Pluton’un 2044 yılına kadar sürece uzun soluklu Kova yolculuğu başladı…
23 Mart saat 15.23’de Pluto, Kova burcuna arz-ı endam etti. Yaşamımızda artık yepyeni sayfalar açılacak. Oğlak temaları yerlerini Kova temalarına terk edecek. Pluto Oğlaktayken büyük işler, hükümetler, yönetimler, materyalizm, finans sektörü, kanunlar ve düzenlemeler üzerinde çalışıp bunların dönüşümünü sağladı. Pluto Kovada iken Oğlaktaki gibi yine Satürn tarafından yönetilecek. Ve 2,5 yıl da yöneticisi Satürn, Balık burcunda olacak.

Pluto Kova döngüsü
Pluto Kova döngüsü 20 yıl sürecek. Ekonomi ve sosyal düzen değişecek. Kova ekonomiyle ilgili, Pluto yıkım ve yeniden yaratma demek. İlk etapta finansal çöküşlere şahit olacağız. Bu süreç zaten, Silikon Vadi Bankasının iflasıyla başlamış bulunuyor. Bu bankanın müşterileri paralarını geri alma sıkıntısı yaşıyor. 2008 yılından beri yaşanan en büyük banka krizi olarak bahsediliyor. Bu banka krizinin arkası gelecektir. Belki hepsi birden değil yavaş yavaş değişim gerçekleşecek. Önümüzde daha 2 sene var ki Pluto Kova ile Oğlak arasında gidip gelecek. Çünkü Retroları var.
Pluto en son Kova burcunda seyrettiğinde Fransız ve Amerikan ihtilalleri gerçekleşmişti. Bunlar dünyanın sosyal düzenini tamamen değiştirmişti. Özellikle Merkez bankalarından kuvvetli bir baskı olacak bu dönemde, ama aynı zamanda kuvvetli toplumsal karşılık ve tepkiler de artacak. Önceki döngüde yürürlükteki kuralları devirdiler (yaklaşık 240 yıllık) ve vergileme sistemini kaldırdılar - Amerikan ihtilali. Şimdilerde de aynı şey olacak ama daha global olarak.


Kovadaki Pluto
Kovadaki Pluto toplumun baskılayıcı sistemlere karşı gelmesiyle ilgilidir. Merkezi sistemin yerini alacak özgürlük ve güçlenme temalarına dayalı alternatifler geliştirilecek. Bu da zamana yayılacak. Kova burcuna geçen Pluto ilk 11 Haziran 2024’e kadar daha sonra 1 Eylül 2024 ile 19 Kasım 2024 arasında bu yeni yerinde kalacak. Güneşin etrafındaki yavaş dönüşü ile Oğlak burcunun yerini alması biraz zaman ve gel-git isteyecek olan bu geçiş, 2024’ten sonra 20 sene boyunca sabit kalacak şekilde hayatımızı etkileyecek.

Pluto değişimin, yeniden doğmanın, metamorfozun gezegenidir. Odağına gücü ve gücün nasıl kullanıldığını alan bu gezegen, var olan düzeni yıkmayı ve yerine yenisini kurmayı sever. Etki alanı diğer “kişisel” gezegenlere oranla çok daha büyük olan Pluto bizi kolektif ve jenerasyonel seviyede etkiler. Sonuçları da diğer gezegenlere oranla çok daha uzun soluklu ve kalıcıdır.

Pluto Kova sürecinde neler bekleyebiliriz? Özellikle Pluto bir jenerasyon gezegeni olduğundan toplumsal konular daha fazla tetiklenecektir.


Kolektif Temalar:
Siber saldırılar ve savaşlar
İnternetin karanlık amaçlarla kullanılması
Veri ihlalleri
Bazı absürt kozmetik uygulamaların çöküşü
Bazı sosyal medya platformlarının çöküşü
İnsan hakları konularının çevrimiçi sorgulanması
Çevrimiçi delilikten insanların kaçması (çevrimiçi daha büyük sosyal farkındalık)
Psikolojik bilimsel araştırmalar
Bilim ve tıp atılımları
Toplumla entegre olan robotik gelişmeler (bazıları insanlık dışı bu amaçlara adapte olmayı reddedecek)
Derinleşen toplumsal eylemler
Uzay araştırmalarında büyük evrim
Politikanın genişlemesi
Uygunsuz seksüel güç oyunları
Astrolojinin dönüşümü
Keskinleşen sezgi ve kozmik bilgi akışının artışı
Birçok hareketin çöküşü
Daha geleneksel tarafa kayanlar
Manipüle etmek için kullanılan müstehcen içerikler
Travma tedavisinde yenilikler
Finansal krizler ardından yeni ekonomik sistemin ortaya çıkışı
Merkezi yönetimden ayrılan para birimleri / popüler kripto para birimleri
Toplumun çöküşüyle birlikte yeni sosyal sistem(ler)in ortaya çıkışı
Kişisel liderlerin lider gruplara dönüşmesi
Toplumu yapılandırmaya daha fazla odaklanma
Teknoloji aracılığıyla zihin kontrol taktikleri
Teknoloji / Yapay Zekâ Patlaması
Eski tedarik zincirlerin çöküşü ve yenilerinin ortaya çıkışı
Yeni teknolojiler, dijital kontrol, yeni internet web3
Robot teknolojisinin hakimiyeti
Teknoloji şirketlerinin güçlenmesi
Hilebaz teknoloji şirket uygulamalarının ifşa edilmesi
Eski güçlü teknoloji şirketlerinin bir kısmının güç kaybı
Tıp alanında devrimsel icatlar
Ses, hava dalgaları ve lazer kullanılarak tıpta yeni yaklaşımlar
Alternatif şifa tekniklerinin artması
Mikroçip teknolojisi
Uçak endüstrisinde büyük değişimler
Havanın kirlenmesi ve akabinde yeni tedbir ve düzenlemeler
Zihinsel sağlık krizi sebebiyle teknolojiler / sosyal medya ile olan ilişkilerin yeniden ele alınması
İnsan DNAsı / genomun değişmesi (suni veya doğal evrim)
Özgürlük için ve kontrol edilmeye karşı toplumsal devrimler ve başkaldırılar.

