MİZAH - Riva Hayim

Son zamanlarda gazetelere göz gezdirirken dikkatinizi çekti mi bilmem ama Türkiye’nin farklı illerinde sürekli, gizlice el altından satılmak istenirken suçüstü yakalanılan, ceylan derili tarihî Tevrat operasyonları yapılmakta.

Kimi zaman ceylan, kimi zaman balina derisi (?)üzerine yazılmış, binlerce yıllık, altın yaldızlı, hatta bazıları Yahudilik dininden bile eski olan, milyonlarca dolar değerinde olduğu iddia edilen bu Tevratları basınımız her seferinde heyecanla haberleştiriyor. Tabi bu Tevratların ortak bir özelliği var; o da fahiş fiyatlara satılmak istenilen bu kitapların hepsinin sahte olması ve dolandırıcılık işinin bir parçası olması

Zaten haberlerde geçen ve Tevrat olduğu iddia edilen kitapların fotoğraflarına dikkatlice bakarsanız, bu işlerin Harry Potter Hogwards cadılık ve büyücülük okulu kitaplarından esinlendiğini fark edersiniz. 

Eserlere gelince; yapılan işler o kadar sahte ki, bir kilometre öteden işlerin merdiven altı sanayide imal edilip piyasaya sürüldüğü belli oluyor. 

Tabi insan alınıyor…

Koca koca haber kanallarının ciddiye aldığı, kimi zaman 5.000 yıllık olduğu iddia edilen bu Tevratlar en azından gerçeğine benzesin diye beklenti var. (Yahudilik dini 5.000 yıllık değil ama olsun…)

Bana gelince, “Bugün hangi ilimizde tarihî Tevrat bulundu?” diye her sabah, haberleri şöyle bir tarıyorum. İlkokulda el işi dersinde yapılmış gibi duran bu özensiz 5-10 sayfalık sözde Tevrat’ları haberlerde görmek hayal kırıklığı yaratmıyor da değil. İnsan milyon dolar değer biçilen bu Tevrat’larda biraz daha gerçekçilik bekliyor.


BİRAZ GÜLELİM...

Koronavirus haberlerinden bunaldıysanız, buyurun operasyonlarda ele geçen Tevrat olduğu iddia edilen sahte eserleri gerçek sanıp, dolandırıcıların biçtiği fiyat ve yıllarla haberleştiren medyamızdan kesitleri incelemeye. Çok fazla var, birkaç tanesini seçip, yorumlarımla paylaşıyorum. Biraz gülelim.

30 EKİM 2018 - HÜRRİYET

“…Balıkesir’de 2,5 milyon dolar değerinde Tevrat ele geçirildi. Balıkesir’de polisin ihbar üzerine durdurduğu araçta, piyasa değeri 2,5 milyon dolar olduğu değerlendirilen İbranice altın yaldızlı Tevrat ele geçirildi. Polis memuru, muhtar ve müteahhit olduğu belirtilen 3 kişi gözaltına alındı.”

(Memuru, müteahhitti, muhtarı Mahazike Tora’ya 2,5 milyon dolarlık Tora alarak başlamış, şu sevgiye bakar mısınız?)

15 ŞUBAT 2019 - SÖZCÜ

“…Aydın’da 4 asırlık Tevrat ele geçirildi. Aydın’da polis tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 400 yıllık Tevrat ele geçirildi.”

27 MART 2019 - SABAH

“…Afyonkarahisar’da bin 300 yıllık Tevrat ele geçirildi. İhsaniye ilçesinde bir araçta bin 300 yıllık Tevrat ve üzeri desen işlemeli deri yazıt bulundu, operasyon sonrası yakalanan 6 kişi adliyeye sevk edildi.”

(Ben de iddia ediyorum ki, Tevrat 1302 yıllık hadi bakalım, kim karar verdi 1300 yıllık olduğuna? Karbon testi mi yapmışlar?)

31 MAYIS 2019 - AKŞAM

“…Adana’da düzenlenen operasyonda ceylan derisi üzerine altın yazmalı Tevrat ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.”

(Ceylan derili altın yazmalı Tevrat ne kadar otantik, şu yaratıcılığa bakar mısınız?)

12 HAZİRAN 2019 - YENİÇAĞ GAZETESİ

“…Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlenen operasyonda, tarihî değeri olduğu değerlendirilen 2 Tevrat ele geçirilirken, 2 kişi gözaltına alındı.”

(Bu Tevrat’lar Sapanca’da tatil yaparken yakalanmış.)

23 AĞUSTOS 2019 - ANADOLU AJANSI

“…Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaklaşık bin 500 yıllık İbranice el yazması Tevrat tefsiri ele geçirildi.”

(Tekirdağ’ın köftesi ve 1500 yıllık Tevrat’ları meşhurdur biliyorsunuz.)

10 ARALIK 2019 - HABERTÜRK

“…Bolu’da paha biçilemez 3 adet Tevrat ele geçirildi. Bolu’nun Gerede ilçesinde jandarmanın durdurduğu otomobilde yapılan aramada, Yahudilik inancının ilk kitapları olduğu düşünülen 3 adet Tevrat ele geçirildi.”

(Bolu’nun dağları bir de 3’lü tarihî Tevrat’ları meşhur duymuşsunuzdur.)

 27 OCAK 2020 - NTV

“…Bursa’da, polis ekiplerince düzenlenen operasyonda, yaklaşık 2,5 milyon dolar değerinde olduğu değerlendirilen ceylan derisi üzerine İbranice yazılı Tevrat ele geçirildi.” 

(Tevrat’ların 2,5 milyon dolar ettiğini birileri değerlendirmiş, yalnız bu inceliğe bakar mısınız? Acaba bu değeri kim, nasıl biçmiş? Bu arada ceylan derisine dikkat, ilerde hep altın yazmalı ceylan derili Tevrat haberleriyle karşılaşacaksınız, ceylansız olmaz!)

9 ŞUBAT 2020 – TRT HABER

“…Sakarya’da jandarma ekiplerince tarihî eser kaçakçılığına yönelik gerçekleştirilen operasyonda iki tarihî eser Tevrat ele geçirilirken, 6 şüpheli de gözaltına alındı.”

(Bir taşla iki kuş, berekete bakın, çift Tevrat ele geçirilmiş, nasıl da eminler tarihî eser olduğuna bakar mısınız?!)

10 ŞUBAT 2020 - HABERTÜRK

“… Afyonkarahisar’da, jandarma ekiplerince durdurulan 2 araçta yapılan aramada, tarihî eser niteliğinde 3 Tevrat ve 3 yazılı şerit ele geçirildi, 6 şüpheli gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, elinde tarihî eser niteliğinde malzemeler bulunan şüpheliyi ve irtibata geçtiği kişileri takibe aldı.”

(Bir taşla 3 kuş. Maşallahı var. Ayrıca emeğe saygı lütfen, burada şerit diye sunulan kâğıtlar, Tevratların yanında eşantiyon olarak piyasaya sürülmüş.)

23 ŞUBAT 2020 - MİLLİYET

“…Adana’da 3 Tevrat ele geçirildi: 3 gözaltı. Polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, bir iş yerinden 3 Tevrat ele geçirilirken, olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.”

(Adana’nın kebapları bir de Tevratları meşhur biliyorsunuz. Üçer üçer ele geçiyor şu bolluğa bakınız.)

Haziran ayının bulunacak tarihi Tevrat’ını şimdiden dört gözle bekliyor, hepinize sağlıkla dolu günler diliyorum.

Koronasız kalın…