Ruanda Dünya Rekorunu Tekrar Kırdı

Ruanda Dünya Rekorunu Tekrar Kırdı
HABER

Ruanda Dünya Rekorunu Tekrar Kırdı

Ruanda; kadınların parlamentodaki temsili sıralamasında %64 oranıyla sahip olduğu dünya rekorunu, geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen seçimlerde tekrar kırdı.

Ruanda; kadınların parlamentodaki temsili sıralamasında %64 oranıyla sahip olduğu dünya rekorunu, geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen seçimlerde tekrar kırdı. Kadın üyeler, toplam 80 sandalyenin 54’üne sahip olunca oran %67,5’a yükseldi. Ruanda Ulusal Seçim Komisyonu’nun 3 Eylül’deki parlamento seçimlerinin sonuçlarını duyurmasının ardından yeni dünya rekoru da açıklanmış oldu. Seçimde, Cumhurbaşkanı Kagame’in partisi RPF de toplam oyların %74’ünü kazanıp 40 sandalye aldı.

SOYKIRIMDAN YÜKSELİŞE

Ruanda ya da resmî adı ile Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alır. Denize kıyısı bulunmayan Ruanda’nın sınır komşularını Uganda, Tanzanya, Burundi ve bir kısmı Kivu Gölü ile olmak üzere Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturur. Başkenti Kigali’dir. 2017 sayımına göre 12.210.000 nüfusa sahip olan Ruanda’nın resmî dilleri Fransızca, İngilizce, Ruandaca ve Svahili’dir. Dünya üzerinde yaşanan en büyük vahşetlerden birinin gerçekleştiği Ruanda’da 1994’de 100 bin Hutu, yaklaşık 1 milyon Tutsi’yi katletti. Dünyanın gözleri önünde böylesine korkunç bir soykırıma sahne olan Ruanda, bugün başarılı yönetimi, huzuru ve büyüyen ekonomisiyle öne çıkmaya başladı.