Haber Fotğrafı: Ayten Gökçer (26 Ocak 1940 - 14 Mayıs 2024)


Bana bir şey olursa sakın üzülmeyin.”
Ayten Gökçer

Güzelliği, yeteneği, tevazu ve asaleti birleştiren büyük bir sanatçıyı sonsuzluğa uğurladık.

Ayten Gökçer tiyatro sanatçısı, dizi ve sinema oyuncusu, müzikal yıldızı, pek çok öğrenci yetiştiren bir sanat öğretmeniydi. Sahnedeki varlığının gücünü besleyen ışığı büyüleyiciydi. Okuduğum kaynaklara göre bu, Elizabeth Taylor’ı da betimleyen bir özelliktir. Daha önce televizyonda Elizabeth Taylor’dan izlediğim, Edward Albee tarafından yazılan “Kim Korkar Hain Kurttan” isimli oyunu sonrasında Ayten Gökçer’den izleyince, onun dünya çapında bir yıldızın performansına sahip olduğunu gördüm. Pek az sanatçıya nasip olan bu, seyircisini hipnotize eden yetenek, onda bir müzikal sanatçısı olarak da karşımıza çıkmış ve “Yedi Kocalı Hürmüz” aklımıza onun adıyla kazılmıştır.

1940 senesinde Ankara’da doğan, konservatuarda bale eğitimine başlayan Ayten Gökçer, önce Muhsin Ertuğrul’un tavsiyesi ile Ankara Çocuk Tiyatrosu’na katıldı ve ilk olarak “Oyuncakçı Dede” oyununda rol aldı. Daha sonra 1958 senesinde sınavı kazanarak Devlet Tiyatrosu kadrosuna katılan Ayten Gökçer, Reşat Nuri Güntekin’in “Bu Gece Başka Gece”sinde rol aldı. Beyaz perdeye ise Taçsız Kral (1965) filmiyle adım attı ancak tiyatro onun için daima ön planda idi. Sanat hayatı boyunca onlarca ödüle layık görülen sanatçı, 1988 senesinde Devlet Sanatçısı unvanına sahip oldu.

Muhsin Ertuğrul, çok değerli tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer’e, “Bak Cüneyt, tiyatroya tektaş geldi” diyerek, onu Ayten Gökçer ile tanıştırmıştı. Bu tanışma aşka dönüşerek evlilik ile sonuçlandı ve “Bu evlilik devam etmez, yirmi senelik bir yaş farkı var” denmesine rağmen kırk beş sene, Cüneyt Gökçer’in 2009’daki vefatına kadar sürdü. Ayten Gökçer eşinin vefatından sonra, ilerleyen yaşlarında, “Alkışları değil kocamı özlüyorum”, diyecekti.


Yurt dışından çalışma teklifleri alan Ayten Gökçer, bu teklifleri eşini bırakıp gitmemek için geri çevirdiğini de söyler röportajlarında. Böylece benim gözümde Ayten Gökçer, sanat sahnelerinin kahramanı iken büyük bir aşkın kahramanı da olur.

Kızı Aslı’ya, “Çok sevdim, çok sevildim, çok mutlu oldum hem mesleğimde hem özel hayatımda, o yüzden bana bir şey olursa sakın üzülmeyin” demiş olsa da, biz derinden üzüldük. Tek tesellimiz Ayten Gökçer’in çok sevdiği, daima kabrine ziyarete gittiği eşine kavuşması…

Sizi çok özleyeceğiz, hiç unutmayacağız sevgili Ayten Gökçer.