Renan Koen´den anlamlı konser

Renan Koen´den anlamlı konser
HABER

Renan Koen´den anlamlı konser

Piyanist, besteci, müzik terapisti ve soprano RENAN KOEN 20 Nisan’da, New York’taki ünlü konser salonu Carnegie Hall’de dünya prömiyerlerini yaptığı eserlerle sanatseverlerle buluştu.

 

Farkındalık yaratmak için dünyanın birçok yerinde verdiği Holokost temalı konserlerle öne çıkan Koen, bu defa ilk kez kendisinin çalacağı eserlerin de olduğu “Auschwitz’ten İlahiler” adlı konserle sanatseverlerin karşısına çıktı. Renan Koen’e ünlü orkestra şefi ve Devlet Sanatçısı Gürer Aykal ABD’de kurduğu orkestrası “New Manhattan Sinfonietta” ile eşlik etti.  
TC Dışişleri Bakanlığı, HMTC (Holocaust Memorial & Tolorence Center) ve TAASNY (Turkish American Arts Society of New York) kurumlarının girişimi ve pek çok sponsorun desteğiyle hayat bulan bu anlamlı konserde 2 prömiyer gerçekleşti: Renan Koen’in March of the Music girişiminin genç bestecisi Elcil Gürel Göçtü’nün Hazanlar, piyano ve orkestra için yazdığı “Auschwitz’ten İlahiler”i ve Holokost kurtulanı Michel Assael’e ait, -Koen’in yardımı ve Dr. Joe Halio’nun araştırmasıyla keşfedilen- Auschwitz Senfonik Şiiri. Konserde ayrıca Viktor Ullmann anısına yazılmış Mozart’ın Do minör K.491, 24 No’lu Piyano Konçertosu seslendirildi.


Gürer Aykal ve Renan Koen

Carnegie Hall’de gerçekleşen konser öncesi CBS New York televizyonunda yapılan tanıtımda, Renan Koen etkinliğin önemini vurguladı. 
New York’ta ayrıca Anadolu Ajansı’nın sorularını da yanıtlayan Renan Koen, ‘Savaşların, nefret ve ötekileştirmeden kaynaklandığını’ belirtti. New York’a Kültür Ataşesi olmak istediğini de vurgulayan sanatçı, “Böyle bir talebim var, çok istiyorum ama henüz net değil, daha tam resmî bir açıklama yapamayız bununla ilgili. Sadece birkaç kişinin ortak isteği diyelim şimdilik” diye ekledi.


Sanatçı Renan Koen’in Washington’u ziyareti vesilesiyle ayrıca, 26 Nisan Salı günü saat 18.30’da Türkiye Büyükelçiliği konutunda New Manhattan Sinfonietta String Quartet ile birlikte Holokost’u Anma Günü temasıyla bir konser düzenlendi.

Kaynaklar:
CBS News
Anadolu Ajansı