Haber Fotoğrafı: Maestro Zubin Mehta ve Maxim Vengerov

Geçtiğimiz mayıs ayında İtalya – Milano’da bulunan efsane La Scala’da*, kendi mesleklerinde iki büyük Maestro seyircilere, hatıralardan asla silinmeyecek büyülü bir gece yaşattılar.
İtalyan Kızıl Haçı ve Milano Dörtlüsü Topluluğu’nun kuruluşunun 160. yıldönümü vesilesiyle gerçekleşen bu olağanüstü konseri uluslararası ünlü, 88 yaşını yeni kutlayan Maestro Zubin Mehta yönetti.

Zubin Mehta ve Elda Sasun

Bombay doğumlu Mehta, 60 yıl boyunca İsrail Filarmoni Orkestrası (IPO) ile birlikte çalıştı. İsrail Filarmoni kendisini 1969’da Müzik Danışmanı, 1977’de Müzik Şefi ve 1981’de Ömür Boyu Müzik Şefi olarak atadı. Konserler, kayıtlar ve turlar arasında Zubin Mehta ve IPO, beş kıtanın tamamında yüzlerce kez performans sergiledi.
Gecenin diğer Maestrosu, dünyamızın sayılı müzisyenlerinden, yaşayan en iyi virtüözlerin başında sayılan, Sibirya doğumlu, daha sonra da İsrail’de yetişen Maxim Vengerov idi. Yıllardır birbirlerini tanıyan iki sanatçı adeta bir baba oğul iletişimi ile bizlere eşsiz bir konser sundular.

Maxim Vengerov ve Elda Sasun

Programda yer alan parçalar:
Beethoven’in
Leonore - Do majör Uvertürü No. 3, Op. 72a (1806)’su
Felix Mendelssohn’un
E minör konçerto op. keman ve orkestra için yazdığı konçerto
ve Beethoven
Senfoni No. 7, La majör, Op. 92’ydi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın da izleyenler arasında bulunduğu bu konserde, La Scala son iskemlesine kadar doluydu. Sıra dışı konser, sanatçıların uzun süre ayakta alkışlanması ile son buldu.


*Milano’da “Piazza della Scala”da yer alan La Scala, ünlü meydanı bütün ihtişamı ile süslemektedir. Dünyanın en estetik ve güzel yapıları arasında yer alan Teatro alla Scala’nın resmî açılışı 3 Ağustos 1778’de gerçekleşmiştir.