Elinizde tuttuğunuz, geride bıraktığımız 2023-2024 döneminin son dergisi... Geleneksel olduğu gibi ağustos ayında tatiliz… Eylül ayında hepimiz tazelenmiş, yenilenmiş, yeni fikir ve konularla karşınızda olacağız…

Yenilenmek için her zaman yaptığımız gibi değişimden kaçınmayacağız. Entelektüel faaliyetlerimizden geri durmayacağız. Mümkün olduğunca yaşamın güzelliklerini tadımlayacağız. Elimizden geldiğince seyahat edeceğiz, okuyacağız, müzik dinleyeceğiz…

 

Bu vesileyle sizinle çok sevdiğim bir şiiri paylaşmak istiyorum. Şiir, Pablo Neruda’ya atfedilir, ancak bu doğru değil! Şiirin gerçek yazarı Brezilyalı gazeteci-yazar Martha Medeiros’tur. Bu şiir, “A Morte Devagar” (Yavaş Ölüm) başlığıyla bilinir:
Yavaş yavaş ölürler
Seyahat etmeyenler.

Yavaş yavaş ölürler
Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,
Vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler,
Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Heyecanlardan kaçınanlar,
Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı görmek istemekten kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar…

Bu şiir, insan hayatında monotonluğun, yenilikten ve değişimden kaçınmanın, duygusal ve entelektüel faaliyetlerden uzak durmanın, kişisel gelişimi ve hayatın güzelliklerini deneyimlemekten kaçınmanın bir tür yavaş ölüm olduğunu anlatıyor. Şiirde, yeni yerleri keşfetmeyenler, okumayanlar, müzik dinlemeyenler, hoşgörüsüz olanlar, alışkanlıklarına esir olanlar, yeniliklerden ve heyecanlardan kaçınanlar gibi farklı gruplar tanımlanıyor ve bu grupların aslında hayattan yavaş yavaş uzaklaştığı, bir tür ruhsal ve zihinsel ölüm yaşadığı vurgulanıyor. Şiir, okuyucusuna hayatın sunduğu çeşitli deneyimlere ve duygulara açık olmanın önemini hatırlatıyor.

Evet sevgili okur,
İyi bir yaz, iyi bir tatil diliyorum. Sıradanlığa razı gelmeden… Yeteneklerimizi kullanarak… Üreterek… Keyifle, yeni keşiflerle, vizyonla hayatta ilerleyelim.
Sevgilerimle.