“Meleklerin Dokunuşu”

Filiz Adıgüzel
19 Şubat’a kadar
BE CONTEMPORARY ART GALLERY, Urla - İzmir


Minyatüre çağdaş ve yeni bir yorum
BE Contemporary, minyatür sanatına, özgün, alışılmışın dışında teknikler ve güncel bir yorumla yaklaşan sanatçı ve akademisyen Filiz Adıgüzel’in Meleklerin Dokunuşu başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanat severlerle buluşacak olan sergi 19 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak.
Sanatçı geleneksel minyatürün güven veren ve tanıdık gelen özelliklerinin yanı sıra kendi geliştirdiği teknikler ve üslup tercihleriyle kalıpların dışına çıkıyor, içeriden dışarıya açılan bir hikâyeyi paylaşıyor. Aynı zamanda da izleyiciyi, dışarıdan içeriye doğru açılan bir kapıyı görmeye, o kapıdan geçmeye davet ediyor. Detaylı ve özenli tekniğiyle yüksek estetik değere sahip eserler üreten Adıgüzel, malzeme, üslup tercihleri ve sezgisel çalışmalarıyla ise “neo-minyatür” olarak isimlendirilen uluslararası güncel minyatür sanat akımına yaklaşıyor. Klasik minyatürün konusu olan büyük anlatılar yerine kişisel olanı ifade eden ve içsel olana eğilen sanatçı, diğer bir taraftan her resmiyle adeta yeni bir masal dünyasını açıyor. Hayal kurmanın iyileştirici ve yenileyici gücünü hatırlatıyor.


Filiz Adıgüzel
Halen İzmir’de yaşayan sanatçı 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları, Tezhip Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı’nda yüksek lisans derecesini aldı. 2004 yılında Royal Holloway College ve Londra British Museum, Arts of Asia Departmant iş birliğinde, “Classical and Decorative Arts of the Islamic World” lisansüstü programından mezun oldu. 2010 yılında Londra The Prince’s Foundation School of Traditional Arts’da İran ve Hint Minyatür Sanatı üzerine uygulamalı çalışmalara katıldı. Ayrıca Victoria and Albert Museum, British Library, British Museum ve Royal Asiatic Society’nin tezhipli ve minyatürlü el yazmaları koleksiyonları üzerinde farklı tarihlerde çalışmalar yaptı. Adıgüzel, kendi sanat pratiğinde klasik minyatürün dışına çıkan teknikler geliştirmiş ve konulara eğilmiştir. Doç. Filiz Adıgüzel, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.