini belirterek tüm ekip arkadaşlarına teşekkür eden Mine Esen konuşmasını İlhan Selçuk’un şu sözleri ile noktaladı:
Her şeye karşın eğilip bükülmeden bugünlere varmasını bilen Cumhuriyet’in yarınları aydınlıktır. Gazetemizin geçmişi, geleceğinin güvencesi. Yaşasın Cumhuriyet!
Geniş çapta bir katılımla, gerçekleşen görkemli tören, Fazıl Say klasik müzik dinletisi ile son buldu.