Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa’nın bir reprodüksiyonu Christie’s Müzayede Evi’nin düzenlediği çevrimiçi açık artırmada 3,4 milyon dolara satıldı. 
Rönesans döneminin önemli isimlerinden biri olan Leonardo Da Vinci’nin 16. yüzyılda yaptığı Mona Lisa tablosu bugün hâlâ Louvre Müzesi’nde sergilenirken tablonun kopyaları bile son derece değerli görülüyor.

Son olarak Nice’de bir antikacıya ait olan tablo, Christie’s tarafından düzenlenen bir müzayedede 3,4 milyon dolara satıldı. Bu rakam, müzayede evinin bile beklentilerinin üzerindeydi.

Louvre’daki sahte tabloysa…

Taklit tablo, Fransa’nın Nice kentindeki küçük bir köydeki antikacıdan alındı ve adını antikacı Raymond Hekking’den alıyor. Hekking, Mona Lisa’nın kopyasının, Louvre’da sergilenenden çok daha gerçek olduğunu düşünüyordu. Hatta bu düşüncesini, medya mensuplarını evine çağırarak tüm dünya ile paylaştı ve Louvre’a da kendilerinin sergiledikleri tablonun gerçek olduğunu kanıtlamaları için meydan okudu.

Hekking’in meydan okuyuşunun altında ise Mona Lisa tablosunun 1911’de Louvre’dan çalınmış olması vardı. Bu yüzden de Hekking, Louvre’da sergilenen tablonun sahte olduğunu düşünüyordu.

Christie’s tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, Hekking’in sahip olduğu ve milyon dolarlık satışı gerçekleşen tablo, muhtemelen 17. yüzyılın başlarından kalma ve Leonardo da Vinci’nin takipçisi olan bir İtalyan okulunun hazırladığı bir kopya.

Çevrimiçi gerçekleşen müzayedede tabloyu satın alan Avrupalı koleksiyoncu, müzayede evinin tahmin ettiğinden 10-15 kat daha fazla (3,4 milyon USD) ödemeyi kabul etti ve sahte bir Mona Lisa için şimdiye kadar ödenen en yüksek rakamı söyledi.

Kaynak:
Forbes.com