Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını kutladığımız DERGİ’mizin bu sayısının kapağında vatan topraklarının tapu senedi anlamını taşıyan Uluslararası Lozan Barış Anlaşması’nın pulunu kullandık.
1914’te başlayan I. Dünya Savaşı henüz nihayete ermemiş addediliyordu ve 1919-1922 yılları arasında süren Millî Mücadele’nin son bulmasıyla imzalanan Lozan Barış Konferansı’nda Türkiye, yenmiş taraf olarak tek başınaydı.
Posta pulları ülkenin tarihini, kültürünü, geleneklerini üzerlerinde resim ve motiflerle barındırır.
İmparatorluğun ardından ulus devlet inşasında Kemalizm’in simgelerinden biri de posta pullarıydı. Cumhuriyet’in kuruluşuyla posta pulları aracılığıyla Atatürk’ün reformları yurt içinde ve yurt dışında geniş kitlelere ulaştırıldı.
DERGİ’mizin değerli yazar dostu Dr. Musa Albukrek bir pul koleksiyoncusu. Yayınımıza yakışan pullarından seçkileri zaman zaman okurlarımızla paylaşıyoruz. Bu sayımızda kapak ile birlikte
Cumhuriyet’in ilk pullarını, ülkenin önemli ilklerini yansıtmak ilhamını da kendisinden aldığımız için teşekkür ediyoruz.

***

Himalaya Krallıklarında Bhutan’daydım. Yerel adı Druk Yul (Barışçıl Ejderhanın Ülkesi). Her gezginin keşfetme arzusu taşıdığı bu ilginç ülkeden, torunlarıma anı olarak yolladığım kartpostala yapıştırdığım 50 Ngultrumu’luk pulu satırlarıma dahil ettiğim fotoğrafta görüyorsunuz. Pulun adı, “Four Harmonious Friends” (Dört Uyumlu Arkadaş). Ormanların en büyüğü, muktedir kralı, güç ve liderlik timsali koskocaman Fil… Himalaya kültüründe atalarının zeki ve yaramazı maymundan evrimleştiğine inanılan ormanın kutsal yaramazı, meraklı Maymun… Toprak altındaki oyuklarda, ağaç kovuklarında yaşayan ve Budist hikâyelerinde fedakârlığın simgesi meraklı Tavşan... Ve elbette özgürlüğün ifadesi Kuş… Kuşlar gibi bütün uçan varlıklar adeta öteleri, bilinmeyeni keşfetmek arayışındaki insanı da simgelemekte.…Ve bu dört arkadaş konusunda Bhutan halkının folklorik anlatısı şöyle:
Fil, maymun, tavşan ve kuş ormanda kaybolmuşlar. Sonra da birbirinden onca farklı bu dört orman ahalisi bir araya gelerek birlik, uyum, iş birliği, barış ve anlayış içinde birbirlerini destekleyerek hayatta kalmışlar.
…Ve sonsuzluğa kadar çok mutlu yaşamışlar.

***

29 Ekim 1923 Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum tarihi.
29 Ekim 2023, 100. yaş günü. Yurtta barış, dünyada barış ile…. Kutlu olsun!

…Ve Ata’mızın sözüyle noktalıyorum:
“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Suzan Nana Tarablus