Endonezya´da öldükten sonra karaya vuran balinanın midesinden toplamda 40 kiloya varan 1.000 parça kadar plastik atık çıktığı açıklandı. Plastik poşetler her yıl denizlerde yüzlerce canlının ölümüne yol açıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında da Tayland´ın güneyinde bir balina 80 plastik poşet yuttuktan sonra yaşamını yitirdi. Hazırlanan bir raporda, önlem alınmaması halinde önümüzdeki 10 yılda okyanuslara karışacak plastik miktarının, üç katma çıkabileceği yer alıyor. BM´in tahminleri uyarınca her yıl 10 milyon ton plastik okyanuslara karışıyor.

Yeni Zelanda plastik torbaların yasaklandığını açıklayan son ülke oldu. Başbakan Jacinda Ardern, yasağın yürürlüğe gireceğini ve ihlal ettiği tespit edilen perakendecilerin 65.000 $'a kadar para cezasına çarptırılacağını söyledi. Ardern, yoğun kamuoyu baskısı-nın yasağı yürürlüğe koymanın önemli bir nedeni olduğunu ve 65.000 imza toplayan bir dilekçeye işaret ettiğini söyledi. "Her yıl Yeni Zelanda'da yüz milyonlarca tek kullanımlık plastik torba kullanıyoruz.

Birçoğu değerli kıyı ve deniz çevrelerimizi kirleten ve her türlü deniz yaşamına ciddi zarar veren bir çanta dağı," dedi. Son yıllarda, 60'tan fazla ülke tek kullanımlık plastikler konusunda harekete geçti. Kenya, Şili, Tayvan ve Fas gibi bazı ülkeler plastik poşetleri yasaklarken, diğerleri daha kademeli yaklaşımlar aldı.