Türk sinema tarihine en fazla damga vurmuş filmlerin başında Hababam Sınıfı serisi gelir. Mahmut Hoca’sıyla, İnek Şaban’ıyla, Güdük Necmi’siyle, “Teyzesi defterdar olan faytonla damda dolaşır”, “Tünelin ucu bomb.k bir yere çıktı” gibi replikleriyle bu filmler, sinemaseverlerin hafızalarına kazınmıştır ve gelecek nesiller tarafından da ilgiyle izlenilmeye devam edecektir.

Hababam Sınıfı filmlerinin çekildiği bina, Adile Sultan Kasrı olarak bilinmektedir. Sık sık, Kandilli tepesindeki Adile Sultan Sarayı ile karıştırılan Adile Sultan Kasrı, 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kız kardeşi Adile Sultan adına yaptırılmıştır. Bir Fransız şatosunu andıran kasrın mimarı olan Nigoğos Balyan, ünlü Balyan Ailesi’nin bir ferdidir. Balyan Ailesi’nin diğer eserleri arasında Dolmabahçe, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları yer almaktadır. İstanbul’un Asya yakasının en önemli yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nun içinde yer alan görkemli kasır şu anda öğretmen evi olarak kullanılmaktadır. 1975 yılında Hababam Sınıfı, 1976 yılında Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 yılında Hababam Sınıfı Uyanıyor ile 1978 yılındaki Hababam Sınıfı Tatilde filmleri bu binanın içinde çekilmiştir.

Kasrın Hababam Sınıfı Müzesi olarak kullanılan bölümü sadece bir oda ve orası, filmde “Hababam Sınıfı” lakaplı 6-A Edebiyat sınıfı öğrencilerinin odasıdır. Müze ne kadar küçük de olsa önünde uzun ziyaretçi kuyrukları oluşmakta. Odaya girerken sol tarafta alt katı üst kata bağlayan merdivenler var ve Hababam Sınıfı filmlerinde okul hademesi Hafize Ana (Adile Naşit) bu merdivenlerden inerken elindeki çanı çalarak teneffüs vaktinin geldiğini bildiriyordu.

Sınıfa girince hemen sağda Mahmut Hoca’nın (Münir Özkul) balmumu heykeli yer almaktadır. Hemen yanındaki sobanın içinde ise Güdük Necmi (Halit Akçatepe) heykeli yer almaktadır. En ünlü Hababam Sınıfı sahnelerinden birinde Güdük Necmi sobanın içinde saklanarak diğer öğrencilere sınavda kopya dağıtırken Mahmut Hoca’ya yakalanmıştı. Sol tarafta ise kara tahtanın önünde bir iskelet bulunmaktadır. Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde İnek Şaban (Kemal Sunal) sınıftan kaçmak için tünel kazmaktadır ve tekrar sınıfı döndüğü sırada Külyutmaz Necmi Hoca (Ertuğrul Bilda) öğrencilere köprücük kemiğini anlatmaktadır ve bu yüzden sınıfa bir insan iskeleti getirmiştir. Tünelden çıkan Şaban karşısında iskeleti görünce bunu hocayla karıştırır ve “Vah hocam vah… Görmeyeli ne kadar zayıflamışsın, kemiklerin sayılıyor!” der.

Sınıfın içinde, film sahnelerinde görülen tahta sıralar olduğu gibi muhafaza edilmektedir. Sıraların üstünde İnek Şaban, Güdük Necmi, Tulum Hayri gibi karakterlerin kartonetleri sergilenmektektedir. Sıraların boş kısımları ise bu karakterlerle fotoğraf pozu vermek isteyen ziyaretçiler tarafından kullanılmakta. Duvarlarda da Hababam Sınıfı filmlerine ait posterler ile gazete haberleri yer almakta. Ayrıca müzede devamlı Hababam Sınıfı müzikleri çalınmakta.

Hababam Sınıfı filmleri, yıllar hatta yüzyıllar geçse popülerliğini yitirmeyecek filmler arasındadır. Böyle filmlerin tarihi mekânlarda çekilmesi, bu mekânların ününü de artırarak daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlar.