2023 yılıyla birlikte geçtiğimi seneye baktığımızda biraz daha rahatlamış hissediyoruz. Ne de olsa Covid-19 belasından biraz uzaklaştık. Daha az stresliyiz bu konuda. Covid bize neler öğretti? Sosyalleşmenin önemini, arkadaşlarla buluşmaların, karşılıklı birer çay-kahve içmenin ne kadar kıymetli olduğunu, en önemlisi nefes alabilmenin paha biçilmez olduğunu çok iyi anlattı. Son 6 aydır bu konuda biraz daha rahatız. 2022 yılı ekonomik açıdan zorlu geçti. Zaten astrolojik göstergeler bu zorluğu işaret ediyordu. Mars gezegeninin İkizler burcunda Retro’ya girmesiyle birlikte ekonomi alanında zorluklar daha da arttı. Bu retro süreci Ocak sonu - Şubat 2023 ortalarına kadar etkisini gösterecek. Böylelikle 2023 yılına Mars Retro’da ve Merkür Retro’da girmekteyiz. İki retro sıkıntılı tabii ki... Yani iki kişisel gezegenimiz Retro’da olacak. Zihinsel aktivitelerimiz ile hareket ve eylem motivasyonumuz sabotaj altında olacak.

Mars İkizler’deki düz hareketini Nisan 2023 tarihinde bitirip Yengeç burcuna geçecek. Mars ayrıca savaşlar, patlamalar, terör olayları, öfke, şiddet, kanser ve kan rahatsızlıklarıyla da ilgili olduğundan bu alanlarda da sıkıntılar yaratmakta. İkizler özellikle ticaret, eğitim, ithalat, ihracat, kardeşler, yakın çevre, ikili organlar, solunum yollarını ifade eder. Mars İkizler’de olduğunda ve geri gittiğinde ise bu alanlarda marazlar karşımıza çıkmaya başlar. Diplomatik konularda anlaşmazlıklar fazlaca olur. Mars çatışma ister çünkü...


4 Merkür retrosu yaşayacağız
Merkür 2023 yılının ilk Retro’sunu Oğlak burcunda gerçekleştirecek. 28 Aralık 2022’de başlayacak olan bu Retro 19 Ocak’a kadar devam edecek. Gölge etkilerini de hesaba katarsak Ocak sonuna kadar iktidar, liderler, hükümet, yönetimlerle ilgili iletişimsel karmaşadan bahsedebiliriz. Oldukça kafa karışıklığı, karşılıklı restleşmeler fazlaca olacak. Büyük şirketler, köklü kuruluşlarla ilgili kısıtlamalar, sosyal medya ve basın yayınında daha fazla sansür uygulanabilir. Bu alanlarda yeni kanunlar oluşabilir. İkinci Retro’sunu 20 Nisan tarihinde Boğa burcunda başlatıp 15 Mayıs’ta sonlandıracak. Üçüncü retrosu ise 23 Ağustos Başak burcunda başlatıp 16 Eylül’de sonlandıracak. Dördüncü Retro’sunu ise 12 Aralık Oğlak burcunda başlatıp 2 Ocak 2024 tarihinde Yay burcunda bitirecek. Yani 4 Merkür retrosu yaşayacağız.

1 Ocak 2023 tarihindeki haritaya göre Ay düğümlerinin halen Akrep Boğa aksında ilerlediğini görüyoruz. Demek ki finansal konular daha devam ediyor olacak. 13 Temmuz 2023 tarihinde düğümler burç değiştirip Terazi Koç hattında ilerliyor olacak ve 1,5 yıl orada devam edecek ve yaşamımızda Terazi Koç aksı konseptleri aktifleşecek. Yani o tarih itibariyle Boğa ve Akrep burçları biraz daha nefes almaya başlayacak ve sıra Terazi ile Koçlara gelecek. Düğümlerin burç değiştirmesi kaderseldir ve hayatlarda önemli değişimlere sebep olur. İlişkilerle kendimiz olma arasında ikilemler, yaşamlarımızı meşgul edecek gözüküyor. İlişkileri sorgulama, evlilikler, boşanmalar, özgürlük temaları aktifleşecektir. Ayrıca yine savaş ve diplomasi, savaş ve barış, adalet ve uzlaşma konuları da ana gündem maddelerini teşkil edecektir.

