“Yahudi Nobeli” olarak da adlandırılan Genesis Ödülü, Ekim ayında Barbra Streisand’a takdim edilecek. Genesis Ödülü 2013’ten beri her sene, önemli mesleki başarı elde etmiş, Yahudi değerlerine ve insanlığa katkıda bulunmuş kişilere verilmekte.

İkonik oyuncu ve şarkıcı Barbra Streisand, Genesis Ödülü’ne, sanat ve hayırseverlik de dahil olmak üzere birçok farklı alanda yapmış olduğu katkılarından dolayı layık görüldü.

Genesis ödüllerinin verilmesi, bir grup Rus Yahudisi hayırsever tarafından 100 milyon dolarlık bir toplam bağışla başlatılmış. Son Genesis Ödülü, 2023’ün başlarında, insani krizin ardından Ukrayna halkını destekleyen çalışmalarından dolayı -ilk kez bir kişiye değil de- bir grup Yahudi aktiviste ve kâr amacı gütmeyen STK’lara verilmişti.Kuruluş bu sene, Brooklyn’de doğup büyümüş, kadın-erkek herkesin nesiller boyu gurur sembolü olmuş 81 yaşındaki Streisand’ı ödüle layık gördü. Plakları 100 milyondan fazla satan Barbra, ‘ilk 40’ın içinde yer alan diğer tüm kadın sanatçılardan daha fazla albüm listesine sahip ve dünyada EGOT (Emmy, Grammy, Oscar ve Tony) ödülü kazanan 18 kişiden biri.

Genesis Ödülü’nün amacı, belirli ihtiyaçlar konusunda farkındalık yaratarak ‘Yahudi bağışı’nı teşvik etmek. Genesis Ödülü Vakfı tarafından yapılan basın bildirisine göre Streisand, 1 milyon dolarlık ödülünü çevreyi koruma, kadın sağlığını geliştirme, medyadaki dezenformasyonla mücadele ve Ukrayna halkına yardım etmeyi amaçlayan dört gruba bağışlayacak.

Barbra Streisand bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Genesis Ödülü’nün özel 10. Yıldönümünde onurlandırıldığım için çok mutluyum. Toplumu ve ortak insanlığımızı iyileştirmeyi amaçlayan kuruluşları desteklemek için Genesis Ödülü Vakfı ile çalışmak benim için çok önemli. Yahudi mirasımla gurur duyuyorum. Bir Yahudi geleneği olan “tikkun olam” – “dünyayı onarmak” beni her zaman etkilemiştir. Daha iyi bir dünya inşa etme taahhüdünde bulunanlara katılmayı ve onlara ilham vermeyi ümit ediyorum.”

Streisand’ın onuruna düzenlenecek ve Los Angeles’ta ilk kez gerçekleşecek olan tören, ödül konusunda da bir değişikliğe işaret ediyor.

Bu seneye kadar ödül, hep İsrail’de düzenlenen bir törenle verildi. Geçmişte, İsrail Başbakanlık Ofisi ile iş birliği içinde sunuldu. 2018’de, o yılın ödülünün sahibi olan oyuncu Natalie Portman, İsrail’deki “son olayları” protesto etmek için törene katılmayı reddederek tartışmalara neden olmuştu. İsrail Başbakanlığı ile ortaklık ise 2020’de sona erdi.

Genesis Ödülü, “önemli mesleki başarıları, insanlığa katkıları ve Yahudi değerlerine bağlılıkları nedeniyle olağanüstü kişileri” onurlandırmayı amaçlamakta ve genellikle, Yahudi kimliğini alenen yaşamaktan çekinmeyen bir ünlüye verilmekte. Şimdiye kadar ödül kazananların çoğu sanatla uğraşmış kişiler oldu - aktör Michael Douglas ve aktris Portman dahil; heykeltıraş Anish Kapoor; kemancı Itzhak Perlman; ve 2021’de film yapımcısı Steven Spielberg.

Genesis Ödülü Vakfı’nın kurucusu Stan Polovets, Streisand hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Barbra’nın, olağanüstü kariyerinin en başından itibaren gururla sergilediği ‘dünyayı iyileştirme’ sorumluluğu, sanatçının Yahudi değerlerinden ve Yahudi kimliğinden kaynaklanıyor. Barbra’nın yenilikçi hayırseverliği, sağlık, çevre ve toplumsal cinsiyet eşitliği de dahil olmak üzere pek çok alanda önemli bir etkiye sahip.”

Kaynak:
Jewish Telegraphic Agency