Başak burcu Zodyak’ın altıncı burcudur. Toprak elementinde değişken özelliklidir. Elinde başak tutan bakire bir kız olarak betimlenir ve Zodyak’ta tek dişi semboldür. Pek çok kültürde adı İştar, Afrodit, Demeter, İsis ve Hıristiyanlıkta ise Bakire Meryem’dir. Başak burcunun bakire sembolü, deneyimsizliği değil, saflığı ifade etmektedir. Dış dünyada kendini tam olarak gösteremeyen fakat; içeride olgunlaşan bir başak söz konusudur.

21 Ağustos – 20 Eylül Başak burcu zamanıdır
Yöneticisi Merkür sebebiyle zihinle fazla bağlantısı vardır. Merküryen enerjiyi en fazla İkizler ve Başak burçlarında görürüz. Bu sebeple zihnin fazla çalışması İkizler’de hızlı düşünmeye sebep olurken, Başak’ta takıntıya, eleştiriye, mükemmelliğe de neden olmaktadır. Dikkatli ve analitik bir bakış açıları vardır. Aslında kimsenin önemsemediği bir detayı atladıklarında tamiri imkânsız bir hata yaptıklarını düşünerek sürekli ve gereksiz yere endişelenebilirler. Çok duygusal olmalarına rağmen önemli kararlar verirken kalplerini değil, kafalarını kullanırlar.
Başak, Oğlak ve Boğa’dan sonra toprak burçlarının üçüncüsüdür. Tarımı, bereketi, mahsulleri, rekolteyi, her türlü verimi de ifade eder. Yin enerjisi, dişil enerji taşıyan Başak burcu için -yarar- ve -verim- ihtiyaç hissettiği mükemmelliği oluşturan en önemli unsurdur. Başak burcu verimi elde etmek için çalışmaktan asla kaçınmaz. Çalışmak ana prensibidir. Yorulmadan çalışmak ve de hizmet etmek. Zaten bulunduğu 6. Evin de en önemli karakteristiği hizmettir. Bu evde, hizmet alınan ve hizmet verilen kişiler yer alır. Aynı zamanda kölelik evi diye de alt anlamı vardır. Karşılık beklemeden çalışmak bir Başağın yapması gerekendir aslında. Yorulmak onun lügatinde yer almaz. Başak burcu üretken olmayı hedefler. Zihinsel yapısı da onu buna yönlendirir. Tabii ki mükemmeliyet bir yere kadar iyidir. Abartıldığında kişide kendinden ve çevresinden hoşnutsuzluk duyma baş gösterir. Kişinin takıntısı, eleştirel yapısı çevresini zaman zaman rahatsız edecek boyutlara ulaşabilir. Çünkü bir Başak ilişkilerinde de aynı titizliği bekler. Bunu bulamayınca zorlanır, bocalar. Başak burcu aynı zamanda günlük işlerle sürekli koşuşturan, her şeyi planlayan, ince hesaplar yapan, ayrıntılarda boğulan bir yapıya da sahiptir. En ince detayları düşünen bu yapı tabii ki gölge yanında ruhsuzlaşabilir. Sadece çalışma güdümlü olduğunda her şeyi kendi üstlenmeye çalışarak iş yükü altında kendini kurban da edebilir. Bir Başağın yanında bulunanlar rahat edebilir. Çünkü onların, detayları fazla düşünmeye ihtiyaçları yoktur. Kendileri yerine zaten Başak figürü ortadadır ve sorumluluğu, organizasyonu almıştır. Kusursuzluk arayışı kişiyi acımasız, kuralcı, vesveseli, hoşnutsuz, duygulardan uzaklaşan bir yapı çizmeye kadar götürebilir. İçli-dışlı olmayı sevmedikleri için, soğuk ve mesafeli bir görünüşleri vardır. Bu burç için edinilmesi gereken bakış açısı kendini sevmeye, kendine şefkat göstermeye, olduğu hali ile kendini kabul etmeye yönelik olmalıdır. Ancak kusursuz bir insan ve mükemmel bir dünyanın var olmadığını anladığı zaman kendisini ve başkalarını affedecek ve doğanın ritmiyle hareket edebilecektir.

Fiziksel özellikleri
Başak burcunun tipik fiziksel özellikleri: Uzun bir boy, ince bir bel, yüzü pembe beyaz veya esmerdir. Saçları koyu renk ve genelde uzun olur. Sağlıklı saç tellerine sahiptir. Gözleri insanın içini okur gibi baktığı için de hemen onun etkisinde kalırsınız. Farklı bir karizması vardır. Sistemli ve kuralcı yapısı dış görünüşüne de yansır. Onu asla dağınık ve gelişigüzel göremezsiniz. Kıyafetleri klasik fakat etkileyicidir. Daima kaliteli yaşamaktan hoşlandığı için, bütçesini yansıtan hoş kıyafetleri kullanır, fakat abartıya kaçmamak şartıyla.

