Asım Kaytaz Fotoğraf Sergisi
Schneidertempel Sanat Merkezi
21 Ocak’a kadar 

Küçük yaşlarda fotoğraf ve fotoğrafçılıkla tanıştım çünkü bir fotoğrafçının üçüncü erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiştim. Babamın fotoğraf çekmesi, çektiği fotoğraflara sert kalemler ile rötuş yapması ve hatta renkli kalemlerle boyayıp renklendirmesi ilk fotoğrafçılık anılarım arasında yer alır. Yaz tatillerinde işlerinin çok yoğun olduğu günlerde “alaminüt” tabir edilen fotoğraf makinesini devirmemeye azami dikkat ederek babama yardım etmeye çalışırdım. Fotoğraf çekerken anı yakalaması ve o şahitliğini başkalarına aktarma çabaları beni her zaman etkilemişti. Daha sonra Robert Kolej’de ‘Audiovisual’ dersi kapsamında eğitim aldım, fotoğrafçılık kulübünde faaliyetlerde bulundum, siyah beyaz banyo ve baskıyı, renkli dialardan projeler üretmeyi öğrendim.


Tıp eğitimi, KBB BBC uzmanlığı, öğretim üyeliği dönemlerinde, yoğun çalışma ortamları nedeni ile uzun yıllar ihmal ettiğim ‘fotoğraf çekme zevki’ 2000’li yıllarda seyahatlerimin artması yanında kendime daha fazla zaman ayırabilme şansı yakalamamla birlikte yeniden beni buldu. Başlangıçta sadece görülen yerlerin, yaşanan anların ‘tanıklığı’ ve bu ‘tanıklığın paylaşımı’ şeklinde olan çekimler zamanla bir ‘ifade’ şeklini almaya başladı. Artık seyahatlerimde nereye bakarsam bakayım, sanki bir fotoğraf makinesi vizöründen bakmakta olduğumu hissediyorum. Benim için günlük yaşantı ve mesleğimin getirdiği sıkıntılardan arınmanın önemli bir yolu fotoğrafla uğraşmaktan geçmekte. Her ne kadar İstanbul’da fotoğraf çekimi ile ilgilenemiyor, günlük yaşantıdan, mesleki çalışmalardan fırsat bulamıyor olsam da daha önce çektiğim fotoğrafların seçimini, derlenmelerini ve düzeltmelerini yapıyorum. Her çıktığım seyahat eninde sonunda bir fotoğraf gezisine dönüşüyor; yolculuklar, toplantılardan arta kalan boş vakitler, özel geziler hep fotoğraf çekmeye yönelik oluyor. Zamanla ilginç, bakmaya değer bir görüntü ile karşılaştığımda bakışımın hep ‘Nereden, nasıl, ne şekilde fotoğrafını çeker, nasıl kadrajlarım?’ şeklinde oluştuğunu fark ediyorum. Giderek gezilere ve fotoğrafçılığa daha fazla zaman ayırıyor, yaratıcılığımı sergilemek yanında ruhen dinlenebiliyorum.

 

Asım Kaytaz
1975 Robert Kolej ve 1981 İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi mezunu. KBB BBC ihtisasını İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı. 1990’da doçentlik, 1996’da ise profesörlük unvanlarını aldı. 2011 Mayıs ayında üniversiteden ayrıldı, halen muayenehanesinde ve bir özel hastanede mesleğini sürdürmekte.

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cad. Felek Sok. No.1
Karaköy/Beyoğlu
Tel: 0212-249 01 50