Şubat ayının efsanevi burcu Kova ve çılgın yöneticisi Uranüs

Şubat ayının efsanevi burcu Kova ve çılgın yöneticisi Uranüs
Astroloji

Şubat ayının efsanevi burcu Kova ve çılgın yöneticisi Uranüs

Şubat ayı Kovaların ayıdır. 2021 yılının Kovalar için ayrıca bir önemi de bulunmaktadır. Çünkü kendi yönetici gezegenlerinden biri olan Satürn, Jüpiter ile 21 Aralık 2020’de, 20 senede bir yaptıkları büyük kavuşumu Kova burcunda gerçekleştirdi. Bu da önümüzdeki 40 sene boyunca Kovayı daha da ön plana çıkartacak anlamını taşımaktadır. Yani Kova teması artık hayatlarımızda çok daha önemli olacak, istesek de istemesek de. Kova çağına da yine Kova temasıyla girmiş olacağız.

Kova burcu ve Ganimed
Kova burcu Yunan mitolojisinde, ölümlülerin en güzeli olarak kabul edilen, Troya’yı kuran Kral Tros’un oğlu Ganimed ile bağdaştırılır.
Sürülerini otlatan Ganimed’i görüp güzelliğine vurulan Zeus, kartalı ile O’nu kaçırtarak Olympos dağlarına getirir. Çocuğun babasına birçok armağan veren Zeus, onu Tanrılar sofrasında, şarap sunucusu olarak görevlendirir. Zeus Ganimed ile geçirdiği gecelerin anısına, O’na Aquarius (Su Taşıyıcısı) adını vererek bir yıldız haline getirir ve ölümsüzlüğe ulaştırır. İbranice ismi “delphi” yani su küpü olan Kova burcu, arınmayı, vaftizi de sembolize eder. Kova büyük idealler ve amaçlarla ilgilidir.


Olumlu ve olumsuz özellikleri
Kova veya Saka burcu olarak da adlandırılan burcun olumlu özelliklerini sıralarsak:
* Hümanist, Topluma duyarlı, Özgürlükçü, İdealist, Entelektüel, Değişik, Marjinal, Sıra Dışı fikirlere sahip olan, Yenilikçi, Dahi, Sosyal, Sistem değiştirmeye arzulu, Reformist, Teknolojik, Bilimsel, Çevreye saygılı, Uzay aşığı, Rasyonel, Paraya değer vermeyen diyebiliriz.

Olumsuz özelliklerine gelirsek:
* Başkaldıran, Asi, İsyankâr, Fikir çatışmalarını seven, Muhalif fikirlere sahip, Sabit fikirli, Gelenekleri zorlayan, Uçuk ve çılgın, Araştırmacı, Tartışmaya meraklı, Dikkati çekmeye çalışan, Abartılı hayalleri olan, İlişkilerde zorlanan diyebiliriz.
Kovanın inatçı tarafı bu burçtan büyük kâşiflerin çıkmasına sebep olmuştur. Akıllarına koyduklarının elbet bir gün doğru olacaklarına inanmaları, sürekli aynı şeyi deneyip, yılmadan çalışmaları, büyük keşifleri de beraberinde getirmiştir. Fikirlerine çok güvenmeleri, bazen hayattan kendilerini soyutlamalarına neden olabilir. Sürekli düşündükçe işin içinden çıkamaz hale gelirler. Aklın üstünde olduğu bu burcun fazla düşünmesi, psikolojik problemlere sebep olabilir.
Kova iş hayatında ve ilişkilerinde kısıtlanmayı sevmez. Kuralları olan yerler yerine özgür alanlarda çalışmayı sever. İlişkilerinde marjinal yapıyı arar bulamazsa mutsuz olur. Zeki kişiler bir kovanın kalbini daha kolay çalabilir.


Kova kadını ve erkeği
Kova burcu kadını yanında güçlü duruşlu bir partner arar. Dobra olur ve bu sebeple kalp kırabilir. Romantik kelimeler sarf edemez. Hareketleriyle sevgisini anlatmaya çalışır. Kova kadınına fazla tavsiye vermek, onu yönlendirmek ters tepebilir çünkü o zaten kendi aklına çok güvenendir.
Kova erkeği iş hayatında statüsüne çok önem verir, kariyeri ön plandadır. Yaşam tarzının ve hobilerinin sorgulanmasından pek hoşlanmaz. Kova erkeğinin de duygularını anlamak pek kolay değildir. Ama bu kişilerde hümanistlik vardır ve insan hayatı çok önemlidir. Toplum bilinci fazlaca gelişmiş bireylerdir. Dürüst ve güvenilirdir. Sürekli aynı şeyle uğraşmaktan sıkılıp yön değiştirebilir.
Kova burcu astrolojiye de çok meraklı olur. Ünlü astrologlarda kova sembolikleri çok belirgindir. Bu da özellikle gökyüzü, gök bilimi, yıldızlar semboliğini işaret eden hava elementiyle ilgilidir.
Kova burcu, İkizler ve Terazi burcuyla entelektüel olarak daha iyi bağlantı kurar çünkü onlar da hava elementine sahiptir.

