Şöyle de diyebiliriz; sezon trendlerinden beslenmek yerine, hızlı moda markalarından yavaşça uzaklaşıp sürdürülebilir moda için vintage’a doğru bir adım atıyoruz. Neden mi?

Artık geri dönüşümü değil, yeniden nasıl kullanacağımızı konuşuyoruz. Alışverişi değil, takas yapmanın yollarını arıyoruz. Kullanılmamışı değil, kullanılmış ama iyi olanı tercih ediyoruz. Herkeste olanı değil, sadece bizde olanı istiyoruz.

Hızlı moda markalarının online alışveriş sitelerine girmek yerine, gizli kalmış vintage hazinelerin peşine düşüyoruz. Motivasyonlarımız farklı. Kimimiz özgün kimimiz sürdürülebilir olmayı istiyoruz. Tabii bazı durumlarda bir taşla iki kuş vurmanın verdiği tatmini yaşamayı da…

Bu yolculuğumuzda yalnız değiliz. Çok uzağa değil, yakın geçmişe dönelim. 2018 yılında Tom Ford’un Gucci döneminden giyinen Kylie Jenner’ı ve Kim Kardashian’ı hatırlayalım. Cardi B’nin 1995 / 96 sezonuna ait Thierry Mugler imzalı couture tasarımıyla devam edelim. Liste bu kadar kısa olmasa da ne demek istediğimizi anladınız.

Hızlı modanın hepimizi benzer kalıplara soktuğu bir dönemde farklı olmanın yollarını arayan yıldızlar, farkında olmadan modanın #tb’sini yapıyor, yani geçmişe dönüyor. Haliyle sürdürülebilir modanın da reklamını yapıyor.

Modanın vintage haline en güncel atfı yapan isimse Miley Cyrus oluyor. Siz bu satırları okurken buna benzer daha birçok haber okuyacağımıza da eminiz. Şimdilik bir pazarda şans eseri bulduğumuz vintage Yves Saint Laurent ceketimizi, birkaç beden büyük olmasına rağmen üzerimize geçirip sokağa çıkmayı tercih ediyoruz.

Bizimle #tb yapmak isteyen?

Ah bu arada, Jennifer Lopez’in 2000 yılındaki Grammy ödül törenine giydiği Versace elbiseyi gördünüz mü? Ne zaman mı? Versace’nin 2020 İlkbahar / Yaz koleksiyonunu tanıttığı defilede tabii.