Haber Fotoğrafı: Saadiyat Adası

Birleşik Arap Emirlikleri başkenti olan Abu Dhabi, ülkenin siyasi, endüstriyel ve kültürel merkezi konumunda olup, Çağdaş Sanatın yeni merkezi olmaya adaydır. Nüfus açısından Dubai şehrinden sonra en büyük ikinci şehir olan Abu Dhabi, zengin ekonomisiyle bilinir. Yedi emirliğin olduğu ülkede, Ajman, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah ve Umm Al Quwain diğer emirliklerdir.

Saadiyat Adası
Saadiyat Adası, Abu Dhabi sahiline 500 metre uzaklıkta yer alan yapay bir adadır. Üzerinde birçok proje inşaatı halen bu alanda devam etmektedir. Yaklaşık 2,43 kilometreye yayılan bu bölgede birçok yeşil alan, butik oteller ve sosyal tesislerin yanında, Jean Nouvel tarafından tasarlanan Louvre Abu Dhabi, Frank Gehry tarafından tasarlanan Guggenheim Abu Dhabi, Foster ve Partners’ın tasarladığı Zayed Ulusal Müzesi ve de Zaha Hadid’in tasarladığı Abu Dhabi gösteri Sanatları Merkezi yer alıyor.


Louvre Abu Dhabi

Louvre Abu Dhabi
Arap Emirliklerin kurucusu Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın geniş vizyonu sayesinde açılan ve küçük kübik beyaz bloklardan oluşan Louvre Abu Dhabi Müzesi, dev bir kubbeyle örtülmüş. Müze, bölgedeki iklim şartlarına uydurularak, denize yakın binaları taklit eden bir karaktere sahip. Jean Nouvel’in tasarladığı 180 metre çaplı kubbe, içerdiği 7.850 yıldızı ile müzenin odak noktasını teşkil ediyor. Yazın ısının 58 dereceye yükseldiği ülkede, bu kubbe sıcaklığı içeriye geçirmeyecek şekilde, sanat eserlerine zarar vermemesi için özel tasarlanmıştır. Louvre Abu Dhabi, 55 bireysel bina, 23 galeri alanı, binaların aralarında oluşturduğu sokaklar ve geniş bir plaza alanı ile 24.000 metre karelik bir alanda kurgulanmış. Yani müze, küçük yapılar ve aralarındaki dar sokaklarla bir şehir görünümünde. Karadan ve denizden ulaşabilen ziyaretçiler, bağımsız yapılar arasındaki sokaklarda yürüyerek müzeyi keşfedebiliyor. Kubbenin ışığı kesen yapısı sayesinde de ziyaretçiler müzenin galerileri, sergileri, çocuk müzesi, oditoryumu ve restoranı arasında dolanabiliyor rahatlıkla.

Denizin ortasında inşa edilmiş takım adalar bulmak alışılmadık bir şey” diyor Jean Nouvel projenin özgün lokasyonunu kastederek ve ekliyor: Bunun güneş ışıklarıyla etkileyici oyunlar, ışık yağmuru yaratan bir güneş şemsiyesiyle örtüldüğünü görmek ise daha da alışılmamış. Bunun dışında hem denizden hem de karadan ulaşılabiliyor müzeye. Ziyaretçiler için oldukça sıra dışı. Müzenin eşsiz koleksiyonları, cezbedici kütüphanesi bu rotaların sonunda ziyaretçilerin kendilerini deneyimlemesi için bekliyor.”

Müzenin konsepti 2006 yılında kurgulanmış, 2017 yılında da kapılarını ziyaretçilere açmış.


Louvre Abu Dhabi


2015’te ‘Geleceğin Projesi’ kategorisinde Identity Design Award, 2017 Avrupa Çelik Tasarım Ödülü (European Steel Design Award) ve son olarak yine 2017’de ‘Arap Emirlikleri’nde ‘En Çok Öne Çıkan Proje’ kategorisinde Identity Design Award ödülü almış.

