Elementi: Toprak / Cinsiyeti: Dişi / Niteliği: Öncü / Karakter: Soğuk ve kuru

Oğlak burcu Zodyak’ta 10. Evi temsil eder; Boğa ve Başak burçlarıyla birlikte toprak elementi olup bunların arasındaki öncü burçtur. Oğlak burcu mitolojide Deniz Keçisi olarak anlatılır (seagoat). Oğlak burcunun sembolü, Kaldeliler tarafından Capricornus olarak bilinen kuyruğu balık, kendi keçi bir semboldür. Pek çok kültürde, mitolojik olarak bilinçaltını sembolize eden, denizden gelen ve geceleri yerine geri giden, insanlara medeniyetin yollarını öğretmeye çalışan bir yaratık ile özdeşleştirilir. Capricornus’un Babil zamanlarında bilindiği ortaya çıkarılmıştır. Babilliler de, Araplar, Persler, Türkler ve Suriyeliler gibi Capricornus’u Oğlak olarak benimsemişlerdir. Mitolojik sembolünde keçi kafası şeklinde baş ve balık kuyruğu şeklinde kuyruktan oluşan bir yaratık vardır. Yunan mitolojisinde ise keçi kafalı Tanrı Pan olarak bilinir. Nil nehrine daldığında canavar Typhon gelince aceleyle kaçtığı için alt tarafı balık kuyruğu olarak kalmıştır diye rivayet edilir. Pan Tanrı Hermes ile Penelope’nin oğludur. Tanrı Hermes Pan’ı bir tavşan postuna sarıp Olympos’a çıkarmış ve onun keçi görünümüne bütün tanrılar gülüp alay etmişlerdir. Doğatanrıcılığının kurucusu olan Stoa düşünürleri onun bütünlüğünü daha akıllıca yorumlayarak onu evrensel bütünlüğün simgesi saymışlardır. Oğlak dağlara tırmanıp kayalara zıplayarak ilerlerken bastığı yere dikkat eder. Her zaman faydalı ve verimlidir. Oğlak zorlu ve kısıtlı durumlarda eylem almak, icracı, pratik ve metodik ve aynı zamanda sakin kararlar almak, en temelden olayları inşa etmek ve sosyal yapıların temellerini yaratmakla ilgilidir. Oğlak burcunun lakabı Büyük Patrondur. Oğlak dişi bir burçtur. 22 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında doğanların Güneşleri Oğlak burcundadır.

Kuzey yarımkürede Güneşin Oğlak burcuna girdiği tarihte güneş ışınları kuzey yarıküreye en eğik açıyla gelir. Bu günden itibaren Güneş yavaş yavaş yukarı doğru yükselmeye başlar.

Oğlak yapıyı ve yapının bel kemiğini anlatır. Toplumsal yapı içerisinde kuruluşlar, organizasyonlar Oğlak burcu tarafından anlatılır. Fiziksel dünyada kaya ve taş ile özdeşleşir.Oğlaklar
ciddilikleri, tutuculukları ve güçlü iradeleri ile tanımlanırlar. Çalışkanlıkları ile kolaylıkla başkalarının saygısını kazanırlar. Gerçek bir Oğlak’ın iki temel özelliği vardır. Güvenilirlik ve dürüstlük. Haritasında Oğlak vurgusu bulunan kişiler fiziksel olarak dünya üzerinde iş yapan kişilerdir. Madenciler, çiftçiler, yol kazıcılar, müteahhitler, inşaatçılar Oğlak burcundan çıkabilir. Oğlağın güçlü iradesi, inanılmaz bir sabrı, iş disiplini ve ciddiyeti vardır. Amacı dağın tepesine tırmanmaktır. Hedefine kilitlenir ve bu hedeften onu kimse saptıramaz. Çıtayı genelde yükseğe koyar. Azimli ve çok çalışkandır. Büyük iş adamları, yöneticiler Oğlakla bağdaştırılır. Oldukça işkolik kişiliklerdir. Öz disiplin kapasitesi fazladır. İşini her şeyin önüne koyduğundan duyarsız gibi gözükebilir. Renk vermez, duygularını göstermeyebilir. Soğuk ve mesafeli tavırlar sergiler. Ağırbaşlı, gururlu ve asildir. Otorite kavramı çok önemlidir. Büyüklere, hiyerarşiye saygıda kusur etmez. Materyalist dünya ile uyumludur. Kendisini finansal olarak güvence altına almak ister. Yaşlılığını garantilemek için çabalar. Oğlaklar olgun kişilerdir. Bunun sebebi yöneticileri Satürn’den gelmektedir. Satürn yaşlı, münzevi bir ihtiyar olarak temsil edilir. Huysuz, kolay kolay memnun olmayan bir kişiliktir. Satürn baskıcı ve otoriterdir. Yönettiği Oğlak burcunda ise kalitelerini fazlaca ortaya koyar. Oğlak Satürnyen bir yapıdır. Pek çok Oğlak, gençlikte olgun bir görünüme sahip olabilir. Yaşlılıkta ise tam tersine yaşıtlarından genç durabilir. Bir Oğlak kalıcı başarılar elde etmek ister. Kurduğu iş kalıcı ve uzun vadeli olmalıdır. Oğlak aynı zamanda çok hırslı bir burçtur. Kişi hep kendini aşmaya çalışır ve bu onu aslında içten içe yorar.

