Boğaz Çakrası ve Merkür bağlantısı
Boğaz Çakrası 5. temel çakradır. Diğer adı Visshuddha’dır. Hindu geleneklerine göre saflaştırma anlamını taşır. Varlığın birlikte titremesini sembolize eder. Bu çakra, boğaz çukurunun orta boşluğunda yer alır. Boyun omurlarından öne doğru açılır. Dış dünya ile iletişim kurduğumuz merkezdir. Bu çakra ses tellerinden, gırtlak bölgesinden, boğaz, boyun, ağız, dişler ve kollardan da sorumludur.

Temel öğretisi; İletişim ve karşılıklı anlaşma, kendini yaratıcı bir biçimde ifade etme, açık olma, bağımsızlık, esinlenme, Varoluşun gizemli düzeylerine ulaşmadır.

Dengelenmiş Boğaz Çakrası olduğunda:
**Ses gür ve melodilidir.
**Kolaylıkla “hayır” diyebilirsin
**Duygularını kolayca dile getirirsin.
**Kendi gerçekliğini söyler, olduğun gibi davranır ve düzgün düşünürsün.
**Kendini birçok şekilde ifade edebilirsin.
**Kendinin kim olduğunu bilir ve bunu açıkça ortaya koymaktan korkmazsın.
**Yaşam amacın seni motive eder.
**Fikirlerini korkusuzca ifade edersin.
**Psişik yeteneklerini daha rahat ortaya çıkartabilirsin.
**Başkalarının düşünceleri seni yolundan saptırmaz.

Boğaz Çakrası dengesiz olduğunda ise:
**Öfkeli, huzursuz, aceleci, eleştirel olabilirsin.
**Sürekli konuşma isteği içinde olabilir ve etrafını kolayca yargılayabilirsin.
**Yaşamdan genelde memnuniyetsizlik içinde olursun.
**Aşağılık kompleksi oluşabilir.
**konuşma sorunları, kekemelik oluşabilir.
**Sezgilerine ve kendi fikirlerine güvenmeyebilirsin.
**Yalan söylemek ve dedikodu fazla olabilir.
**Kronik boğaz ağrıları, bademcik iltihaplanmaları, ses kısıklığı, ses telleri sorunları, boyun tutulmaları, tiroit sorunları, baş ağrıları, kronik yorgunluk, motivasyon eksikliği çekebilirsin.


Boğaz Çakrası
Boğaz Çakrası Merkür gezegeniyle ilintilidir. Yani ifade, iletişim, işitme, ses, konuşma, yorumlama, eller, adapte olma, tiroit bezi... Merkür habercidir. Sözlü ve yazılı ifadedir.

Düzgün çalışan bir Merkür, nasıl haritanın en önemli ögesi ise, düzgün çalışmayan bir Merkür de haritanın kontrol altına alınması gereken ögesidir. Bunu iyi teşhis etmek gerekir.

Merkür’ünü bilmek, incelemek, anlamak ve onu iyileştirmeye çalışmak kişinin yaşamında oldukça önemlidir. Çünkü Merkür’ünü iyileştirdikçe ifade gücün artacak, boğaz bölgesi blokajların azalacak, kendine güvenin artacak, toplumda daha aktif rol alacak, kendini saklamak yerine ortaya çıkacak, kendi zihinsel kapasitelerini geliştirebilecek, daha analitik ve çok yönlü düşünmenin kapılarını açabilecek, daha empati kurabilecek, yerli yersiz tepkiler verme yerine kendini eleştirebilecek gücü bulabileceksin.

Merkür’ün iyileştirilmesi dışında bu çakranın aktive edilmesi için bazı taşlardan faydalanılabilir. Bunlar arasında Akuamarin, Turkuaz, Mavi Akik ve Mavi Topaz sayılabilir.

Rengi: Mavi (gümüş ve yeşilimsi mavi).
Sembolü: 16 taç yapraklı lotus.
Notası: Sol.
Mantrası: Ham.
Anatomik bağlantı: Boyun, boğaz ve çene, kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar, yemek borusu, kollar.

Boğaz Çakrasını güçlendirmek için diğer öneriler:
Ağlamaktan korkmayın. Kendinizi baskılamayın. Üzgünseniz üzüntünüzü yaşayın, sevinçliyseniz sevincinizi de yaşayın. Şarkı söyleyin (sesinizin güzel olmasına gerek yok). Bol bol su için. Mavi rengi sıkça düşünün. Masanızda su dolu bir şişe bulundurmak işe yarar (hem rengi görmek hem de su içmek açısından). Yaratıcılığınızı dışa vurmaya çalışın. Kim ne der diye düşünmeyin. Onu hapsetmeyin. Adaçayı için ve okaliptüs tüketin.

Olumlamalar: Kendi gerçek benliğimi ifade ediyorum. Doğruları söylüyor, onları gizlemiyorum. Açık ve net ifadeler kullanarak şifalanıyorum. Kendimi açık ve güvenli şekilde ifade ediyorum.

