Venüs gezegeninin karma astrolojideki anlamı

Venüs gezegeninin karma astrolojideki anlamı
Astroloji

Venüs gezegeninin karma astrolojideki anlamı

Venüs, kişisel horoskoplarımızda çok önemli bir gezegendir. Çobanyıldızı olarak da bilinen bu gezegen Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sırada yer almaktadır. İsmini Yunan mitolojisinde Afrodit adıyla bilinen Roma tanrıçasından almıştır. Venüs, yeryüzünden Güneş doğduktan ve battıktan sonra görülebilir. Merkür ve Dünya arasında yer alan Venüs, Güneş ışığının %76’sını geri yansıtmaktadır. Dünyanın ikizi olarak anılan Venüs gezegeninde 1 gün 1 yıldan daha uzundur çünkü kendi ekseni etrafında yavaş dönmektedir. Güneş’in etrafındaki döngüsü (1 yıl) 225 dünya günü sürerken kendi ekseni etrafındaki döngüsü de (1 gün) 243 dünya günü kadardır. Gökyüzünün “parlak kraliçesi’”dir.

Sevgi dilimiz

Venüs sevgi dilimizdir. Sevgiyi nasıl gösterdiğimizdir. İkili ilişkiler, aşk ilişkileri, çekicilik, tutku, sanat onunla ilgilidir. Güzelliğin ihtişamıyla, kendi kibriyle şeytanlaşabilen, bir taraftan dünya hırslarını da içinde barındıran bir yapıdır VENÜS.

Kadersel evlilikten evrensel birlikteliklere kadar her şeyi kapsar. Üreme ile de bağlantılıdır. İçinde uyumu, şehveti, öfkeyi ve nefreti de barındırır. Bu da Venüs’ün bulunduğu burçlara göre değişiklik gösterir. Venüs astrolojide Boğa ve Terazi burçlarının yöneticisidir. Bu burçlarda çok güçlüdür ve kendini çok iyi ifade eder. Koç ve Akrepte ise zararlı ve serttir. Üstelik bunlarda Retro ise bu hayatta kişiye büyük bedeller ödetir. Venüs Retrosu1 eski yaşamdaki sevgi, ihanet suçları, aşk cinayetleri, evlilikle ilgili hatalar, sevgisizlik, nefret, öfkeli davranışlarla ilişkilendirilir.

Venüs; Başak ve Oğlak burçlarında da iyi değildir. Yengeç ve Balıkta ise iyi sayılır. Venüs 27-28* Balıkta çok büyük şans verir, çifte kısmettir. Ama 27-28* Başakta güçsüzdür ve talihsizlik verir. Venüs iyicil bir gezegen olup aynı zamanda bereketimiz, öz değerlerimiz, finansal durumumuzla da yakından ilgilidir. Yaşam tarzımız, lükse olan merakımız, beslenmemiz, öz güvenliğimizi de kapsar. Venüs Boğa daha çok maddiyat ve özgüven, Venüs Terazi ise sevgi, aşk ve ilişkilerle ilgilidir.

Çok tehlikeli ve derin bir gezegen

Venüs’e her ne kadar güzellik tanrıçası Afrodit desek de aslında çok tehlikeli ve derin bir gezegendir. Çok iyi incelenmesi gerekir. Bu Afrodit’in içinde Eros vardır: erotizm. Harmonia vardır: uyum. Ayrıca Mars’ın iki uydusunun adı olan Phobos ve Deimos vardır. Sevgiliye karşı duyulan öfke ve onu kaybetme korkusu vardır. Şehvet vardır. O şehvetin bazen Phobos’a dönmesinden dolayı şiddet vardır. Bir ilişkide korkuyu mu yoksa öfkeyi mi yaşayacaksın? Aşkı mı uyumu mu? Seçimler haritada gizlidir.

Kadın ve Erkek haritalarında Venüs

Kadın haritalarındaki Venüs, kadının, sevgisini gösterme şeklidir, bir kadının erkeği elde etmek için kullandığı stratejiyi de gösterir. Dişi Mars’tır.

Erkek haritalarındaki Venüs ise arzu ettiği, beğendiği kadın tipini gösterir. Erkekte Venüs ile Ay arasında uyumsuz bir açı varsa ilişkilerinde bocalar. İçsel huzuru yakalaması zorlaşır. Venüs’ün haritadaki diğer ögelerle uyumunun iyice anlaşılması gerekir.

Haritadaki güçlü bir Venüs, Jüpiter’den sonra en iyicil gezegendir ve yerleştiği ev, en iyi nitelikleri sunan kutsanmış bir evdir. Doğum haritasındaki zayıf Venüs ise, yani düşük burçlarda veya gezegenlere olumsuz açılara sahip ise, kişinin özsaygı ve değer duygusunda yaşam boyu problem yaratacaktır.

Venüs vücutta hormonları, üreme sistemini, kadınsal hastalıkları, böbrekleri, idrar yolu hastalıklarını yönetir. Venüs’ün sert açılarında diyabet, obezite, sedef hastalığı görülebilir.

Venüs-Koç: İlişkilerde tecrübesiz olduğundan gönül ilişkilerinde yara alır. Venüs burada düşüktür.

Venüs-Boğa: Maddi değerler ve kişisel güvenliğe çok önem verir. Lüks yaşamı sever. Estetiğe önem verir. Yeme ve yedirmeyi sever. Sabırlıdır.

Venüs-İkizler: Entelektüel ilişkiler arar. Zekâya önem verir.

Venüs-Yengeç: Anaçtır, huzur ve güvenliğe önem verir. İyi emlakçı olur.

Venüs-Aslan: İlişkide odak kaynağı olmak ister. Sahnede olmalıdır. Pohpohlanmayı bekler. Sanatçı ruhludur.

