VEDA - Silvyo Ovadya

Haber Fotoğrafı: Mario Levi 25 Şubat 1957 - 31 Ocak 2024 (Can Özer)

İkinci dönemini yaşamakta olan Şalom’da özellikle 1984-86 yılları arasında Yaşam, Kültür ve Magazin ekinde yazılar yazan, bu eklerin okurla kavuşması için önemli çabalar harcayan, daha sonraki yaşamındaki çalışmalarıyla Türk Edebiyatına önemli eserler kazandıran Mario Levi’yi ne yazık ki, 31 Ocak’ta kaybettik.

Mario Levi’nin vefatını öğrenir öğrenmez, yıllardır elime almadığım Şalom’un Yaşam Eki’nin cildine şöyle bir göz attım. Orada Mario Levi’nin Marcel Proust ve Joseph Roth hakkındaki yazılarına göz attım.  Bir kez daha engin bilgisine şahit oldum. Mario’nun, Jacques Brel üzerine ilk kitabı yayınladığında büyük bir coşkuyla satın almış, keyifle okumuştum. Mario daha sonra, “Madam Floridis Dönmeyebilir” kitabıyla Türk Edebiyat hayatındaki ilk damgasını vurmuştu. 1990 yılında “Bir Şehre Gidememek” kitabıyla Haldun Taner ödülüne layık görüldü. Bu gerçekten büyük bir başarıydı. Yıllar içinde herkes kendisini hakkıyla, “edebiyatımızın çok değerli bir ustası” olarak adlandırmıştı.

Her eserinde İstanbul tutkusunu görmek mümkündü. Çocukluğu Şişli Gayrettepe bölgesinde geçmiş olsa da uzun süre Yeldeğirmeni’nde ve Moda’da yaşamayı tercih etmiş, eserlerini burada kaleme almıştı.

Yemek yapmayı çok sevdiği biliniyordu. Hatta, “Size Pandispanya Yaptım” kitabında yazısını muhtelif yemek tarifleriyle süslemişti.

Sefarad Derneğinin düzenlediği Uluslararası Ladino Günü’nde Judeo-Espanyol (Yahudice) konferans vermişti. Mario, bu yetisini geliştirerek son dönemde Türkçesini yazıp yayınlamadığı bir kitabını Judeo Espanyol lisanına çeviriyor, hatta baştan yazıyordu. Kitabın editörü Karen Gerson Şarhon her konuşmamızda, bu kitaptan büyük övgüyle bahsediyordu. Şalom DERGİ’nin Eylül sayında kapak olan Mario, kendisiyle yapılmış söyleşide, bu kitabından bahsetmişti. Ümit ederim ki, cesur biri bu kitabı Judeo Espanyol lisanında bitirmeyi başarır.

Bir İstanbul beyefendisi olan Mario’yu maalesef genç ve verimli çağında, 66 yaşında kaybettik, ailesinin sevenlerinin tüm yazım dünyasının başı sağ olsun.