Haber Fotoğrafı: Buena Vista Social Club Grubu

Bir türlü anlamıyorum kıştan hazzedenleri. Erken kararan havayla birlikte huzur bulanları, şöminenin karşısında ısınmayı hayal edenleri ya da yağmurun altında yürümeyi sevenleri… Ne yapayım? Ben yaz insanıyım. Yaz geldi mi içi kıpır kıpır olanlardanım. Masmavi gökyüzüne bakıp şükredenlerden… Sıcaktan şikâyet de ederim tabii, ama ona daha çok zamanımız var. Şu an için yapmamız gereken şey, açık hava konserlerine gitmek, kahvemizi yudumlarken bir yandan da güzel bir kitabın sayfalarını çevirmek, hafta sonu kaçamaklarına zaman ayırmak ve tabii uzun ve mutlu bir yazın tadını doya doya çıkarmak.

Ne dinleyelim ǀ KONSER
Yaz dendi mi tabii ki açık hava konseri ve tabii ki Latin müziği… Küba’nın müzik dünyasına armağanı, efsanevi Buena Vista Social Club’ın grup üyeleri 8 sene aradan sonra Buena Vista All Stars adıyla 21 Haziran akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahne alacak. Grubun yaşayan efsanevi üyeleri Barbarito Torres, Demetrio Munz bu kez Buena Vista Social Club’ın unutulmaz solisti Ibrahim Ferrer’in oğlu Ibrahim Ferrer Jr. ile aynı sahneyi paylaşacak. Havanalı genç piyano virtüözü Dayramir González, Küba müziğinin adanın sınırlarını çoktan aştığını gösteren büyüleyici sesli Elizabeth Meza ve genç yetenek Liz Ferrer bu maceraya dahil. Repertuarda Buena Vista Social Club’ın Chan ChanDos GardeniasEl cuarto de TulaCandelaCarretero, SiboneySilencio, Donde Estabas Tú, Boquiñeñe, CienfuegosArrullo de PalmaMurmulloQuizás quizásAmor de loca juventud gibi en popüler parçaları yer alacak. Tam bir Latin şölenine dönüşecek bu gecede yerinizi almayı unutmayın! Biletler Passo’da!
Ne izleyelim ǀ TİYATRO
Nazım Hikmet’in ölümünün 60. yıldönümünde, Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in şiirlerinden uyarlayıp yönettiği Yaşamaya Dair adlı oyun 5 Haziran akşamı saat 20.30’da Fişekhane Ana Sahne’de seyirciyle buluşuyor. Genco Erkal’ın başrolünü de üstlendiği bu eserde, Tülay Günal büyük ustaya eşlik ediyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere farklı bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek. Ağırlıklı olarak Nazım’ın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, daha sonra sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle sunuluyor. Şimdiye dek bu harika eseri izleme şansı bulamadıysan işte size altın değerinde bir fırsat.
Nereyi gezelim ǀ SERGİ
Beykoz’un yeni kültür, sanat ve yaşam merkezi Çubuklu Silolar’da açılan Dijital Sanatlar Müzesi, gerçeklik kavramına medya sanatının gözünden yeni ve alternatif bir bakış açısı sunan “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor! İBB Miras ve İBB Kültür’ün katkılarıyla düzenlenen ve ödüllü sanatçıların eserlerinden oluşan medya sanatı sergisi gerçeklik hakkındaki temel soruları yeniden düşünmeye teşvik ederken, medya sanatını kültürel ve toplumsal birliktelikler üzerinden incelerken izleyiciyi de bu yönde cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Sanat ve teknoloji ekseninde bir düşünce alanı açmayı hedefleyen sergi, izleyiciyi somut olanın sınırlarının ötesini keşfetmeye ve algılanabilir gerçekliklere temas etmeye davet ediyor. Ars Electronica’nın küratörlüğünde oluşturulan seçkide yer alan hem uluslararası hem de yerel dokuz farklı sanat pratiği, görünmez olana görünür bir yaklaşım getiriyor. Sergi 10 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.Nereye gidelim ǀ YAZ FESTİVALİ
Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan PSM Loves Summer by %100 Müzik bir kez daha birbirinden başarılı ve ünlü müzisyenleri ağırlayacak. Geçtiğimiz senelerde Arctic Monkeys, Placebo, Benjamin Clementine gibi isimlerin sahne aldığı ve Zorlu PSM’yi adeta bir festival alanına dönüştüren PSM Loves Summer by %100 Müzik bu yılda birbirinden özel isimlerini müzikseverlerle buluşturacak. Bu kez, BADBADNOTGOOD, Black Pumas, Blonde Redhead, Blondshell, Fontaines D.C., Kerala Dust PSM ve L’Impératrice Loves Summer by %100 Müzik konserleri kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacak. HaziranTemmuz ve Ağustos ayları boyunca farklı akşamlarda sahne alacak sanatçılara ve gruplara www.zorlupsm.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Her zevke uygun bu müzikal seçki içerisinden kuşkusuz kendinize uygun bir konser bulabilirsiniz.