Venüs-Başak: İlişkilerde çok seçicidir. Hesapçı kitapçıdır. Venüs burayı pek sevmez. Genelde bekârlarda bu oluşum vardır.

Venüs-Terazi: Güzellik, uyum, denge, adalet vardır. Sakindir, kavga istemez. Fiziksel olarak güzeldirler. Elmacık kemikleri çok belirgindir.

Venüs-Akrep: Zararlıdır. Hırslı, kıskanç, intikam barındıran ilişkiler vardır. Cinsellik ön plandadır. Sezgileri çok güçlüdür.

Venüs-Yay: Gezmeyi tozmayı, yeni arkadaşlıklar yapmayı, farklı kültürlerden insanlarla bir arada olmayı sever. Günlük yaşar ve neşelidir.

Venüs-Oğlak: Ağırbaşlı, karamsar, sıkıcı, geleneksel kişilerdir. Venüs’ün bu pozisyonu haritalarda genelde kendinden büyük kişilerle evlilik verir.

Venüs-Kova: Marjinal, özgürlükçüdürler. Hayatlarında sürprizler, değişiklikler yapmayı severler. Dost canlısıdırlar. Arkadaşları çoktur. Eğlenecekleri kişilerle sevgili olmak isterler.

Venüs-Balık: Sanatsaldırlar, merhamet duyguları kabarıktır. Aşırı romantik olabilirler. İlişkilerde kurban rolüne düşebilirler. Duygusallık ön plandadır.

2020 Venüs Retrosu ve dünyaya etkileri

Venüs 13 Mayıs-25 Haziran 2020 tarihleri arasında 43 gün boyunca İkizler burcunda Retro harekette olacak. Venüs 8 yılda bir aynı burçta Retro yapar. Bu da İkizlerin temsil ettiği iletişim, sosyal medya, haberleşme, eğitim, seyahatler, akrabalar, her türlü yazışma, sözleşme, ticari faaliyetler, ulaşım konularında bazı aksamaların ortaya çıkacağı anlamını taşır. Venüs İkizler zekâ, haberleşme, bilgiyi yönetme, yakın çevre, kardeşler, eğitim, seyahatlerle ilgilidir. Bu konularda demek ki, enerji içe dönecektir.

Venüs, bereketimiz, maddiyatımız ve öz güvenliğimizi ifade ettiğinden bu konularda da sınırlar ortaya çıkacaktır. Parasal kazançlarda duraklamalar, gecikmeler, değer yargılarında sorgulamalar olacaktır. Her türlü eğlencenin kısıtlandığına da şahit olacağız.

Venüs Retrosunda dikkat edilmesi gerekenler

Bu dönemde evlenmek riskli, yeni bir ilişkiye başlamak ise uygun değil. Hüsranla sonuçlanabilir. Mümkünse (hem ticari hem de kişisel) imzadan uzak duralım. Seyahatleri bu döneme planlamamalı. Güzellik, estetik konuları için uygun bir zaman dilimi değil.

Venüs, altın oranını temsil ettiği için altınla da ilişkilidir. Bu dönemde altın düşecektir. Para piyasalarında ciddi oynaklıklar, devalüasyon meydana gelebilir. Paranıza sahip çıkın. İkizler değişken olduğundan bu dönemde değişken durumlarla karşılaşmamız çok olasıdır. Yatırımlarınızı başka bir zamana planlayın.

Dikkat !

5 Haziran 2020 de Yay burcunda bir Ay tutulması meydana geliyor ve bu tutulma sırasında Venüs hala Retro harekette olacak, demek ki bu riskler Haziran ayında daha yoğun hissedilecek. İkizlerin yöneticisi Merkür bedende solunum, akciğerlerle ilgili olduğundan bu bölgelere dikkat çekiyor.

Retroda bazen karmik hak edişler de yaşanabilir. Ruh ikizler, hayata girebilir. Karmik karşılaşmalar olabilir. Eski bir sevgili bu dönemde hayata yeniden girebilir. Doğum haritalarında Retro Venüs’e sahip olan kişiler bu Retrodan fayda sağlar.

2020 çok zorlu bir yıl

2020’nin çok zorlu bir yıl olacağı gökyüzü pozisyonlarında zaten hep görülüyordu. Sanki tüm gezegenler ve açılar sözleşmişçesine bu seneyi beklemişler. Hakikaten ilginç, ama gerçek ve bizler de buna uyum sağlamalıyız. Bilerek, inanarak, kabullenerek ilerlemeliyiz. Bu seneyi bitirdiğimizde hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını zaten yaşayarak deneyimlemekteyiz. İsyana gerek yok. Bu zamanda burada olmayı seçtiğimize göre öğreneceğimiz, geçmemiz gereken bir sürü test olduğunu fark ederek daha yüksek bir bilinç seviyesinden olayları değerlendirmemiz had safhada önem taşıyor.

Aydınlık geleceklere olan ümidimizi hep taze tutmamız, etrafımıza sarılamasak da özümüze, inançlarımıza, değerlerimize, koşulsuz sevgiye, olana teslime ve her daim şükretmeye yönelmemiz tek silahımız. Bununla başaracağız.

Dipnot

1 “Retro”, bir gezegenin geri gitmesi anlamına gelir. Aslında hiçbir gezegen geri hareket etmez. Dünyadan baktığımızda, gezegenlerin dönüş hızı Dünya’nın dönüş hızından daha yavaş bir konuma geldiği anda, bize geri gidiyormuş izlenimi verirler. Retro aslında geçmişte kalan temalar demektir. Gezegenler geri hareket ettiği dönemler, hayatımızda eskide veya geçmişte kalan irili ve ufaklı konuları yeniden önümüze getirirler.