 

Kalp Çakrası 
Kalp Çakrası (Anahata Çakra) ve Venüs bağlantısı
Sembolü 12 yapraklı lotustur. Tüm çakra sisteminin merkezidir. Merkezi kalptir. Göğüs ortasında kalbin hizasında yerleşiktir. Öne doğru açılır. Dokunma duyusuyla ilgilidir. Benliğin büyümesi, ilişkilerde denge, uyum, özgüven ve özdeğerle ilgilidir. Astrolojideki sembolü olan Venüs, dünyevi zevklerin gezegenidir Sevgiyi, özgüveni, para akışını, sanatı simgeleyen bir gezegendir. Tüm faktörler dengelendiğinde ve Venüs haritada iyi konumda olduğunda dünyanın tüm zevklerinden onlara bağlanmadan kendiliğinden zevk almakta özgür hissederiz. Kendi bedenimizde kendimizi rahat hissederiz.

Venüs Kalp Çakrasıyla bağlantılıdır. Saf sevgiyi, şefkati, ebeveynlik kalitelerini, özgüveni ve bağımsızlığı verir. Rengi pembe ve yeşildir. Başkalarıyla olan ilişkileri ayarlayan hislerin akışı, alma ve verme dengesi, özgüven, özdeğerle ilgilidir. Venüs Terazi’yi ve Boğa’yı yönettiğinden ilişkiler, denge, ortaklıklar, estetik, sanat, özdeğer, özgüven konularının akışı için bu çakramızın dengede olması gerekir. Aksi takdirde blokajlar kişinin hayatında oluşmaya başlar. Bu çakranın dengelenmesi için kalbi büyütme meditasyonlarından ve Venüs mantralarından faydalanılabilir.

Kalbin yeteneklerini ortaya çıkarmak çok önemlidir
Bu çakranın amacı sevgi yoluyla tam birleşmeye ulaşmaktır. Kalbimizi sonsuz sevgiyi açmak önemlidir. Koşulsuz sevgi evrende var olan bir gerçekliktir. Koşulsuz sevgide kaldığımızda ve frekansımızı yüksek tuttuğumuzda ilahi olanla hizalanmak ve dengeye gelmek daha kolay olur. Venüs’ü iyi çalıştırmak için öfke, kin, kıskançlık duygularımızı törpülemek gerekir. Birliğin bir parçası olarak, kişileri yargılamadan, şükran duyguları içinde, her ne isek kendimizi onaylayarak ve kendi değerimize sahip çıkarak bu çakrayı düzgün çalıştırabiliriz.

Doğum haritasında Venüs retroya sahip olanlar biraz daha dikkatli olmalıdır. Çünkü kişi geçmiş yaşamlarında sevgiyle ilgili blokajlar yaratmış ve bu yaşamda retro ile doğmuştur. Yani sevgiyi alma ve verme şeklinde sorun vardır. Farklıdır. Sevgiyle ilgili hatalar yapmış olabilir. Ya da çocukluğunda sevgi görmemiş ve kendisi de sert bir mizaca dönüşmüş olabilir. Retro Venüs’e sahip haritalardaki diğer kombinasyonlar da iyi değerlendirilmelidir. Ayrıca Satürn ile Venüs’ün açılarına da bakılmalıdır. Kişi haritada zaten özgüvensiz biri ise ve bunu bilirse ona göre bu konunun üstüne gidebilir. Çoğu zaman eksik yanlarımızı bilip kabullenerek kendimizi aşmamız mümkündür. Evet yaradılışımızdan getirdiğimiz özelliklerimiz var ama hepsi bir nebze törpülenebilir. Yeter ki, buna talip olalım. Şikâyeti bırakıp menfi yönleri müspete çevirelim.

Kalp Çakrası kapalıysa kişide soğukluk, kayıtsızlık ve kalpsizlik olarak ortaya çıkar. Bu çakra iyi çalıştığında kişi her ortama uyum, güzellik ve memnuniyet katar. Sıcak, samimi, neşeli yardımsever ve mutlu olur. Venüs haritada özellikle iyi bir pozisyonda ve yükselen noktası ile 1. Evdeyse kişiye kusursuz bir güzellik ve cazibe de verir. Tavırlar ve davranışlar da güzeldir. Estetiktir.

Kalp Çakrasıyla çalıştıkça saf ruh olduğumuzu daha iyi fark etmeye başlarız. Çevremize bu enerjiyi yaymaya başlarız.

Yam mantrasını söylemek bu çakraya iyi gelir. Nota olarak da Fa ile ilişkilendirilir.
Taşları: Kızıl Kuvars, Turmalin, Zümrüt, Pırlanta (en safından).
Aroma: Gülyağı.
Kalp çakrasının anatomik bağlantıları: Sırtın üst kısmı, göğüs ve göğüs boşluğu, ciğerlerin alt bölgesi, kan ve dolaşım sistemi ve deri.
Gelişim evreleri: 22-28 yaş aralığı ile 71/77 yaş aralığı.

Kalp Çakrası için diğer öneriler:
Paylaşmayı öğrenmek önemlidir. Hep bana değil, hem bana hem sana’yı daha iyi çalıştırmalıyız. Alma ve verme dengesini iyi kullanalım. Şefkat ve merhamet duygularımızı çalıştıralım. Katı ve sert olmak yerine daha yumuşak, uyumlu, barışçıl ve kibar olalım.

Olumlamalar:
Ben sevgiyim. Her şey ve herkes sevgi. Ben sevgiden geliyorum. Ben sevgiyi paylaşıyorum. Ben koşulsuz sevgiyi kalbimi açıyorum. Ben kalbimde daha fazla zaman geçirerek sevgi enerjisini geliştiriyorum. Ben sevgiyle varım.