Çizgilerde çocukluğun büyüsü gizli…

Çizgilerde çocukluğun büyüsü gizli…
HABER

Çizgilerde çocukluğun büyüsü gizli…

Paper Street Co. “Tell Me Your Story - Bana Hikâyeni Anlat” Sanatçı Kitabını yayımladı.

An Illustrated Childhood Memories book - Çizimlerle Çocukluk Hatıraları Kitabı

Çocukluğun birleştirici gücünden yola çıkan Paper Street Co. 20 sanatçının çocukluk anılarının yer aldığı “Tell Me Your Story isimli katılımcı sanat projesi ve sanatçı kitabını yayımladı.

Çocukluk anıları, kültür ve eve dair çok şey söyler; kişilerin kimliklerini ve geleceklerini şekillendirir. Ayrıştırılmış bir dünyada, çocukluk anıları paylaşılan bir aidiyet getirir. Kişiler arasında anlatılması güç bir bağlılık yaratır.

İstanbul’dan Paper Street Co. ve Tel Aviv’den Gnat Micro Press’in bir araya getirdiği 10 Türkiyeli, 10 İsrailli sanatçı birbirleriyle eşleştirildi. Partnerler kendi çocukluk hatıralarını birbirleriyle paylaştılar. Ardından, her sanatçı partnerinin hikâyesini kendi özgün diliyle resmetti.

Bu kitapta iki sanatçı arasında oluşan benzersiz diyaloğa çocukluk anılarının büyüsüyle tanıklık ediliyor. Çok renkli ve duygu dolu çizim ve hikâyelerin yer aldığı bu katılımcı sanatçı kitabı, tanıdık bir yerden okuyucuyu kendisiyle ve başkalarıyla bağ kurmaya davet ediyor. Farklı yaş, dil, coğrafya ve mesafelere rağmen hikâyelerin benzerliği ile kültürlerarası bir yolculuğa çıkarıyor.

Hafızanın hassasiyeti ve zamanın merhametine tabi bir “hatıra” olmanın ötesinde, benliğimizin önemli bir parçası olan çocukluk anıları beklenmedik karşılaşmalar yaratıyor ve okuyucunun merakını harekete geçiriyor.

Kitap, ünlü yazar Etgar Keret’in bu proje için kaleme aldığı bir hikâyesiyle başlıyor. Hikâye İbranice, Türkçe ve İngilizce olarak üç farklı dilde okunabilir. Tel Aviv’den Gnat Micro Press iş birliği ile Paper Street Co. tarafından yayımlanan “Bana Hikâyeni Anlat” kitabı, Paper Street Co.’nun internet sitesi üzerinden satın alınabilir.

Prolog: Etgar Keret

Sanatçılar: Ahu Akgün, Aya Talshir, Bora Aşık, Dror Cohen, Ecem Yüksel, Einav Vaisman, Gilad Seliktar, Gökçe İrten, Itzik Rennert, Jennifer İpekel, Keren Katz, Meltem Şahin, Mert Tugen, Michal Bonano, Roni Fahima, Sasha Zilberman, Selin Çınar, SENA, Shahar Kober, Vardal Caniş

Tasarım: Ayşe Zeynep Özbay

Editöryel Düzenleme: Alican Kutlay

Proje Kurgusu: Ayşe Zeynep Özbay, Elazar Zinvel, İpek Özbay, Keren Katz