Venedik Film Festivali’nin bu 2 ödüllü filmi muhtemelen Oscar yarışında da adını duyuracak. İrlanda İç Savaşı sırasında, 1923’te ıssız ve fakir bir adada geçen konusuyla film, iki arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmek istemesiyle yaşananları anlatıyor. Bu duygu yüklü, tedirgin edici filmi hınzır ve mizahi bir dille anlatan Martin McDonagh ilk kez ülkesi İrlanda hakkında film yapıyor.

THE BANSHEES OF INISHERIN Yön. ve Sen: Martin McDonagh - Gör: Ben Davis - Müz: Carter Burwell - Kur: Mikkel E.G. Nielsen - Oyn: Colin Farrell - Brendan Gleeson - Kerry Condon - Barry Keoghan - Gary Lydon - David Pearse

 

Dünya prömiyerini son Venedik Film Festivalinde yapan “The Banshees Of Inisherin” bu festivalden 2 ödülle ayrıldı. Yaratıcısı Martin McDonagh En İyi Senaryo Ödülünü kazanırken, iki başrol oyuncularından biri Colin Farrell En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Oscar ödülleri için de çok sayıda adaylık alacağı belli olan film yılın en iyileri arasında.

“ARTIK SENDEN HOŞLANMIYORUM”
Martin McDonagh’ın kariyerinin ilk üç filminin konularının ikisi ABD’de, diğeri Belçika’da geçmişti. İrlandalı yönetmen ilk kez ülkesinin yakın tarihinden, İç Savaş sırasında ıssız ve fakir bir adada geçen bir öykü anlatıyor. Aynı anda hem komik hem sert hem trajik, hem de dokunaklı olabilen film, erkekler arası dostluğun ve arkadaş kavgalarının benzersiz bir portresini çiziyor.

Martin McDonagh sinemaya tiyatrodan geçiş yapan bir yönetmen. 1970 yılında, İrlandalı bir ailenin oğlu olarak Londra’da doğdu. Tony ödüllü bir tiyatro yazarı iken, kamera arkasına geçtiği ilk filmi “Altıpatlar / Six Shooter” ile 2004’te En İyi Kısa Metraj Oscar Ödülünü kazandı. İlk uzun metrajlı filmi “In Bruges”de (2008) iki kiralık katilin patronları tarafından tatile yollandıkları Bruges’deki serüvenlerini anlattı.

Bir yazarın ve fidye için köpek kaçıran bir çeteyi merkezine alan “7 Psikopat / Seven Psychopaths”da (2012) yine Colin Farrell’e rol verdi. Başyapıtı “3 Billboard Ebbing Çıkışı / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” 2017’de 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. İki oyuncusu Frances McDormand (En İyi Kadın Oyuncu), Sam Rockwell (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) ödüle ulaştı. Film, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen kararlı bir anneyi temel alıyor.

1923’te geçen konusuyla filmde, İrlanda İç Savaşı sırasında iki arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmek istemesi, ikisi için de endişe verici sonuçlar doğuran bir çatışma ortamı yaratır. Yaşlı olanı Colm (Brendan Gleeson) genci Padraic’e (Colin Farrell) “Artık seni sevmiyorum. Kemanımı huzur içinde çalmak istiyorum der. Fedakâr ve bekâr kız kardeşi Siobhan (Kerry Condon) ile küçük bir evi paylaşan Padraic, ineklerinden sağdığı sütü satarak geçinmektedir.


ÖZGÜN BİR KARA MİZAH ÖRNEĞİ
Padraic’in barışmaya ikna edemediği Colm’un dışında tek arkadaşı, kendisinden nefret eden polis memuru Peadar’ın (Gary Lydon) aylak oğlu Dominic’tir (Barry Keoghan). Colm’un eski can dostu Padraic’e durup dururken “Artık senden hoşlanmıyorum demesiyle, basit görünen bu durum ikilinin yaşadığı kasabayı en derinliklerine kadar sarsar. Zira Colm ısrarcı eski arkadaşına “Bana her konuştuğunda bahçe makasımla bir parmağımı kesip sana atacağım diyerek kararlılığını göstermiştir. Kasaba halkı sözünün eri Colm için endişelenmektedir.

Colm saplantı haline getirdiği radikal kararının arkasında durmakta gösterdiği direnciyle tutarlı bir tavır sergilediğini düşünür. Ancak iki tarafın da inatçılığı trajik bir hal alınca kasabadaki dengeler bozulur. Issız ve sakin ada halkı 1920’lerde alevlenen İrlanda İç Savaşındaki top atışlarını uzaktan kayıtsız izler. Martin McDonagh senaryosunda Inisherin adası sakinlerine sevecen bir göz ile bakar. Ancak özgün bir kara mizah örneği olan filmine derinlikli ve sarsıcı bir ton kazandırmada son derece başarılı olur. Senaryosu müthiş karakter tahlilleri barındırıyor.

Çoğu mutsuz olan ada sakinlerinden, müzisyenlik hobisiyle boş vaktini değerlendiren Colm, görmüş geçirmiş, yalnız yaşayan olgun bir insandır. Az tahsilli, basit bir insan olan eski arkadaşı Padraic, ona bakmak için evlenmemiş kız kardeşi Siobhan, otoriter polis memuru Peadar, her fırsatta dövdüğü aylak oğlu Dominic, hep yalnızlık acısı çeken yaralı karakterler. Kitap kurdu, entelektüel birikimli, şehirde bir iş bulup Inisherin’den kurtulma hayalleri kuran Siobhan, filmde sağduyunun temsilcisi.

