Bu yılki Bodrum Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, açılışını 29 Ağustos’ta çok özel karma bir fotoğraf sergisiyle yaptı. Bu sergi, uzun yıllar festivale gönül vermiş ve desteklemiş olan ve geçen yıl hayatını kaybeden Jak Kohen adına düzenlenmişti. Jak Kohen hem Açık Radyo için hazırladığı rock ve caz programları, hem de fotoğrafçılığa olan merakı ile tanınıyordu. Mehmet Uyargil tarafından organize edilen “Müzisyenler” konulu serginin katılımcıları arasında Jak Kohen’in yanı sıra Bodrum Herodot Üçüncü Yaş Akademisi üyeleri ve BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri vardı. Katılımcılar, seçilen konu ile bağlantılı olarak çeşitli müzik aletleri çalan veya sahnede şarkı söyleyen müzisyenlerin fotoğraflarını sergilediler.

Sergi’nin alanı, festival mekânlarından biri olan Gümüşlük’te deniz kenarındaki geniş bir plajda doğal malzemelerle yapılmış bağımsız küçük bir yapıydı. Dışı Bodrum bitkileri ile süslü olan, içi ise beyaz duvarları, ahşap zemini ve kavisli pencereleriyle sıcak bir atmosfer yaratan bu mekânda hafif yükseltilmiş bir sahne üzerinde bir piyano yer alıyordu. Binanın dışındaki geniş alanda, kapının tam karşısına gelecek şekilde içeceklerin ve atıştırmalıkların yer aldığı bir ikram sofrası hazırlanmıştı. Gelen misafirler bu alanda toplanıp sohbet etme imkânı buldular.


Gülsin Onay

Sergi, ünlü piyanist Gülsin Onay’ın kısa bir resitali ile açıldı. Ardından misafirler, pandemi nedeniyle maskeli olarak ikili, üçlü küçük gruplar halinde sergiyi gezdiler. Sergi sırasında Jak Kohen’in Açık Radyo için hazırladığı “Gitaresk” adlı program kayıtlarından gelen müzik çalınırken, programı sunuşu sırasında kendi sesi de duyuluyordu. Daha sonra Gülsin Onay kısa bir konuşma yaparak Jak Kohen adına yapılan bu sergiden duyduğu memnuniyeti belirtti ve gelen misafirlere teşekkürlerini iletti. Ardından bir konuşma yapan Herodot Üçüncü Yaş Akademisi Başkanı Samer Atasi ise Jak Kohen’in Herodot Üçüncü Yaş Akademisine de olan katkılarından bahsetti ve sergi organizasyonunu gerçekleştiren Mehmet Uyargil’e teşekkür ederek, misafirleri Gümüşlük Müzik Festivali’nin diğer etkinliklerine katılmaya davet etti.

O akşamüstü Gümüşlük sahili her zamanki gibi muhteşem bir gün batımına sahne oldu. Misafirlerin birçoğu sergiden çıktıktan sonra denizin kenarına giderek, denizin içinde gittikçe alçalan güneşin yarattığı pembe renk cümbüşünün fotoğrafını çekmeye çalıştılar.

Sergi açılışı, saat 21:00’de plajdaki büyük ekranda gösterilen “caz” konusundaki bir belgesel ile son buldu.


Festival Hakkında
Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali ilk defa 2004 yılında piyanist Eren Leventoğlu ve piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde Bodrum’da bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük’te düzenlendi. Festival her yıl yaz mevsiminde 1,5-2 aylık bir dönemde yapılıyor ve yaklaşık 20 ila 30 konser veriliyor. 2014 yılında Gümüşlük Festival Akademisi sıfatını alan kuruluş, usta müzisyenlerle genç yetenekleri bir araya getiriyor. AB tarafından EFFE özelliği ile onurlandırılan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, dünya müzik otoriteleri tarafından yakından tanınmakta ve müzisyenlerce rağbet görmektedir.

Jak Kohen Hakkında
28 Nisan 1951 tarihinde İstanbul’da doğan Jak Kohen 1974’te Boğaziçi Üniversitesi’nin İş İdaresi bölümünden mezun oldu. Sonraki yıllarda özel sektörde üst düzey yöneticilik görevleri üstlendi.

Emekli olduktan sonra, 2004-2010 yılları arasında Açık Radyo’nun Yayın Sorumlusu oldu.

Açık Radyo’nun kurulduğu günden beri devam eden Gitaresk ve Dünyanın Cazı programlarının yanısıra birçok program hazırladı ve sundu. Sunduğu programlarda dinleyicilere müzik sevgisi ve bilgisi aşıladı. Radyoculuğun dışında, müzik ortamlarının koleksiyonculuğu, fotoğrafçılık, bilgisayar ve motosiklet ile ilgilendi. Birçok fotoğraf sergisine katıldı.

2010 yılında Açık Radyo’daki Yayın Sorumluluğu görevini bırakarak Bodrum’a yerleşti. Bodrumdaki evinde çevirmenlik yaptı ve radyo programlarına devam etti. Bodrum’da üyesi olduğu Gümüşlük Müzik Festivali ve Herodot Üçüncü Yaş Akademisi gibi derneklerin çalışmalarına katkılarda bulundu.

27 Mart 2019 günü hayata veda etti.