Şakayık Halleri - II

Ressam İdil Üstünel, 2017 yılında açmış olduğu ‘Şakayık Halleri’ adlı sergisinin devamı niteliğindeki ‘Şakayık Halleri - II - Sessiz Davet’ sergisinde, mitolojide şifa dağıtan şakayık çiçekleriyle, bizleri görünmeyeni görmeye davet ediyor. Sergi, rengârenk şakayık çiçeklerinin yanı sıra, içinde umudu barındırmayı ihmal etmeyen ve izleyiciyi gri tonlarıyla şaşırtan monokrom eserlerden oluşuyor.
14 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında Kuzguncuk, IMOGA Art Space’in ev sahipliği yaptığı sergideki eserleri görmek isteyenler, www.idilustunel.com/katalog adresinden dijital kataloğa ulaşılabilirler.


Sessiz Davet


Bu serginizde bize aktarmak istediğiniz duyguları paylaşır mısınız?
Dünyanın ruh halini hiç iyi görmüyorum. Kanımca, insanlığın ciddi boyutta şifalanmaya ihtiyacı var. Benim için, her zaman doğa, en büyük şifa kaynağı olmuştur. Yunan mitolojisine göre, şakayık çiçeği yüzyıllardır şifa dağıtıyor. Kadifemsi yumuşacık dokusu, zarif görüntüsü ve birbirinden güzel renkleriyle şakayık çiçekleri insanda mutlu duygular uyandırıyor. Ben de eserlerimi izleyenlerle, bu güzel duyguları paylaşmak istedim.

Eserlerinizin, ‘Sessiz Davet’, ‘Pandomim’, ‘İç Ses’ ve ‘Sır Küpü’ gibi, onları gizemli kılan isimleri var. Bu isimleri seçerken sizi etkileyen neydi?
Aslında, eserin oluşumunda, şakayık çiçeğinin ifadesiyle yaşadığım etkileşim, ismini de beraberinde getirdi. Hatta seçtiğim renklerin de bunda büyük bir payı var diyebiliriz.


Bu sergide, adını ‘İçgörü’ koyduğunuz karışık teknik çalışmalar da oldukça dikkat çekiyor…
Teşekkür ederim. Bu çalışmalarım, insanın önyargılarına bir atıfta bulunmak arzusunda olabilir. Nihayetinde, hepimizin dış görüntüsü altında, derinlerde bir yerde, görünmeyen bir iç dünyası saklı değil mi?

Bu eserlerin bize yansıttığı olumlu duyguları, her daim içinizde yaşattığınızı varsayabilir miyiz?
Keşke bu mümkün olsaydı. Tabii ki, benim de zaman zaman içine düştüğüm farklı ruh hallerim var. Aslında, pentürümle yaratmaya çalıştığım estetik alanlarda, güzel duyguların, içimizdeki olumsuz duygularla yer değiştirmesi için sessiz bir davet var.


Fısıltı -2

İlk ‘Şakayık Halleri’ serginizle ikincisi arasında nasıl bir farklılık var?
Birinci sergimde Yunan mitolojisinde şifa sembolü olduğunu bildiğim bu çiçeğin, aynı zamanda sevgi, aşk ve yumuşaklığın sembolü olması, resimlerimi his ve plastik yönden daha çok etkilemesine rağmen, ikinci sergimde şifa veren yönü öne çıktı. Gerek seçtiğim renkler gerek pentürümle, bu sancılı döneme kendi adıma iyileşmeye yönelik duygularla cesaret vererek, siyah beyaz değil, renkli bir geleceğin bizi beklediği bir dünya hayal ettim.