Kişisel gezegenlerimiz Venüs ile Merkür Oğlak burcunda olarak giriyoruz yeni yıla. Pluto ve Venüs ise tam kavuşumdalar. Bu pozisyon, güçlü para manipülatörlerini göstermekte. Paramıza dikkat etmemiz gereken bir yıl. Yatırımlarımızı sağlam kaynaklarla yapmak çok önemli. Ay Boğa burcunda haritada. Toprak ve para konularında hızlı ve sürprizli durumlara işaret etmekte yıl boyunca. Ay kuzey ay düğümü ile Uranüs’e doğru ilerlemekte. Hepsi Boğa burcunda. Venüs 23 Temmuz 2023’de Aslan burcunun 28 derecesinde. Retro hareketine başlayacak. 5 Eylül tarihine kadar bu Retrosu devam edecek. Bu oldukça önemli bir süreç diyebilirim. Yani Temmuz başından itibaren Eylül ortalarına kadar Venüsyen konularda yavaşlama yaşayacağız. Finans konuları, ilişkiler, ilişkilerde kendini fazlaca ortaya koymaya çalışan kişilikler, altında ve borsada hareketlilik, çocuklarımızla ilgili konuların daha görünür olması, sevgide abartma, fazlaca sahiplenme, tutkuların artması, yatırımlarda fazlaca riskler alma, spor ve sanat dünyasıyla ilgili sorunlar, kayıplar, yaratıcılığımızı sergilemede zorlanmalar yaşayabiliriz. Değer duygularımız madden ve manen sınanacak bu dönemde. İlişkilerde risk alıp ilerlemekle, var olan değer ve düzeni muhafaza etmek arasında ikilemde kalmak mümkün. Eski aşklar, giden ve dönmeyen aşıklar, yarım kalan hikâyeler bu dönemde yeniden başlayabilir. Geçmişteki davranışlarımız, hatalarımız ve tercihlerimiz yönünde bugün hangi noktada durduğumuzu tartmamız gerekebilir.

Venüs Retro’suyla birlikte, yeni bir ilişkiye adım atmak yanıltıcı olabileceği kadar, evlilikler ve nişanlar için de uygun bir zaman değil. Bunun dışında estetik operasyonlar, finansal ciddi yatırımlar, dava konuları da risklidir.

Şans ve fırsatlar gezegeni Jüpiter 21 Mayıs 2023 tarihine kadar Koç burcunda hareket edecek Ateş burçlarına (Koç, Aslan, Yay) kolaylıklar getirmeye devam ederken İkizler ve Kova’yı da destekleyecek. Yengeç, Oğlak Jüpiter’den kare alırken Terazi de karşıtlık yapacak. Jüpiter 21 Mayıs’ta Boğa’ya geçerek bu kez 2023’ün ikinci yarısında Balıkları, Yengeçleri, Başakları, Oğlakları destekleyecek.


Karmanın Lordu sınavlar gezegeni Satürn 2023’e Kova burcunda başlıyor. 2021 yılından beri Uranüs’le gerçekleştirdiği kareleri meşhur. Elektrik, enerji, teknoloji alanlarında, toprak konularında zorluklar yaşattı. Aralarındaki açı 2023 yılında o derece etkin olmayacak, çünkü Satürn burç değiştirmeye gidiyor. Mart 2023 yılında Balık burcuna geçiş yapacak. Ve de gündemi değiştirecek. Bağımsızlık, özgürlük, teknoloji, havacılık, bilim alanlarında daralmalar, kurallardan sağlık alanına özellikle atıf yapacak. Satürn kural koyandır. Disipline edendir. 12 ev konularını disipline edebilir. Bu ev hastaneler, kapalı alanlar, yurtlar, hapishaneler, bakım evleri, yaşlılar, sağlıkla ilgilidir. Yine ilaçlar, bağımlılıklar, aşıları da kapsar. Aşılarla ilgili revizyonlar gelebilir. Satürn daraltıcı olduğu için bu alanlarda sıkıntılar yaratabilir. 12 ev kendimizi inzivaya çekmek, hapsetmek, kendi iç sesimize yönelmeyi de anlatır. Su burcunda olacağı için Satürn burada bize duygusal ve manevi tatmin benzeri ihtiyaçlarımız konusunda YETERSİZLİK hissi yaşatarak, içsel bir kısıtlama ve korku alanı oluşturabilir. Satürn Balık’ta, yukarıda bahsettiğim alanları yeniden yapılandırmakla görevli olacaktır. Satürn Balık sürecinde hizmet etmemiz, yaşlılarla ilgilenmemiz, başkalarına şifa vermeye çalışmamız, empati kurmamız önemli olacaktır. Balık yüksek maneviyat, teslimiyetle ilişkili olduğundan bu yerleşim bilgeliğe atılacak bir adım olarak da düşünülebilir. Satürn Haziran ayında Balık burcunda Retro harekete geçecek, Kasım ayında yine 0* Balık’ta düz hareketine başlayacak ve bu yolculuğu 2024 yılına uzanıp devam edecektir. Yani Satürn Balık geçişi 2023 yılının en önemli parametrelerinden biri olacaktır.

2023 yılında 4 tutulma yaşayacağız
Bu sebeple regüler (standart) bir yıldan bahsedebiliriz.
Bu tutulmalar sırasıyla:
20 Nisan 2023 tarihinde 29* Koç burcunda bir Hibrit Güneş Tutulması (kritik bir derecede ve Hibrit olması zorlu bir tutulmaya işaret etmekte)
5 Mayıs 2023 tarihinde 14* Akrep burcunda Gölgeli Ay Tutulması
14 Ekim 2023 tarihinde 21* Terazi burcunda Halkalı bir Güneş Tutulması
28 Ekim 2023 tarihinde 5* Boğa burcunda Kısmi bir Ay Tutulması gerçekleşecek.

Yeni yıla Hilal fazında başlıyoruz. Yeni niyetler yapmak, yeni enerjilere yer açmak, yeni başlangıçlar yapmak için uygun bir yıl olacak. Hayatlarımızda yeni ve kadersel olaylar getirebilir ayın bu fazı.