Başak burcu ve sağlık
Başak burcu sağlıkla çok yakından bağlantılıdır. Başak, sağlık konusunda da takıntılıdır. Kendisini fazlaca dinleyen, hassas bir yapıda olabilir. Beslenmesine, hijyenine, günlük sağlık koşullarına harfiyen uymayı yeğler. Mızmız ve kaprisli olabilir. Doktor doktor da gezebilir. Üşenmez. Etrafındakileri de yönlendirmeye meraklıdır. Başak burcu fiziksel olarak vücudun bağırsaklar ve sindirim sistemi fonksiyonlarına işaret eder. Bu burcun aşırı duyarlı ve hassas sinir sistemi, alerjik reaksiyonlara yatkınlık göstermekle birlikte, bu organların üzerinde duyarlılık oluşturabilir. Birçok Başak burcu vejetaryen olur çünkü dengeli beslenmek zorundadır. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Nişasta ve kahve bağırsaklar için sorun teşkil edebilir. Beyaz et, peynir, bol meyve, balık, yoğurt bünyenin gerçek dostlarıdır. Stresten kaçınmalıdır.

Başak burcu ve hizmet alanları
Başak burcunun verim, hizmet, yardım ve yarar sağlama güdüsü onu insanlığa fayda sağlayan amaçlar taşıyan meslekler içinde olmaya doğru yönlendirir. Sağlık ve tıp alanları içinde Başak burcu vurgusu ile karşılaşmak oldukça mümkündür. Bir toprak elementi olan Başak burcunun, doğa ve tabiatın sunduğu doğallık ve saflığa olan yatkınlığı ile alternatif tıp, koruyucu tıp alanları içinde bulabiliriz. Analitik çalışan zihin yapıları ile bu burç kişileri hesap uzmanlığı gereken, sayılarla ilgili olan, istatistik gereken iş alanlarında yer alabilirler. İyi konuşma, iyi yazma, iyi bir iletişim yeteneği taşıyan Başak burcu kişileri, iyi bir roman yazarı, iyi bir senaryo yazarı, iyi bir editör, iyi bir gazeteci, iyi bir edebiyat öğretmeni olabilirler. Gelişkin olan el becerileri sayesinde ayrıntılı, detaylı çalışmalar göstermek gereken ince ve küçük el aletleri ile çalışılan iş ve sanat kollarında başarılı olurlar.
Haritamızda Başak burcunun yönetiminde bulunan gezegen ve evler söz konusu olduğunda; bu alanlarda titiz, inceleyici, eleştirel, özenli ve çalışkan oluruz.

Başak burcuna verilebilecek hediyeler
Başak burçları daha çok fonksiyonel hediyelerden hoşlanır. En sevdiği hediyeler arasında hafif kokulu, şekerli, limon ve portakal esanslı parfümler ön plana çıkar. Titiz, kuralcı ve düzenli Başak burcu kadını için antika eşyalar, parfüm ya da heykel iyi bir hediye seçeneği olabilir. Okumayı seven Başak erkeklerine ise kişisel gelişim kitapları, bornoz, havlu, tıraş makinesi, bilgisayar, masa lambaları ve tablolar hediye edilebilir.Mitolojide Başak burcu
Yunan Mitolojisinde Başak burcunu; Toprak ve Bereket Tanrıçası Demeter simgeler. Demeter’in kızı Kore’nin (Persephone) yeraltı tanrısı Hades tarafından kaçırılmasından ve Hades ile evlenmesinden sonra Demeter Olympos’u terk eder ve ölümlüler ile ölümsüzleri cezalandırmaya karar verir. Böylece yeryüzünde kıtlık baş gösterir. Bunun üzerine Zeus Hades’i eşi Persephone’nin annesi Demeter’i zaman zaman görebilmesi için ikna etmeye çalışır. Bunu başarır ama bir şartı vardır. Hades Persephone’ye yeryüzüne çıkmadan önce bir nar tanesi yedirir. Böylelikle Persephone bahar zamanı yeryüzüne Demeter’e dönecek, ekinler hasat edilene kadar annesiyle kalacaktır. Yılın geri kalanını yani üçte birini ise Hades ile yeraltında geçirecektir. Yeryüzüne çıksa bile yeraltına dönmesi gerektiğini asla unutmayacaktır.
Böylece mevsimlerin düzeni kurulmuş olur. Kış aylarında üzgün olan Demeter toprağı çorak bırakacaktır. İlkbahar geldiğinde ise kızına kavuşmanın coşkusuyla tohumlanan bitkiler çiçek açacaktır.
Demeter’in, kızı ile buluşması, mevsimlerin düzenlenmesine vesile olmuştur, bu da başak burcunun her şeyi sınıflandırarak bir düzene sokma isteğini ifade etmektedir. Tasnifleme, ayrıntılar, kesme, biçme eylemleri hep bununla bağlantılıdır.
Carl.Jung’un bu konudaki yorumu şöyledir: ‘Demeter ve Kore, anne ve kız, dişil bilinçliliği hem aşağı hem de yukarı doğru genişletir. Onlara daha yaşlı, daha genç, daha güçlü ve daha zayıf olma boyutu katar. Uzay ve zamanda dar olan bilinçli zihnin sınırlarını genişletir. Bundan dolayı her anne kız çocuğunu, her kız çocuğu annesini içerir.’