Film iki arkadaşın arkadaşlıklarını bitirmelerinin öyküsünü, duygu yüklü, hınzır ve mizahi bir dille anlatıyor. “Inisherin’in Ölüm Perileri” olarak tercüme edilebilecek film, tedirgin edici, yürek burkan öyküsüyle, izleyiciyi hem hüzünlendiriyor hem güldürüyor. Anakaradan dışarıdan acımasız ve ürkütücü gözüken Inisherin halkına içeriden bakıldığında sıcak insan ilişkileri görüyoruz.


YALNIZLIK ACISI ÇEKEN KARAKTERLER
Kara komedi ustası Martin McDonagh teknik kadrosuna sadakatini bu filmde sürdürüyor. Kariyerinin tüm filmlerinin müzik partisyonlarını hazırlayan Amerikalı bestekâr Carter Burwell (68), “The Banshees of Inisherin” için Burwell yönetmenin mahalli rengi yansıtması için bir partisyon hazırlamış. Carter Burwell’in biri Martin McDonagh başyapıtı “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”den olmak üzere iki Oscar adaylığı var. Diğeri Todd Haynes’in “Carol”undan.

McDonagh’ın yine “Three Billboards…” ve “Seven Psychopaths”taki görüntü yönetmeni İngiliz kameraman Ben Davis (61) bu filmde İrlanda kırsalından pastoral tatlar içeren fotoğraflarıyla öne çıkıyor. “Sound Of Metal” ile 2021 En İyi Kurgu Oscar Ödülünü kazanan Danimarkalı Mikkel E. G. Nielsen (49) ise “The Banshees of Inisherin”de McDonagh ile ilk kez çalışıyor.

İrlandalı yönetmen vatandaşı olan dört başrol oyuncusundan mükemmel verim almayı başarıyor. Brendan Gleeson (Dublin 1955), Colin Farrell (Dublin 1976), Kerry Condon (Tipperary 1983) ve Barry Keoghan (Dublin 1992) görkemli performansları ve usta oyunculuklarıyla bir görsel şölen sunuyorlar. Son Venedik Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Volpi Kupası Ödülünü kazanan İrlanda’nın uluslararası şöhreti Colin Farrell, az tahsilli, uzağı göremediği için bir felakete sebep olan Padraic rolünde çok başarılı. Aynı yönetmen ile “Seven Psychopaths”ta yer alan ve “In Bruges”de En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülünü kazanan Colin Farrell, 12 Mart 2023’te dağıtılacak Oscar Ödülleri için adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Performansı Farrell’in altında kalmayan eski tüfeklerden Brendan Gleeson, sözünün eri, ince ruhlu Colm rolünde inandırıcı bir performans sergiliyor. Gleeson “In Bruges”deki rol arkadaşı Farrell’den rövanşını Oscar yarışında alabilir. Ünlü bir tiyatro oyuncusu olan, TV dizilerinden tanınan Kerry Condon yönetmen McDonagh’ın “Three Billboards...” başyapıtında da yer almıştı. Barry Keoghan Mark O’Connor’un “Stalker”i (2012) ile başlayan kariyerinde, “Dunkirk”te (2017) Christopher Nolan, “Eternals”ta (2021) Chloé Zhao gibi birinci sınıf yönetmenlerle çalıştı. Barry Keoghan’ın sinemadaki en unutulmaz performansını, Yorgos Lanthimos’un “Kutsal Geyiğin Ölümü / The Killing of Sacred Deer”deki, babasının ölümünün intikamını alan genç rolünde çıkarmıştı.

Altın Küre Ödüllerine “The Banshees of Inisherin” filmi rekor sayıda aday gösterildi: En İyi Film, Yönetmen, Senaryo, Müzik, Aktör, 2 Yardımcı Aktör ve Yardımcı Aktris.

2022’NİN EN İYİ FİLMLERİ
TOP TEN
1- Bebek Servisi / Broker - Kore Eda Hirakozu
2- Yakın / Close - Lukas Dhont
3- Hüzün Üçgeni / Triangle of Sadness - Ruben Östlund
4- Hayvanlar / As Bestas - Rodrigo Sorogoyen
5- Tori ve Lokita / Tori Et Lokita - Dardenne Kardeşler
6- The Banshees of Inisherin - Martin McDonagh
7- Paralel Anneler / Madres Paralelas - Pedro Almodovar
8- Sönmüş Hayaller / Illusions Perdues - Xavier Giannoli
9- Belfast - Kenneth Branagh
10- Alcarras - Carla Simon

10’DAN 20’YE
11-Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok / Im Westen Nichts Neues - Edward Berger
12- Coda - Sian Heder
13- Çaykovski’nin Karısı / Zhena Chaikovskogo - Kiril Serebrennikov
14- Nostalgia - Mario Martone
15- Vortex - Gaspar Noé
16- Cennetten Gelen Çocuk / Boy From Heaven - Tarık Saleh
17-Kutsal Örümcek / Holly Spider - Ali Abbasi
18- İyi Patron / El Buen Patron - Fernando Leon Aranoa
19- Kaçış / Flee / Flug - Jonas Poher Rasmussen
20- Kahraman / A Hero - Asghar Farhadi