Potansiyelinizin farkında mısınız?

Hayallerinizi gerçekleştirmek için geç kaldığınızı mı düşünüyorsunuz?

Yok, hayır… Hiçbir şey için geç kalmadınız...

Deshun Wang 80 yaşında delikanlı...

Hayallere ve hedeflere herhangi bir yaşta ve herhangi bir zamanda ulaşılabileceğini kanıtlıyor. Genç yaşında sadece tiyatro oyunculuğu yapmış. Onun dışında her şeye bizim anlayışımıza göre geç kalmış...

“Ben Deshun Wang,

Bana ‘Ateşli dede’ diyenler var, dahası sosyal medyada sansasyon yarattığımı söyleyenler de oldu.

Bugünlere gelmek hiç de kolay olmadı. Ömrümün 24 yılını tiyatro oyuncusu olarak geçirdikten sonra 60 yıl kadar çalıştım.

44 yaşında İngilizce öğrendim.

49 yaşında kendi pantomim grubumu kurdum sonra Pekin avaresi olmak üzere Pekin’e gittiğimde ismimin kimse için bir anlamı yoktu. Her şeye sıfırdan başladım.

50 yaşında ilk olarak jimnastik salonuna adım attım. Vücudumu geliştirmek için çalıştım.

57 yaşında sahnelere geri döndüm ve “canlı heykel” diye isimlendirdiğim benzersiz bir sanat tarzı yarattım.

70 yaşına geldiğimde bedenim üzerindeki çalışmalarımı derinleştirdim.

79 yaşında ilk kez podyuma çıktım.

Şimdi yaşım 80 ve içimde eksik kalan şeyler olduğunu hissediyorum.

Halen tamamlamam gereken hayallerim var.”

Tramvay makinistliğinden mankenliğe giden yol...

Kendi anlatımıyla yaşamını özetleyen Deshun Wang 1936 yaşında Shen Yang şehrinde, 9 çocuklu, aşçılık yaparak hayatını kazanan bir babanın ve ev hanımı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelir. 14 yaşındayken Komünist Parti iktidara geçtikten sonra 1949’da hayata tramvay şoförü olarak çalışarak başlar.

O yıllarda bile şarkı söylemeyi, rol yapmayı, müzik aleti çalmayı çok sevdiğini söyler. Shen Yang Çalışanları Kültür Sarayı’nda bedava şan derslerine, oyunculuk ve dans derslerine katılır. Daha sonra çalıştığı askeri fabrikada kendi sanat grubunu kurar. Bu grup ara sıra ordu mensuplarını eğlendirir.

Daha sonra radyoda, tiyatroda ve sinemada çalışan Wang, kendi pantomim grubunu kurar. Pantomim sanatı, ona model eğitmenliği yolunu açar. 1980’de Pekin moda okulunda, manken eğitmeni olur. Çin’in Kuzeydoğu şehirlerinden, Changchun’da Çin’de ilk moda gösterisini sahneye koyar.

1982 yılında Çinlilerin çok demode giyindiğini düşünen Wang, şehrin en büyük mağazasına gidip ona en iyi giysilerini vermelerini ve defile yapacağını söyler. Siyah, beyaz, gri ve mavi tonlarından ve askeri üniformalarından vazgeçemeyen sıradan Çinlilerin arasında bir moda anlayışı yaratmak istediğini söyleyen Wang, iddiasını sürdürerek bir mayo defilesi düzenler. İşin başında sahnede mayo ile gözükmek istemeyen Çinli genç kızlar, Wang’ın ısrarıyla podyuma çıkmayı kabul eder.

Ancak, 49 yaşına bastığında Deshun Wang işsiz, parasız olarak Çin’in kültür merkezi Pekin’e gider. Ne bir evi, ne bir arabası, ne yatacak bir yeri, ne de parası vardır. Kendine çıkış arayan bir sokak serserisi gibi sokaklarda yatar.

57 yaşında, kendine özgü “Yaşayan heykeller” sanatını yaratır. Çıplak vücudunu metalik boya ile boyayarak August Rodin’in heykeli olarak gösteriler düzenler. Bu fikir 48 yaşındaki eşi Zhao Aijuan’dan gelir. 1993’te Pekin’deki ilk gösterisinin ardından, seksi görüntüsünden rahatsız olan yetkililer, onun halka açık yerlerde gösteri yapmasını engelleyince, özel gösteriler düzenler. O yıllarda bir sanatçı Wang’ın, vücut güzelliğinin ruhuna yansıdığını ve Rodin’in heykellerini canlandırdığını söyler. İçten gelen bir yaşam gücüyle, 50 yaşında jimnastik salonuyla tanışan Wang vücut çalışmaktadır. Bir röportajında “Doğa yaşını belirler, ancak sen kendi ruh halini belirlersin,” der.

67 yaşında, Wang sinema oyunculuğuna geçer. “The Forbidden Kingdom”, “Dedective Dee” gibi Türkiye’de de tanınan büyük yapımlarda rol alır.

70 yaşlarında spor antrenmanlarını artırır. Günde 4 saat vücut çalışan Wang her sabah disiplinli bir şekilde gazete ve kitap okuduktan sonra öğleden sonralarını spora ayırır. Çocukluk çağından başlamak üzere atletik bir vücuda sahip olan ve yüzmeyi seven Wang bugün halen günde 700-800 metre yüzüyor. Beslenmesine son derece özen gösteriyor. Wang, canı ne istiyorsa yemesine rağmen içkisini azalttı. Kendi deyimiyle, bugünlerine varmak için 60 yıl çalıştı.

İki çocuk ve bir torun sahibi olan Deshun Wang’ın canlı hayal gücü, ailesinde devam ediyor. Kızı moda defilelerinin ödüllü bir DJ…

Kızının müzik kompozitörlüğü yaptığı bir defile için organizatör yaşlı bir erkek ararken, cep telefonunda kızın babasına ait fotoğrafı fark eder ve hemen kim olduğunu öğrenmek ister. O fotoğraf, yönetim başkanına kadar ulaştırılır. Resmi gören kadın başkan Joe Kuo, şaşkınlıkla haykırır: Resimdeki adam 30 kadar yıl öncesinde kendisinin model eğitmeniydi! Bu vesile ile 79 yaşındayken Wang, ilk kez kuzeydoğu Çinli bir firmanın pamuklu ceket tasarımı için manken olarak podyuma çıkar.

Kısa bir süre öncelerinde, yaşlı bir adamı kim model olarak görmek ister diye düşünmüş olan Wang, tasarımcının isteği doğrultusunda sahneye üstü çıplak çıkar.

Yarı çıplak vücuduyla podyuma çıktığında “en seksi büyükbaba” olarak dünyaya adını duyurur.

Büyükbaba benim idolüm…” diyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Deshun Wang bugün hala hayal kuruyor...

Golf oynamayı ve buz pateni kaymayı başardı. Bu yaşlı delikanlı, şimdilerde ise paraşütle atlamak istiyor...

Mottosu da şöyle olsa gerek:

Herkes istediği kadar yaşamını değiştirebilir…

Önemli olan bir amacın olması, insanın!

Kafan sağlıklıysa, ne yaptığını biliyorsun demektir.