Sigara ve şekeri bırakmak isteyenler… - Ehud Abrahamson

Sigara ve şekeri bırakmak isteyenler… - Ehud Abrahamson
SÖYLEŞİ

Sigara ve şekeri bırakmak isteyenler… - Ehud Abrahamson

SAĞLIK

Bu ay dergimizde Ehud Abrahamson ile yaptığımız söyleyişimize yer verdik. Abrahamson Metodu olarak bildiğimiz tedavi yöntemi yaklaşık 40 yıldır devam ediyor. Tedavi alanı ise bağımlılıklarımız. Abrahamson Metodu dünya çapında; sigara, şeker ve glüten gibi bağımlılıkların yanı sıra alkol, kafein, tırnak yeme, saç yolma, deri yolma, kumar ve daha ağır ve karışık bağımlıklardan kurtulmak içinde kullanılıyor.

Oldukça geniş bir yelpazesi olan bu tedavi yöntemini sistemin geliştiricisi ve uygulamacısına sorduk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

58 yaşındayım, 40 yıldır “bağımlılıklar” ile ilgili çalışmaktayım. Sigara içmenin güzel sayıldığı hatta doktorların dahi sigara içtiği dönemde, insanlara sigarayı bıraktırma ile başladım. Babam tıp profesörüydü, çocukluğumda bana sigaranın zararlarını anlatırdı, ben de o yaşlarda başka insanlara anlatırdım. Ve bunu anlattığım kişiler sigarayı bırakmaktaydı. Sigarayı bırakan tanıdıklarım, benimle sohbet ederek sigarayı bıraktıklarını kendi çevrelerine paylaşınca, daha fazla insana sigaranın zararlarını anlatmaya ve beni dinlemek isteyen herkese bu konuda destek olmaya çalıştım.

Abrahamson Metodu nasıl oluştu?

Abrahamson Metodu zaman içerisinde geliştirilerek oluşturuldu. Bağımlılıklarla ilgili her konuya ilgi duydum. Tel Aviv Üniversitesi’nde Biyoloji okudum. Kimya Anatomi ve Biyoloji alanında çalışmalarım oldu. Bağımlılıkların sadece fiziksel olmadığını keşfettim ve Psikoloji okudum.

Yıllar içinde metoda farklı teknikler kattım. Biyo enerji, kristal terapi, refleksiyoloji gibi… Bağımlılığa karşı metabolizmayı hızlandırmayı ve detoksifikasyonu sağlamaya çalıştım. İlk başlarda terapi süresi 2,5 saat civarındaydı ve muhteşem sonuçlar aldım. Bu dönemde başarının sonuçları duyulmaya başladıkça, televizyon ve gazetelerde bu konuda çok sayıda haber çıkmaya başladı. Bu da metodun daha fazla tanınmasına neden oldu.

Bu süreçte pek çok kişi başka konularda kendilerine destek olup olamayacağımla ilgili olarak benimle irtibata geçmeye başladı. Böylece Abrahamson Metodu, bağımlılık yaratan kimyasalları temizleyen bir sistem haline geldi.

Sizinle sigarayı bırakan kişilerin videolarına rastladım. Bunun sırrı nedir?

Sır, bir sırrı olmamasıdır. İnsanlar kimyasallarla kendilerine zarar veriyorlar. Bir sırdan ziyade bu bir metot. Dünyanın birçok yerinde ABD’de, Güney Amerika’da, Ortadoğu’da, Güney Afrika’da uygulanmakta. Davetlerle daha başka birçok ülkeye düzenli olarak gitmekteyiz.

Abrahamson Metodu sadece sigaradan oluşmuyor, diğer uygulamalar nelerdir?

Aynı metodu bağımlılık yaratan şeker ve zararlı karbonhidratlardan kurtulmak için de kullanıyoruz. Bağımlılık yaratan karbonhidratlar çok hızlı parçalanarak şekere dönüşmektedir. İnsanlar sağlıklı beslenmek için başvurmakta ve bu metotla sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılması sağlanmaktadır. Ayrıca kilo verme metodu olarak tercih edilmektedir.

Türkiye’deki çalışmalarınızı anlatabilir misiniz?

Türkiye’de metodu, 6 sene önce uygulamaya başladık. Genel merkezimiz İstanbul Beşiktaş’ta. Talep doğrultusunda Eskişehir, İzmir, Gaziantep ve Ankara’ya gitmekteyiz.

Aura temizliği son zamanlarda uyguladığınız popüler bir uygulama, biraz bahsedebilir misiniz?

Aura temizliği için şunu söyleyebilirim: Telefonlarımızda pek çok gereksiz uygulama, telefonu yavaşlatır. Aura temizliği de düzenli yapılması gereken bir uygulamadır. Hayatımızda gereksiz birçok olumsuzluğu taşırız: tartışmalar, stres… Bunlar olmasa sistemimiz çok daha verimli ve net çalışır. Nasıl yıkanarak temizleniyorsak, iki haftada bir auramızı temizlememizin faydası vardır.

Sağlıklı beslenerek nasıl kilo verdiriyorsunuz?

Günümüzde insanların zararlı abur cubura, şekere, zararlı karbonhidratlara bağımlılığı bulunmakta. Beyaz undan yapılan burgerler, makarna, pizza, börek, simit, kanımıza şeker olarak çok hızlı karışmakta ve bağımlılık yaratmaktadır. Öncelikle sağlıklı beslenmenin ne demek olduğunu anlatıyoruz. Mücadele etmeden, sağlıklı yaşamı kabullenmeliyiz.

Zorlanmadan, açlık yaşamadan bu sürecin atlatılmasını sağlıyoruz. Aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırıyoruz. Ayrıca danışanlarımız bir yıl boyunca sağlıklı yaşam koçlarımızın kontrolünde oluyorlar, ve sürekli destek görüyorlar.

Bu terapinin alınmasında sakınca var mı?

Hayır, herkes alabilir. Sadece yaşı küçükse aile onayı, eğer ağır hastalığı olan birisi varsa doktordan izin almalarını istiyoruz. Metodumuzun hiçbir zararı bulunmamakta, tek etkisi sağlıklı yaşamdır.