Buğulu sesi ve müthiş enerjisi ile unutulmaz bir canlı performans sanatçısı olarak gönüllere taht kuran Tina Turner, 24 Mayıs Çarşamba günü İsviçre’nin Küsnacht kentinde 83 yaşında vefat etti. Turner, tüm zamanların en başarılı kayıt sanatçılarından biri idi.


Gerçek adı Annie Mae Bullock olan Tina Turner, 26 Kasım 1939’da ABD’de doğdu. Kariyerine, St. Louise’deki gece kulüplerinde şarkı söyleyerek başlayan Tina, daha sonradan evlendiği gitarist Ike Turner tarafından keşfedildi. 1956’da Ike’ın grubuna geri vokal olarak katılmasıyla başlayan ilişkileri evlilikle devam etse de Ike’ın şiddet içeren davranışlarından dolayı 1975’te son buldu.


İlk eşi Ike Turner ile, 1974

Ünlü sanatçı, 1983’te seslendirdiği “Let’s Stay Together” parçasıyla İngiltere Top 10’e girmeyi başardı. “What’s Love Got to Do With It” parçası İngiltere listelerinde 3 numara olurken Amerika’da liste başı oldu. Bu parçanın yer aldığı albümle “En İyi Albüm” ve “En İyi Kadın Pop Vokal” dalında 2 Grammy ödülü kazandı. 1984’te bir sonraki hiti “We Don’t Need Another Hero” parçası, kendisinin de rol aldığı “Mad Max Beyond The Thunderdome” adlı filmde kullanıldı. Ertesi yıl ünlü şarkıcı Mick Jagger ile yardım amaçlı olarak bir düet yapan Turner dünya çapında üne kavuştu. Zor bir çocukluk ve gençlik yaşamış olduğunu her fırsatta dile getiren şarkıcının 1985’te yazılan otobiyografisi, 1993 yılında ona dünya çapında ün getiren parçası “What’s Love Got to Do With It” adıyla film yapıldı. 1995 yılında, James Bond filmi “Golden Eye”da, filmle aynı adı taşıyan parçayı seslendirdi. Turner, ünlü şarkıcı Eros Ramazzotti ile 1998 yılında Münih’te yaptığı düette müthiş bir beğeni topladı.


2013'te Erwin Bach ile evlendi 

Turner 2013 yılında, ABD vatandaşlığından vazgeçeceğini bildirdi ve 22 Nisan 2013’te İsviçre vatandaşlığına geçti. Erwin Bach ile evlendikten üç hafta sonra (2013) felç geçirdi ve yeniden yürümeyi öğrenmek zorunda kaldı. 2016 yılında kendisine bağırsak kanseri teşhisi kondu. Turner’ın ayrıca, tedavi edilmeyen yüksek tansiyonu, böbreklerinde hasara ve sonunda böbrek yetmezliğine neden oldu; 7 Nisan 2017’de böbrek nakli ameliyatı geçirdi. Son yıllarındaki kanser, felç ve böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere uzun bir hastalık sürecinden sonra 24 Mayıs 2023’te 83 yaşında İsviçre’nin Küsnacht kentindeki evinde yaşama veda etti.

Kaynak:
Wikipedia.org
Nytimes.com