Çocuklar, onları öğretmeye çalıştığınız şeyleri değil, nasıl biri olduğunuzu hatırlar.”
Jim Henson

Lise zamanlarında bir çocuk programı için kuklalar tasarlayan, oynatan James (Jim) Maury Henson (1936-1990), 1955 yılında Maryland Üniversitesi ev ekonomisi bölümü öğrencisiyken bir televizyon kanalı için Sam ve Arkadaşları (1955-1961) adında bir kukla şovu hazırlar. Seslendirmesini de ölene dek kendisinin yaptığı Kermit artık dünyadadır. 1958 yılında bir sene sonra evleneceği ve altmışlı yılların başına kadar kuklalarını canlandırmada tam zamanlı yardım eden eşi Jane Nebel ile Muppets Inc. şirketini kurarlar. Susam Sokağı’nın Edi’si (Ernie), Sam ve Arkadaşları’nın Kermit’i, Muppets’ın Rowlf’u hemen hemen her evin salonundadır artık.


Muppet Show yeniden
1969 yılında çocukların çok sevdiği program, Susam Sokağı’nda ünlenen Kermit’in yönetmenliğini ev sahipliğini yaptığı Muppet Show, 120 bölüm ile 1976-1981 yılları arasında yayınlanmış, bizden birileri olan insansı kuklaları ile genç ve orta yaş izleyicilerinin de sevgilisi olmuştur. Gösterilerinin yanı sıra içselleştirebileceğimiz kişilikleriyle sevilen, seven ve çok özlenen kukla kadrosuyla Muppet Show’un yeniden ekranlarda olduğunu müjdelemek isterim. Paul Simon, Dolly Parton, Jean Kelly ve Twiggy gibi muhteşem konukların da Muppet’lar tarafından ağırlandığı şov yeni konuklarıyla yeni nesilleri de eğlendirecek. Dürüstlüğü, değerleri, dostluğu ve sevgiyi öğretmeye çalıştığı kadar dünyayı da kusurlarıyla kabullenmemize yardımcı olmaya çalışan Muppet Show karakterlerini hatırlayalım…

Herkesin sevdiği
Kıskanç, çapkın, kadınsı ama vahşi, Kermit’e aşık ve gösterinin yıldızı MISS PIGGY, yine Jim Henson’ın canlandırdığı piyanist ROWLF, performans sanatçısı GONZO, Gonzo’nun aşkı tavuk CAMILLA, bas gitarist Sgt. FLOYD PEPPER, THE SWEDISH CHEF, İskandinav lehçeli yemek tarifçi, amcası tiyatronun mülk sahibi olan SCOOTER, güvenlik görevlisi SAM THE EAGLE, Kermit’in gizli sağ kolu, stand up’cı FOZZIE BEAR, baterist ANIMAL, müzik grubunun lideri DOCTOR TEETH, mucit, bilim adamı ve Muppet laboratuvar şefi DR. BUNSEN HONEDEW, ev sahibi ve yönetmen KERMIT (Miss Piggy’e aşıktır). Balkondan her şeye sataşan iki huysuz ihtiyar Statler ve Waldorf ve daha birçok karakter çocukluğumuzdaki biz ile birlikte yeniden gülmek için varlar.

Bu düşünceye en çok gülecek olanlar şüphesiz yukarıdan her şeyi izleyip, ortak tutkuları alay etmek olan Statler ve Waldorf ikilisidir. “Her sefer buraya niye geliyoruz hiç bilemeyeceğiz” diyen yine de her hafta balkonlarındaki koltuklarına oturup herkesi soruları ve sözleriyle sıkıştırmaya devam edecekler. Özellikle bir yıldızsanız, ışıklar üstünüzde ve harika bir müzik varsa başka sebebe gerek bile yok. Yorumları ve eleştirileriyle tüm aksi, huysuz ve alaycı tavırları sergilemekten kendilerini alamadıkları için her karaktere sataşacaklardır. Emekli avukatlar oldukları düşünülen, adlarını New York şehrinin iki ünlü oteli Statler Hilton ve Waldorf-Astoria’dan alan bu iki huysuz Muppet Show’un yapıldığı tiyatronun sol balkon locasını paylaşıyor ve koltuklarından herkesi aşağılayıp yerden yere vuruyorlar.
Söylenmekten keyif alan bu ikili en çok da kendi yaptıkları esprilerle eğleniyorlar. Kendi huysuzlukları hoşlandıkları tek şey. Bu yüzden elli yıldır dostlar. Balkondan sataşmak, söz kesmek ve ‘çatlasın düşmanlar’ demek onlar için en büyük eğlence. Bu aksi iki ahbap benmerkezci sıfatlarının arkasında belki de sürekli şikâyet edecek bir şeyler bulanlarımız adına gülüyor, söyleniyor, alay ediyor ve acımasızca eleştiriyorlar.

Statler ve Waldorf ikilisi


Hayatın olumsuzluklarını atlatmaya yarayan espri anlayışları ve bilgeliklerinin göstergesi zekâlarıyla daha uzun yıllar bizlerle olmalarını diliyorum. Herkesin kalbinde ve en tatlısı da aile anılarında yer edinmiş Muppet Show’da balkonlarından herkese gülen Statler ve Waldorf ikilisine gülmek ve biz gülünce hayatın da bize geri gülmesi umuduyla…

  • Muppet Show, “Ahbap” Habub, “Bebekler” Bubot, Habubot adıyla İsrail’de de yayınlanmıştır.
  • İkonik Mahna Mahna müzik parodisinin ‘Şabat Şalom’ versiyonu da yapılmıştır.
  • Şubat 2021 itibariyle Disney+ kanalında yeniden yayınlanmaya başlayan Muppet Show dizilerinin “saldırgan içerik” işareti kondu. Gerekçe olarak dizinin “bazı kültürleri olumsuz tasvir ettiği” belirtildi.
  • Amerikan fenomeni Muppet Show’unun orijinal tiyatrosu New York’ta olmasına rağmen çekimleri İngiltere’de, Londra’nın dışında Borohamwood’da yapılmaktadır.
  • Marc Jacobs ve Zac Posen, Miss Piggy için elbise tasarladı.
  • Muppet Show’un yaratıcısı Jim Henson, “Çocukken hiç kukla gösterisi izlemedim” dedi.
  • Muppet Movie filminin müzikal finalinde 250 muppet aynı anda tek ekrandaydı.
  • Birçok karakter talk show’larda konuk oyuncu olarak yer aldı. Jimmy Fallon, Jimmy Dean ve Ed Sullivan bunlardan bazılarıydı.
  • Miss Piggy “The Saturday Evening Post”, “Life”, “People” ve “TV Guide” dergilerinde altı kez kapak oldu.
  • Şefkat, iş birliği, iyi niyet, çeşitlilik, nezaket ve saygıyı, tüm biçimleriyle de sevgiyi veren Susam Sokağı karakterlerinin birçoğu Muppet Show’da da yer almıştır.

Gençken hayalim bu dünyada bir fark yaratmış insanlardan biri olmaktı. Umuyorum ki, hala dünyayı bulduğumdan daha iyi bırakabilirim.”
Jim Henson

Kaynakça:
Factinate.com
En.m.wikipedi.org
Muppets.disney.com
Insider.com