Merkür Retro Giriş - Mars Retro Çıkış - Arada ise bir Güneş tutulması
Ekim ayına giriş yaptığımızda Güneş’in ve Venüs’ün Terazi burcunda hareket ettiğini görmekteyiz. Bu ay demek ki Teraziyle ilgili konuların, adalet, hak hukuk, güzellik, estetik, ilişkilerde dengeyi arama, evimizi güzelleştirme, maddi durumumuzla ilgili yatırımlara yönelme, sanatsal zevklerin tetikleneceğini düşünebiliriz. 24 Ekim tarihinde ise bu ikili Akrep burcuna geçecek.

Jüpiter retro konumunda. Bu ikiliyle ve özellikle Venüs ile tam karşıt açıda. Bu karşıtlık Terazi Koç aksında oluşuyor. Bu pozisyon, ilişkilerde (özellikle aşk ilişkilerinde) zorlanmaları göstermekte. Cesur ilişkilere girmeye hevesli olabiliriz. Fazla beklentilerimiz olabilir ama bu karşıtlık bizi büyük hayal kırıklıklarına sürükleyebilir. Ekim ayının ilk 3 günü buna dikkat edilmeli. Yine aynı şekilde kendimizi ortaya koymak için fazla harcama yapmaya eğilimli olabiliriz. Buna da dikkat edilmeli.

İletişim, zihin, akıl, ticaret gezegeni Merkür ise Ekim ayına yine retroda giriyor. 24 * Başak burcunda retro pozisyonda. Eylül ayında retrosunu Terazi burcunda başlatan Merkür artık bunu sonlandırmaya yönelirken yeniden Başak burcunda son gerileme günlerinde olacak.

2 Ekim Merkür S yani durağan pozisyonda olacak ki bu en zor günlerden biri olmaya aday. Asla sözleşme, akit imzalamayın. Sözlü, yazılı herhangi bir girişiminiz olmasın. Karşı tarafa sözünüzü geçirmeniz de mümkün olamaz. Sanki her şey durmuş gibi hissedebileceğimiz bir gün. Eğitim, teknoloji, ticaret, seyahat, trafik konularında dikkatli olunmalı. Bu alanlarda ekstra bir durağanlık oluşabilir. Üstüne üstlük bu durumdayken Neptün ile de karşıtlık yapıyor. Bize fazlaca hayal satmaya çalışan insan karşımıza çıkabilir. Kandırılmaya müsait bir gün olarak not almakta fayda var. Zihnimiz fazlaca bulanık ve karışık olabilir. 2-3 Ekim Merkür S hareketi devam edecektir.

4 Ekim tarihinde Merkür düz pozisyona geçecek ama zorlu etkileri (rötarlar, ifade bozuklukları, iletişim sorunları, trafik, teknoloji, yakın çevre, kardeşler, kuzenlerle ilgili konular) 19 Ekim’e kadar azalarak devam edecektir. Yani Merkür bu sefer gölge pozisyona geçecektir.

Gelelim kişisel gezegenlerimizden Mars’a...
Mars, 20 Ağustos tarihinde İkizler transitine başladı. Uzun zamandır beklenen ve aslında korkulan bir pozisyon olduğunu astrologlar biliyor. Çünkü Mars retro yapacağı burçta hem daha uzun süre kalmakta hem de dünyaya bazı bedeller ödetmekte.

İkizlerde 7 ay gibi bir süre geçirecek, 30 Ekim 2022 ile 12 Ocak 2023 tarihleri arasında retroda olacak. Retro hareketi bitiminde ise 8 * İkizlerde düze geçip 25 Mart 2023 tarihine kadar yine İkizlerde düz seyirde olacak. Mars normalde 1,5 aya yakın bir süre bir burçta kalır.

Ekim ayında Mars düz harekette, ama 30 ve 31 Ekim’de aynen Merkür gibi S yani durağanlaşacak ve sonrasında 12 Ocak 2023’e kadar da retrosunu sürdürecek. S günleri yine çok riskli olabilir. Çift etkili olaylar görülebilir. Mars bu iki gün, haritanın tepe noktasını kareleyecek. Sağlıkla ilgili hükümetlerden bazı açıklamalar duyabiliriz. Özellikle sağlık ve hastalık konuları daha fazla gündem olabilir bu iki gün boyunca.

Mars, İkizler sürecindeyken, İkizlerin kapsadığı konularda hızlı hareketler içinde olacağız. (Trafik, her türlü ulaşım aracı, elektrik, elektronik, gerilim hatları, tüplü sistemler, ticari faaliyetler, yakın çevre ilişkileri, kardeşler, kuzenler, komşuluk ilişkileri, eğitim, bürokrasi, kâğıtçılık, basın-yayın, medya vs…)

Son Mars İkizler burcu geçişi 32 sene önceye denk gelmekte. 1 Eylül 1990 ile 1991 yılının Nisan ayına kadar etkilemişti. O dönemlerde yaşananlara da bakarak fazlaca savaş temaları olduğunu görmek mümkün. Çöl Fırtınası operasyonu ve ABD ile Irak ve Kuveyt arasındaki savaş, Irak’ın misilleme olarak İsrail’e scud füzelerini yollaması, emekli korgeneral Hulusi Sayın’ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesi (silahla ölüm Marsın konusu), 25 Mart’ta Çöl Fırtınası harekâtının sona ermesi, Asil Nadir ile ilgili soruşturma sonucunda Güneş ve Günaydın gazetelerinde birçok çalışanın işine son verilmesi (basın-yayın sektörü İkizler konusu), 12 Mart’ta Özal ve Gorbaçov arasında imzalanan sulh paktı (ticari anlaşma İkizlerin konusu), 1 nisan 1991’de Varşova Paktının feshedilmesi (sözleşme iptali hem Mars hem İkizler) örnek olarak verilebilir.

