Tutulmalar sezonu açıldı...

Tutulmalar sezonu açıldı...
Astroloji

Tutulmalar sezonu açıldı...

Tutulmalar bir yılın en güçlü transitleridir. Hayat olaylarını hızlandırırlar. Etkileri normal dolunay ve yeniaya göre çok daha fazladır. Bunlardan ilki 5 Haziran 2020 tarihinde Yay burcunun 15o’sinde meydana gelen 111 no’lu halkalı ay tutulması olacak. Asya, Avustralya, Avrupa ve Afrika’dan görülebilecek. Bu tutulma 3 saat 18 dakika sürecek.

Bu tutulma 2020 yılının ikinci ay tutulmasıdır. Ay tutulmaları dişi enerjiyle ilintilidir. Anne, kadınlar, dişi yumurta, döllenmeyle bağlantılıdır. Verimliliği kapsar. Vücut sıvıları, gel-gitler, depremler, insanlığı etkileyebilecek duygusal olayları tetikler.

Ay tutulmasında bir konunun açığa çıkması vardır. Kadersel tutulmalardır. Tutulmalar asla tek olmazlar. Birbirlerini takip ederler. Bu Ay tutulmasını, 21 Haziran tarihindeki Güneş tutulması takip edecek. Yalnız bu irregüler (olağan dışı) senede Temmuz ayında bir Ay tutulması daha yaşayacağız. Yani iki eşli bir tutulma olacak. Bunu iki karısı olan bir güneş gibi düşünebiliriz. İki kadını idare etmeye çalışan güneş ve kadınların birbirleriyle olan çatışma ve kavgaları. Yaz ayları bu sebeple oldukça hareketli geçmeye namzet. Artarda gelen bu tutulmalarla kozmik kapıların açılacağını da öngörebiliriz.

Halkalı tutulma Ayın dünya gölgesinin dış kısmına hareket etmesiyle oluşur ve genelde normal bir dolunay fazıyla da karıştırılır. Ay parlar çünkü yüzeyi Güneş ışınlarını yansıtır. Bir Ay tutulması, Dünya’nın Güneş ile Ay arasına girmesi ve Güneş ışığının Aya ulaşmasını kısmen veya tamamen kapatmasıyla oluşur. Halkalı bir ay tutulmasında Güneş, Dünya ve Ay düzensiz bir şekilde hizalanmıştır. Böyle olunca, Dünya Güneş ışığının bir kısmını kapatarak Ayın yüzeyine ulaşmasını engeller ve Ayın bir kısmını veya tamamını gölgesinin üst kısmıyla kaplayarak gölgeli bir görünüm ortaya çıkar. Ay tutulmalarının üçte biri halkalıdır. Halkalı bir ay tutulmasının başlangıcını ve bitişini teleskopla bile görmek çok zordur.

Gölgeli bu tutulma Yay burcunda gerçekleşiyor ve Yayın yöneticisi de Jüpiter... Ama Jüpiter bu tarihte retro (geri) harekette; yani tanıdığımız bildiğimiz şans dağıtan Jüpiter değil… Tam tersine oğlaksal konuları büyütme ve yaymayla meşgul. Haritanın yükselen noktası ve retro hareketteki Pluto ile neredeyse birleşmiş durumda. İki retro gezegen de Satürn tarafından yönetiliyor. Hukuk, adalet, din konuları ile yazılı ahlak kurallarıyla ilgili sorgulamalarla içsel gücümüzü ortaya koyacağımız bir dönem olacak. Korkularımızla yüzleşip karanlık noktalarımızdan kurtulmak isteyebiliriz. Derin sancılı, krizli bir dönem yaşayıp sıçrama yaşayabiliriz. Ay tutulma haritasında kısıtlama teması hâkim. Çalışkan, disiplinli, bir o derece de temkinli ve kısıtlı hareket edeceğimizi göstermekte. Sağlık evleri tetikleniyor. Ay düğümleri ise artık Yay ve İkizler ekseninde. Yurt dışı konular, aşı ile ilgili çalışmalar, ilaçlarla ilgili birçok yeni haber alacağız. Bilimsel pek çok faaliyet, deney, raporlar, araştırmalar gündemimizde olacak.

Dengede kalmaya çalışacağımız bir süreç içinde olacağız. Mars gezegeninin tutulmaya olan T-karesi ise parasal konularda bir güçsüzlük, zorlanma, yol almakta hedefsizliğe işaret ediyor. Mayıs Dergi yazımda ayrıntılı şekilde bahsettiğim retro halinde olan Venüs gezegeni de Güneş ile kavuşumda. Yine iş piyasalarında, çalışan kesimlerde, hükümet konularında zorluklar ciddi şekilde devam edecek. Paranın değer kaybı, hırsızlık ve gasp olaylarının artabileceği, ortaklıklar ve evliliklerde krizlerin görülebileceği, ticari iflasların yavaş yavaş ortaya çıkacağını, spor, müzik, sanat, moda camiasında olumsuzlukların artacağını, gıda ve beslenme sorunlarıyla karşılaşmaya başlanacağını öngörebilirim. İlişkilerimize dikkat edelim. Çok iyi giden ilişkilerde bile anlaşmazlıklar görülebilir. Mars karesi savaş ihtimalini de barındırıyor. Ay tutulması 15o ve yakınlarında gezegenleri bulunan Yay, Balık, İkizler ve Başak burçlarını daha fazla etkileyecektir.

İkinci tutulma ise, 21 Haziran 2020 tarihinde 00o Yengeç burcunda oluşacak Halkalı Güneş tutulması olacak. Güneşin tamamının parça parça örtündüğü ve Yeniay fazında gerçekleşecek olan, etkilerinin de hızlı ve parça parça gelecek olan bu tutulma özellikle kariyer, ev, aile, ebeveynlerimiz, taşınma, beslenme konularını kapsayacaktır.

33 saniye sürecek olan bu güneş tutulması haritasının yükseleni Başak burcu olduğundan toprak, tarım, dünya, sağlık, sağlık çalışanları, her türlü hizmet sektörü, işçi, sendika, konfederasyonlar ana konuları teşkil edecektir. Bu konularda yeni birtakım yapılandırmalara gidilebilir. Hububat fiyatlarında artış beklenebilir. Kıtlığa sebep verebilir. Yengeçteki güneş tutulmaları tahılla çok ilgilidir. Tahıl çok olabilir ama ticaretindeki zorluklar sebebiyle sorunlar yaşanabilir. Ülkemizde ve dünyada gıda fiyatları artabilir.

Bu tutulmada aynı zamanda Satürn, Pluto, Jüpiter, Venüs ve Merkür gezegenleri de retro pozisyonda bulunuyor. Oldukça riskli bir görünüm çünkü yaşanacak konularda büyümeler, aksamalar, zorlanmalar artacaktır. Bu kadar göksel gezegen geri harekette olunca ilerleyebilmenin ne denli zor olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Toplumsal kısıtlamalar tetiklenebilir. Eski konular gündeme tekrar gelmeye başlayabilir. Hazırlıklı olalım. Tutulmalar mutlaka önemsenmesi gereken göksel olaylardır. Bireysel haritalarımızda tetiklenen noktalarımız ve aldıkları açılara bakarak neleri yaşayabileceğimizi tahmin edebiliriz. Güneş tutulması özellikle Yengeç burcu olmak üzere ilk derecelerde gezegenleri olan öncü Koç, Terazi ve Oğlak burçlarını daha fazla etkileyecektir.

Öneriler:  *Rehavete kapılmamak *Tedbiri elden bırakmamak *Sağlığımız konu teşkil ettiğinden ekonomideki sıkıntılar sebebiyle göz ardı edilebilecek bazı yumuşatma tedbirleri karşısında akl-ı selim hareket etmeye devam etmek *Her şey bitti gibi hareket etmemeye özen göstererek bu seneki zor göksel sembolikleri göz önünde tutarak kişisel önlemleri sıkı tutmak *Para konularında dikkatli olmak *Dengeyi kaybetmemek *Psikolojiyi iyi tutmak *İçsel çalışma yapılabiliyorsa buna hızla devam etmek *Kapalı kalınan zamanlarda ruh ve beden sağlığını yükselten her türlü teknikten faydalanmak (meditasyon, nefes, yoga vs.) *Olumlu düşünmek *Korkuların üstüne gitmek *Olanı kabul etmek ve elindekilere şükretmek *İçinde bulunulan durumun er ya da geç sonlanacağını bilmek *Bütüne hizmete devam etmek *Kendini de sarıp sarmalamayı ihmal etmemek…