Tabii ki her Oğlak aynı değildir. Haritalarında Oğlak stelyumuna sahip olanlar (yani birçok gezegeni Oğlak burcunda ise) daha fazla Oğlak enerjisine sahiptir. Gezegenlerin aldığı açılar da çok önemlidir. Zorlu majör açılara sahip ise yaşamı daha zorlu geçer. Yönetici Satürn’ün haritadaki konumu önemlidir. Satürn zararlı bir burçta konumlanmışsa (Yengeç, Aslan, Koç) Oğlak burçlu kişi daha fazla zorlanacaktır. Harita bir bütündür ve kişiye özel olarak yorumlanmalıdır.

Oğlağın planlama, odaklanma enerjisi yüksektir. Zamanı en iyi şekilde kullanmak ister. Çünkü yöneticisi Satürn zamanın efendisidir. Yine Satürn’den sebep bir Oğlak tutucu, köhne zihniyete sahip ve yeniliğe açık olmayabilir. Bağnaz ve gelenekçi olabilir. Kanunları ve yönetmelikleri sıkı sıkıya takip eder. Evrenin kurallarını ve kozmik kanunları da bilmek ister.

Vücutta; deri, dizler, eklemler, dişler, kaslar ve iskelet Satürn ve Oğlak yönetimindedir. Ciltleri kuru ve soluk olabilir. Diş, diz sorunlarını fazlaca yaşar. Güzel açılar altındaysa çok güzel ve düzgün dişleri olabilir aksi halde fazlaca diş problemleri yaşar. Yükselen oğlaklarda köşeli ve kemikli bir yüz yapısı yaygındır.Gezegenler Oğlakta nasıldır?

Güneş Oğlak: Çalışkan, hırslı, sorumlu, planlı, programlı, istikrarlı, katı, disiplinli, soğuk, mesafeli, resmi, işkolik, metodik.

Güneş Oğlağın kontrolü bırakmayı, işleri delege etmeyi öğrenmesi iyi olur. Her şeyi üstlendiği takdirde kendini hasta edebilir. Genelde kendinden başka kimseye güvenmediğinden fazlaca yük taşımayı tercih eder ki bu da onun gölge yanıdır. Ayrıca tek başına ilerleme isteği onu yalnız kılabilir. Mükemmeliyet takıntısı da onu yorabilir. Bu burcu dengeli kullanmayı öğrenirse daha başarılı olur. Liderliğini ve yönetme kapasitesini akıllıca kullanmayı becermelidir. Sürekli statü ve saygınlık peşinde koşmayı, saygıyı ve onayı dışarda aramayı bırakmalıdır. Suçluluk duygusuna fazla eğilimli olabilir. Bu sebeple sürekli en iyi olma takıntısını azaltmalıdır. Her durumda sakin kalmayı becererek, mizah yeteneğini geliştirerek, çevresindekileri de yüreklendirerek başkalarını da işlerine dahil etmeyi denemelidir.

Ay Oğlak: Satürn etkisi fazlaca görülür. Genelde hüzünlü ve asık suratlı ifade vardır. Ay aynı zamanda anneyi de anlattığı için çocuğuyla mesafeli ilişkide olan anneyi de anlatır. Muhafazakâr, kuralcı ve otoriter anne tipidir. Çalışkan ve gözü tepededir. Genelde kariyeri ile ailesi arasında kalır ve duygusal gel-gitler yaşar. Duygularını gizler. Biraz Akrebi andırır. Kişi muhtemelen erken büyümek zorunda kalmış olabilir. Çocukluğunu arıyor olabilir.

Venüs Oğlak: Venüs ilişkiler, maddi konular ve değerlerle ilgili bir burçtur. Venüs Oğlakta rahat değildir. Burayı pek sevmez. İlişkilerde ciddileşir. Bu yerleşime sahip olanlar genelde kendilerinden yaşça büyük evlilikler yapar. İlişkilerinde, toplumsal onayı, sosyal ve maddi değerleri önceleyerek ilerlerler. Venüs Oğlaktayken değerleriniz insanlar tarafından övülmediği zaman, özdeğer duygunuz zayıflayabilir. Venüs Satürn tarafından baskı görür. Kendi romantizmini ortaya çıkaramaz. Duygularını bastırır ve içine atabilir. İlişkide tutucu olur. Aşkı çok fazla ciddiye alır ve ilişkisinde sağlamlık ve ciddiyet arar yoksa çok kırılır. Otorite figürü, toplumun sayıp kolladığı bir kişi ile izdivaç yapmak ağır basabilir. Evlilikte mantıksal davranıp birtakım kurallar da koyabilir. İlişki içinde bir şirketleşme söz konusu olabilir. Venüs Oğlak yerleşimine sahip kişilerden iyi koleksiyoncular, antikacılar ve sanatçılar çıkar. İkizler ve Aslan burçları Venüs Oğlağa destek çıkabilir. İkizler onlara duygularını ve düşüncelerini ifade etmeyi aslanlar da kalbini açmayı ve duygularından korkmamayı öğretebilir.

Merkür Oğlak: Planlı, programlı ve disiplinli bir zihin yapısı vardır. Oğlak yıldızlarından Vega ile kavuşumu varsa çok başarılı bir yöneticiye işaret edebilir. Gerçekçilik ve pratiklik vardır. Ses tonu ve ifadesi ciddidir. Partnerine sadıktır. Düşünerek ve bilinçli konuşur. Sözlerini tartar. Büyük stratejistler Merkür Oğlaktan çıkar.