Bunun dışında şimdi yaşayacağımız Mars İkizler seyrinde retroya geçtiğinde 2021 yılında (7 Mart 24 Nisan) kısa süre kalmış olduğu İkizler seyrinde başlatmış olduğu konuları da daha büyüterek ilerleyecektir. Bu konular sağlıkla, bürokrasiyle, hukukla, ticaretle, yakın çevremiz, kardeşlerimiz, kuzenlerimiz, eğitimimizle ilgili olabilir. O tarihler arasında vuku bulan olaylar kısaca: “Mars gezegeninde ilk helikopter uçuruldu (Ingenuity helikopteri Nisan 2021), 24 Mart 2021’de bir konteyner gemisinin kıyıya çarparak kaza yapması neticesinde Süveyş Kanalı tıkandı (ticari gemi ve kaza Marsla ilgili), deniz trafiği durdu. Yine Mart 2021 tarihinde Türkiye, İstanbul sözleşmesinden çekildi. 2011’de onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” feshedildi (sözleşme ve şiddet konusu)

Mars dediğimizde sağlıkla ilgili konular çok önemlidir. İkizler solunum yolları, akciğer sorunları, santral sinir sistemi, omuzlar, eller, kollar, bronşlarla ilgilidir. Şayet bunlarla ilgili o dönemde yaşanılan süreçler olduysa (2021 yılı Mart Nisan ayları) dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bir kez daha mercek altına girecek. Mars ateşli hastalıklar, kafa bölgesi yaralanmaları, kan sorunlarını ayrıca ifade eder. Mars Plüton’un da bir alt sembolizması olduğu için tümörleri de konu dışı bırakamayız.

Mars İkizlerde ticari konuları, eğitimsel konuları, iletişimi, haberleşme ve seyahat konularını daha hızlandıracaktır. Marsın malefik bir gezegen olduğunu dikkate aldığımızda hızlı ve öfkeli olma ihtimalinin daha fazla olduğunu düşünebiliriz. Ticari ilişkilerde artış, ticari emtianın fazlalaşması, teknoloji, e-ticaret alanlarında yepyeni gündemler beklenebilir. İkizler yazmayı, anlatmayı, kendini ifade etmeyi, entelektüelliği anlatırken basın-yayın ve medya alanında da sözlü agresyonların artacağı düşünülebilir. Ama kendimizi daha hızlı ifade edebileceğimiz bir dönem. Zihinsel eylem mekanizmasının iyi çalışmasını ifade eder bu durum. Zihin çok hızlı çalışacaktır. Kurnaz, akıllı, atak, cesur kişilerin daha çok sahnede olması anlamını da taşır.

Ağzımızdan hızlı ve güzel sözler çıkarırsak ne ala…
Ama o çıkan sözler savaş sebebi de olabilir maalesef.
İşte bu ince çizgiye dikkat etmeliyiz bu süreçte.
Başkalarıyla olan iletişimimiz ateşli olacak, kendimizi hep bir koruma, ‘doğru biziz’ havasında olabiliriz. Demek ki, en önemli konulardan biri doğru iletişimde bulunmak. Bunu becerirsek yeni bağlantılar, yeni fikirlerle yeni kapıları açabiliriz.
Bu uzun Mars İkizler yolculuğunda entelektüel kalmaya çalışarak bilgi birikimimizi arttırarak, yeni eğitimler alarak, bağlantılarımızı ve sosyal çevremizi genişleterek çıkar sağlayabiliriz.
Haritalarımızda İkizlerin bulunduğu alanda çok fazla koşturma yaşayacağımız kesin.

Bunun dışında Şiron, Uranüs, Neptün, Plüton da Ekim ayı boyunca retro harekette olacak.

25 Ekim tarihinde ise 2 * Akrep burcunda kısmi bir Güneş tutulması yaşayacağız. Venüs kavuşumlu bir tutulma olacak. İyi ki oradaki tutulma yöneticisi olan Mars, tutulmaya güzel bir açı yapmakta. Bu tutulma Plütonik bir tutulma olacak çünkü Plüton’a maalesef kare yapacak. Plüton hemen yükselen noktasında olduğundan mafyöz konular, yeraltı dünyası, madenler, iş hayatından yeraltı dünyasıyla bağlantılı figürler, manipülasyonlar gündemimizde olacak. Mars ve Plüton’un devrede olması pek de kolay bir tutulma olmayacağını anlatmakta. Haritada çok fazla su elementi hâkim. Fazla duygusallık, depresif ruh halleri, kurban modları içinde olabiliriz. Mars deklinasyon dışı çalışmakta, yani dengesiz bir Mars var, bu da öfkeyi, agresyonu, savaşı, fütursuz cesareti karşımıza çıkarabilir.