Kovanın marjinal yöneticisi Uranüs
Kovanın marjinal yöneticisi Uranüs, burcu çok etkilemektedir. Aklında her zaman yaşama dair planlarının olması, Kovaların odaklanma sorunu yaşamalarına neden olur. Psikolojik alanda genellikle aşırı hareketlilik ya da dikkat eksikliği gibi sorunlarla karşılaşırlar. Sürekli hareketli olmalarından dolayı duygularını kontrol etmeleri de zordur. Bu etkiler burca Uranüs sebebiyle yansır.
Olaylara bazen beklenmedik tepkiler vererek çevrelerindekileri şaşırtabilirler. Davranışlarının ve yaşam şeklini belirlerken yaptıkları seçimlerin önemli kısmı, Uranüs’ün açıları ile doğru ilişkilidir. Olumlu açılarla dinamik bir yaşam enerjisine sahip olurken, sert açılar aşırı hareketli bir kişiliğin olumsuz yanları ile karşılaşmaya neden olabilmektedir.
Kova burcunu yüksek enerjisi ile belli bir dönem yönetimine alan Uranüs, genellikle Zodyak’taki turunu tamamlama aşamasında Kova burcunda iken yükselişe geçer. 11. Ev, Kova burcunun doğal evi özelliğindedir ve bu sebeple de Uranüs 11. Evde (kovanın evinde) kuvvetli bir enerji sergilemektedir. Toplumda oluşması muhtemel değişimler hakkında bilgi verici olan Uranüs, kişilerin özel yaşamlarında da her daim sürprizlere açık olmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Nesil farklılıklarının en yoğun yaşandığı burç ve gezegen olarak özgürlük ve kuralsızlık her şey demektir.

Ağır ve dengesiz bir gezegen
Uranüs Zodyak’taki turunu 84 yılda tamamlamaktadır. Ağır ve dengesiz bir gezegendir. Uranüs şimşeklerle ve elektrik gücüyle alakalıdır. Doğum haritasında dengesiz olaylara sebebiyet verir. Dengeleri değiştirir. Uranüs’le kalkan bir vapur hiç beklemediğiniz bir limana yanaşabilir. Olaylar, klasiğin dışında gelişebilir. Mesela, şimdilerde Uranüs Boğa burcunda 7 senelik bir seyir içinde ve Boğa burcunun tüm derecelerinden yavaş yavaş geçiyor ve bu arada bir sürü sabit yıldızla da kavuşum yapıyor, yapacak ve Uranüs Boğa burcunda çoğunlukla deprem yaratır.

Boğa toprak demektir
Uranüs ani, beklenmedik olaylardır ve ikisinin kombinesi maalesef depremleri gündeme fazlaca taşıyacaktır. Türkiye için de böyle bir risk gözüküyor; 2021 yılında depremler oluşacak ama 2021 sonu, 2022 ve 2023 depremleri çok daha fazla konuşuyor olacağız.
Uranüs Boğa burcunda parasal değerleri de sallayacaktır. Zaten bunu iki senedir yapıyor ve buna 2026 yılı nisan ayına kadar devam edecek. Toprak, tarım konuları da fazlaca gündemimizde olacak. Bu konuda herkese kolaylıklar diliyorum. Dünyamız değişecek hem de çok…
Değerler değişecek, hayal bile edemediğimiz kadar! Paraya bakışımız değişecek. Bir taraftan dijital dünyaya uyum sağlamaya çalışırken diğer taraftan insanlığımızı ve insanî değerleri fazlaca sorgulayacağız. Toplumsal hareketler her an gündemimizde olacak. Evrileceğiz. Paraya verdiğimiz değer, alışkanlıklarımız, güç ve prestije olan tutkumuz, ego gösterileri, ötekileşmeler çürümeye başlayacak.

Hazır mıyız kendimizi değiştirmeye?
Hazır olalım çünkü sistem bizi dinlemeyecek, güçlünün, zenginin, torpillinin, kimin sesi çok çıkıyorsa onun yanında olmaya devam etmeyecek, daha adil bir dünya için bangır bangır bir savaşın içinde bulacağız kendimizi. İşte Uranüs bu bağlamda Satürn ve Jüpiter’e destek verecek. Yani reformlar ve dünya düzeninin değişmesi kaçınılmaz olacak. Doğru olduğu konularda asla ödün verdirtmeyen Uranüs gezegeni Boğa burcunda güçsüz konumdadır. Bu sebeple bu süreçte zararlı bir burçta bulunan Uranüs tam dengesiz tarafını sergileyecektir.
Bir doğum haritasında, uyumlu Uranüs açıları, hayat gücünün yüksek olduğunun işaretidir. Kişinin sahip olduğu hücresel elektromanyetik alanın diğer organlarca nasıl kullanılacağı hakkında fikir verir. Kovalar en çok sinir hastalıkları ve spazm geçirirler. Epilepsi, apandisit patlaması ve zona da Kova burcu insanlarında çok görülür. Uranüs'ün durumu ayrıca önemli bir hormon olan ön hipofiz salgısının nasıl çalıştığını izah edebilir. Vücuttaki kalsiyum oranı, yüksek tansiyonun dengelenmesine yarar. Kalsiyum, sinir sistemi için de gerekebilir. Ama bozuk Uranüs açıları varsa vücudun kalsiyum dengesinin kontrol edilmesi gerekebilir.

“Hiç belli olmaz”
Uranüs, haritanın “hiç belli olmaz” kısmı ile ilişkilendirilir. Şokların, sürprizlerin, ani değişikliklerin başlangıçlarını; değişken ve belirlenmeyen olayların zamanının geldiğini bildiren haberci gibidir. Burası, ihtilalci olduğunuz, kendinizin bile inanamayacağı şeyler söylediğiniz ve yaptığınız yerdir. Bilgisayar dünyasında, internet gibi gelişmeler, Uranüs zekâsının ürünleridir. Çoğu, dâhi olarak adlandırılabilir.
Kova burcunun madeni Uranyum, rengi elektrik mavisi, niteliği sabit, günü Çarşamba, uğurlu taşı ise Ametist’tir. Meyve ağaçları, glayöl, zambak ve orkide ile de ilişkilendirilir. Bedensel olarak en zayıf noktaları bilekleridir.