“Biz Bize” Turun titiz ve profesyonel rehberliğinde yaptığım Dubai Abu Dhabi turunda, daha önceden ayrılan biletimle gruptan ayrılarak gezdiğim Louvre Abu Dhabi’ye hayran kaldım. Fransız hükümetiyle, Abu Dhabi şehri arasında 2007 yılında imzalanan ve 30 yıl geçerli olacak anlaşmayla inşa edilmesine karar verilen müze için, Fransa büyük bir memnuniyetle, müzecilikte, küratörlükteki uzmanlığını tek kelimeyle savoir faire’ini paylaştı. Kronolojik olarak sergilenen eserlerin, tarih öncesinden başlayarak modern çağa kadar, Fransa’daki Louvre Müzesinin katkıları ve Louvre Abu Dhabi’nin kendi koleksiyonunu, ziyaretçilerine sunuyor. “Abu Dhabi Louvre bir kez daha, asırlarca doğu ile batı arasındaki yolları ve kültürleri bağlayan İpek Yolu gibi, global kültürler arasındaki çağdaş bağları simgeliyor diyor Saif Saefed Ghobash Kültür ve Turizm departmanı müdürü.

Her dönemin ve her kültürün sanat eserleri Fransa’nın değişik müzelerinden geliyor ve evrensel bir bütünlük sağlıyor. Örneğin neolitik çağdan kalıntılar, Mezopotamya tabletleri, Mısır mumyaları, Meksika ve Çin imparatorlukları medeniyetleri, Hristiyanlığın doğuşunu simgeleyen sanatlar, Hindistan, Bizans, Roma sanatları, son yüzyılların sanatları ve günümüzün sanatı. Çok iyi derlenmiş ve sunulmuş. Her şeyi görmek ve özümsemek için uzun bir zaman ayırmak lazım. Aralarda duvarlarda gözüme çarpan birkaç söz:
Sanat İnsanlar arasındaki en kısa yoldur. Andre Malraux
En asil zevk başkasını anlama mutluluğudur. Leonardo Da Vinci
Bilgelik merak etmekle başlar. Socrates


Guggenheim Abu Dhabi Müzesi

Guggenheim Müzesi
2025 yılı içinde tamamlanması planlanan Guggenheim Abu Dhabi Müzesi, Bilbao şehrindeki Guggenheim Müzesini tasarlayan ünlü mimar Frank Gehry’nin imzasını taşıyor. 28 Temmuz 2006 tarihinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi şehri yönetimi New York’ta yer alan Solomon R. Guggenheim Vakfı ile Abu Dhabi’de 30.000 metrekarelik bir inşaat alanına sahip olacak bir Guggenheim Müzesinin inşaatı için bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Müze koleksiyonlarının Modern Batı ve Güney Asya sanatları ile Kuzey Afrika sanatlarına odaklanacağı belirtiliyor.


Abrahamic Family House

Abrahamic Family House
“Biz Bize” Tur dostlarıyla, üç semavi dinin ibadet ve kültür diyalogu için yeni açılmış olan Abu Dhabi’de hemen Louvre Müzesinin bitişiğindeki Abrahamic Family House projesini gezme fırsatını bulduk. 4 Şubat 2019 tarihinde Papa I. Francis ve Arap Emirliklerinin büyük İmamı Ahmed el-Tayeb al Azhar arasında imzalanan İnsanlık Kardeşlik Dokümanı bu projenin ilham kaynağı olmuş. Abu Dhabi’nin bu yeni hoşgörü ve birlikte yaşamanın sembolünün halka açılış günü 1 Mart’tı, tesadüf biz de oradaydık o gün. Gana asıllı ünlü İngiliz mimar Sir David Adjaye tarafından hayata geçirilen bu projenin üç unsuru; İmam Al Tayeb Cami, St. Francis Kilisesi ve Moses ben Maimon Sinagogudur. Cami Mekke’ye bakarken, Sinagog Kudüs’e bakıyor. Müslümanlığın, Yahudiliğin ve Hristiyanlığın eş değerlerini paylaşan bu yapılar hepsi aynı ebatta olup girişler serbesttir. Orada olmak çok ilginç ve ilham verici bir tecrübeydi. Hepimizin ortak duaları dünyadaki halkların arasındaki düşmanlığın kalkması ve barışın sağlanması değil mi?