Yaşadığınız dünyada artık kıyafet alırken vicdanınızla da yüzleşmeniz gerekecek.

Haliyle de hayatınızda "sürdürülebilir moda" kavramı daha baskın hale gelecek. Peki sürekli bahsi geçen bu sürdürülebilir moda tam olarak nedir? Öncelikle hakim olmanız gereken birkaç bilgiyi sizlerle paylaşalım.

Çevre Dostu
"Çevre dostu" materyaller, genellikle dünyaya olabilecek en minimal düzeyde zarar verenler.

Geri Dönüşüm
Plastik, kumaş, metal ve benzeri malzemeler kullanılarak elde edilen materyallere ise geri dönüştürülmüş deniyor.

İleri Dünüşüm
Tabii bunun ileri dönüşümü de var. Yan amacını yitirmiş veya işlevini kaybetmi eşyaların farklı bir amaç için yeniden kullanılması.

Adil & Etik
Adil ve etik kavramları ise, insanı odak noktasına koyuyor ve doğru şartlarda parasını kazanan bir kitleye işaret ediyor.

Biyoçözünür
İpek, yün ve keten gibi doğada kendi kendine çözünen materyaller.

Sürdürülebilirlik tam da bu tanımların hemen altında, daha doğrusu hemen üstünde karşımıza çıkıyor. Yani dünyamıza zarar verecek atılımlardan olabildiğince uzak, etik yolları benimseyen bir anlayışı bizlere sunuyor.Sürdürülebilirlik kavramı, hazır giyim kategori siyle bir araya geldiğindeyse karşımıza sürdürülebilir moda çıkıyor. Bu durumda bize ne yapmak mı düşüyor? Hızlı moda markalarından bir adım uzaklaşmak, alışveriş yaparken etiketleri okumak, hatta mümkünse alışveriş yapmamak, gerekliyse ikinci el parçalara yönelmek gerekiyor.