Haber Fotoğrafı: Yayın Yönetmeni Suzan Nana Tarablus Şalom DERGİ’nin ödülünü İsak Duenyas ve Sami Galimidi’den alırken

ELCUS & MARCUS ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Fakirleri Koruma Derneği’nin “Erdem ve Fazilet” - “Elcus & Marcus” Ödülleri 30 Mart Çarşamba günü sahiplerini buldu. Bu ödüller Kültür, Tıp, Müzik, Matematik ve Girişimcilik alanlarında başarılı çalışmalar gerçekleştiren kişileri cesaretlendirmek amacıyla verilmekte. Fakirleri Koruma Derneği’nin bir dönem başkanlığını da üstlenmiş olan Dr. Seyfi İşman tarafından organize edilen ödül töreninde bu sene, yakın zamanda kaybettiğimiz eski Cemaat ve Dernek Başkanı Sami Herman anısına Toplumsal Duyarlılık Ödülü 2. kez verildi.

Jane Selma Elcus Erdem Ödülü 
Bu ödül, 1916 yılında, dönemin Amerika Birleşik Devletleri’nin İstanbul Büyükelçisi Abraham Elcus ile eşi Gertrude Elcus’un, henüz 16 yaşındayken hayatını kaybeden kızları Jane Selma Elcus’ün anısını yaşatmak için verilmeye başlanmıştır. Bu ödül fikrini ortaya atanlar, çalışmaları ve olumlu davranışlarıyla, ailesine, çevresine ve topluma örnek olan bir genç kıza verilmesini öngörmüşlerdi ve ödül ilk kez 1924 yılında Josef Niyego tarafından Galata Kızlar Okulu öğrencisi Ester Papo’ya verildi.
İkinci yılından itibaren bu erdem ödülünün, yaşamını insanların zor şartlardan kurtulması için hayır kurumlarına adayan ve aynı zamanda ailevi görevlerini de yerine getiren bir hanıma verilmesinin uygun olacağı düşünüldü.
Pandemi nedeniyle 2018-2022 dönemi için verilen bu ödüle layık görülenler, çok yakın bir zamanda kaybettiğimiz Sara Hazak ve Sara Elnekave oldu. Rahmetli Sara Hazak’ın ödülü eşi Mordo Hazak’a takdim edildi.

Josephine Marcus Hayırseverlik Ödülü
1939 yılında, Dernek üyesi Moris Marcus, vefat eden eşi Josephine Marcus anısına, yardım kurumlarında canla başla çalışan bir kadına her yıl ödül olarak verilmek üzere bir fon kurdu. Bu ödül ilk olarak Roza Kamhi’ye ve Sara Dannon’a verildi. 1961 yılına kadar verilen bu ödül, uzun bir aradan sonra 1976 yılında, dönemin Fakirleri Koruma Derneği Başkanı Eli Perahya tarafından tekrar verilmeye başlandı.
2018-2022 dönemi için Josephine Marcus Hayırseverlik Ödülü’ne Meri Mazon layık görüldü.

Kültür Ödülü
Bu ödüle layık görülen, adlarını Yunus Emre’nin aynı şiirinden esinlenerek koyan Gelin Tanış Olalım Ekibi oldu. Ödül, ekibin başkanı Karel Valansi’ye verildi. Ekipte yer alan gönüllüler düzenledikleri etkinliklerle hem kendilerini “geniş topluma” tanıtma fırsatı buldular, hem de Türk Yahudileri ile ilgili yanlış bilinenleri düzeltmeye çalıştılar.

Elcus Marcus Kültür Onur Ödülü
2018-2022 dönemi için verilen bu ödüle, vermiş olduğu katkılardan dolayı Şalom DERGİ Yayın Yönetmeni Suzan Nana Tarablus layık görüldü.  Kültür Onur Ödülü’nü Sami Galimidi ve İsak Duenyas’tan alan Tarablus, gerçekleşen zoom toplantısında, “Bu ödülü Şalom DERGİ’ye emek veren bütün çalışanları adına alıyorum,” dedi. Tarablus, törende yaptığı konuşmada gazetecilik ve dergicilik serüvenini dile getirdikten sonra başta Editör Gila Erbeş olmak üzere, DERGİ’nin bütün gönüllü yazar-çizer, sanatçı dostlarına ve grafik çalışmalarını başarıyla sürdüren Bella Parlakşimşek’e teşekkür etti.

Yaşar Paker Müzik Ödülü
Bu ödül, müziksever ve özellikle hayırsever Yaşar Paker adına verilmektedir. Ödül, Paker’in 1992 yılında, müzik alanında öğrenim yapacak ya da başarılı olan bir müzisyene katkıda bulunmak üzere kurduğu fondan karşılanmaktadır. Bu sene bu ödüle Avi Medina layık görüldü.

Müzik Onur Ödülü
Başkanları Hayim Kampeas’a takdim edilen bu ödüle Genç Emekliler korosu layık görüldü.

Klasik Müzik Onur Ödülü
Bu yıl Klasik Müzik Onur Ödülü’nü almaya, yaptığı çalışmalardan dolayı Renan Koen hak kazandı.

Diş Hekimi Yasef Yahya Tıp Ödülü
2003 yılında sadece Yahudi kimliğinden dolayı bir cinayete kurban giden Diş Hekimi Yasef Yahya’nın anısını yaşatmak üzere verilen bu ödüle bu sene Dr. Selen Mandel Işıklı layık görüldü.

Alp Alkaş Genç Girişimci Ödülü
2012 yılında, çok genç bir yaşta aramızdan ayrılan Alp Alkaş kısa ömrüne pek çok başarı sığdırdı. Alp Alkaş Genç Girişimci Ödülü’ne bu sene, Türkiye’nin ilk yerli üretim bitkisel süt markası Fomilk’in kurucusu Cem Telvi layık görüldü.

Yomtov Garti Fen & Matematik Ödülü
Türkiye’de Doktora yapmış 3. Matematikçi olan Garti, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde yüksek matematik ve fizik eğitimi gördü. Doktora tezi, “Garti Teoremi” olarak literatüre geçmiştir.
Bu sene Yomtov Garti Fen & Matematik Ödülü’nü almaya, Ulus Özel Musevi Lisesi 12. sınıf Matematik öğrencisi Waterloo Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu matematik sınavlarından başarı sertifikası alan Alisa Alev hak kazanmıştır.

Sami Herman Toplumsal Duyarlılık Ödülü
Bu sene 2. kez verilen Sami Herman Toplumsal Duyarlılık Ödülü’ne yakın zamanda kaybettiğimiz, Türk Yahudi Toplumu Eski başkanlarından Bensiyon Pinto layık görüldü. Ödül, Süzet Herman ve İshak İbrahimzadeh tarafından eşi Eti Pinto’ya takdim edildi.