Pluto gözetim demektir
Pluto’nun Kovaya girişiyle uçan objeleri daha da fazla göreceğiz. Pluto gözetim demektir. Kova hava, havadaki nesneleri anlatır. Zaten bu görünüm daha Pluto Kovaya yakınlaşırken kendini göstermeye başladı. Kanımca önümüzdeki 3 ay içinde bunlar daha da artacak. Yani gözetleneceğiz anlamında düşünebiliriz.
Türkiye’de yaşanan deprem de aslında biraz bu bağlantıyla ilgili. Depremde bir insanlık krizi yaşandı (insanlık Kova, kriz Pluto) kitlelerin ölümü (yine Pluto) halk (Kova)...
Kısacası Pluto’nun Kovadaki görevi en tepede olan gücün ve yapıların (Oğlak) toplumsal ve insan gücüne indirgenmesi (Kova) olacak.
Pluto bu seyri hangi evinizde yapacak? dikkat edin... O alanda takıntılar, hayat amacınızı sorgulama, kendinizi yeniden yaratma, gölge yanlarla çalışma, obsesyon enerjisi, bağımlılıklar, güç savaşları, tabular, daha fazla güç kazanma gibi konular ortaya çıkabilir.

BURÇLAR PLUTONU HANGİ EVLERİNDE AĞIRLAYACAK?
Yükselen Koç: Koç burçları için bu dönem sosyal çevrelerinde büyük değişimler getirebilir. Yeni kişilerle tanışabilir, kendilerini farklı sosyal ortamlarda bulabilirler. Güçlü grup bağlantıları oluşturacak.
Yükselen Boğa: Profesyonel yaşamlarında değişim dönüşüm yaşayacak. Tepe yönetimleriyle gerginlik, değişik iş arayışları, prestijli kariyere ulaşma. Statüye bakış şekli değişecek.
Yükselen İkizler: İnançları ve hayat amaçlarıyla ilgili dönüşüm yaşayacak. Hayata bakış açılarını değiştirecek kişilerle tanışabilir, farklı sosyal çevrelere girebilir, yeni bilgiler öğrenebilir.
Yükselen Yengeç: Finansal durumları, iş birlikleri, başkaları ile ortak mal ve mülkleri konusunda daha dikkatli olmaları gereken bu dönemde ölüm ve cinsellik konularında da bakış açılarını değiştirmeye zorlayan olaylar yaşayabilir. Ne kadar becerikli olduklarını fark edecek.
Yükselen Aslan: Ortaklık ve evlilik alanlarında önemli kararlar ve dönüşümler içinde olacak. İlişkilerini fazlaca tartacak. Gerçeklerle yüzleşecek. Bir ortaklıkları bitebilir.
Yükselen Başak: Gündelik yaşamlarında, beslenmelerinde, egzersiz rutinlerinde değişimlere gidebilirler. Sağlıklarıyla ilgili önemli dönüşümler yaşayabilir. İş yaşamında daha güçlü hissedecek. Kölelik zihni yok olacak.
Yükselen Terazi: Çocukları onları değiştirebilir. Yaratıcılıklarında bir artış oluşabilir. Yeni hobiler ve yeni deneyimler içinde olacak. Yaşamdan daha zevk almayı öğrenecek.
Yükselen Akrep: Duygusal ve hatta fiziksel olarak güvensiz hissedebilir. Aile ön önemli konuyu teşkil edecek. Aile içi dönüşümler, aile konularına daha fazla yönelme görülebilir. Duygusallık ve ait olma hissi artacak.
Yükselen Yay: Yoğun bir çalışma ve dönemine girebilir. Diğer insanları dinleme ve kendilerini ifade etme şekilleri değişebilir, kelimelerin gerçekten sahip olabileceği gücü görebilir. Güçlü bir iletişimci haline dönüşebilir.
Yükselen Oğlak: Para, tasarruf ve harcama konularının vurgulanacağı bu dönemde daha net ve emin kararlar almak gerekebilir. Maddi konulara daha fazla eğilecek. Sahiplenme ve değişime karşı direnme isteklerine karşı dikkatli olmaları gerekebilir. Paraya olan obsesyon azalacak.
Yükselen Kova: Bu dönemde karakterlerini derinden rahatsız eden duygularla yüzleşmek zorunda kalabilir. Kimliklerini ve imajlarını sorgulamaya başlayabilir. Güçlü bir metamorfoz yaşayabilir. Uzun süreli hedefler içinde olacak.
Yükselen Balık: Derinlerde gizli kalan bir acı, sorun ortaya çıkabilir. Bu zorlu süreçte sorunu geride bırakmayı öğrenebilmek, şifa teknikleriyle kendini motive etmek önemli olacaktır. Kendi güçlerinin daha farkına varacakları bir dönem olacak.