Nereye kaçalım ǀ GEZİ
Çeşme’ye şahane bir alternatif olarak seyahatseverlerin gözdesi haline gelen Urla hem Alaçatı’ya, hem de Karaburun’a yakın. Tarihi ve doğal güzellikleri, lezzeti ve misafirperverliğiyle tüm gelenleri kendine hayran bırakan bir ilçe. Geçmişten izler taşıyan otantik atmosferiyle İskele Mahallesi’ndeki taş binaları, her adımında farklı bir iz bulabileceğiniz Sanatçılar Sokağı mutlaka görülmeye değer. Yemyeşil bağların büyüsüne kapılmadan Urla’nın kendine özgü lezzetli şaraplarını yudumlayabileceğiniz bağ rotası ve masmavi deniziyle, Türkiye’nin en keyifli tatil rotalarından biri burası. Doğayla iç içe, sakin, huzurlu ve lezzet dolu bir tatile ihtiyaç duyuyorsanız Urla’yı kesinlikle keşfetmelisiniz. Yemyeşil doğasıyla, çoğu tarlalarından gelen taze sebzelerle yorumlanmış lezzetleri ve yine tarlalarında üretilen ve tadına doyamayacağınız şaraplarıyla Urla, vazgeçemeyeceğiniz bir adres haline gelecek.
Ne tadalım ǀ RESTORAN
Sanatla lezzetin buluşma noktası tabirinin daha çok yakışacağı bir restoran düşünemiyorum. İstanbul’un kültür, sanat ve tarihinden ilham alan çağdaş bir yemek deneyimi sunan Restoran Modern Türk mutfağına modern bir yorum getiriyor. İstanbul Modern bünyesindeki bu eşsiz restoran, Galataport’un, dolayısıyla da Tarihî Yarım Ada’nın enfes manzarasını misafirlerine sunuyor. Bir yandan göz zevkinizi, bir yandan da harika yemek tercihleriyle karnınızı doyuruyor. Pazartesi hariç her gün saat 12.00-00.00 arasında servis veren Restoran Modern’in menüsü genç ve yetenekli Executive Chef Tuğçe Mirza Canik imzalı. Mekânın öğle ve akşam yemekleri için iki ayrı menüsü bulunuyor. Orman mantarlı şehriye, balık pazarı tabağı ve mutancana, mekânda mutlaka denenmesi gereken yemeklerden.
Ne okuyalım ǀ KİTAP
Bilim insanı Prof. Dr. Celâl Şengör’ün cehaletle savaşı hız kesmeden devam ediyor. Atatürk’ten Einstein’a, Carl Sagan’dan Evliya Çelebi’ye alanında çığır açan birbirinden önemli isimlere yer verdiği çok satan kitabı “Cehaletten Kurtulma Sanatı-Kim Kimdir?” kitabının ardından Şengör, şimdi de Cehaletten Kurtulma Sanatı-Ne Nedir? ile okuruyla buluştu. Prof. Dr. Celâl Şengör’ün kaleme aldığı bu yeni kitabı, tarihsel süreçler ve bilimsel düşüncenin gelişimi üzerine düşündürücü ve bilgilendirici bir yolculuk sunarken eleştirel düşüncenin kapılarını aralıyor ve okuyucuları cehaletten kurtulma yolunda önemli bir adım atmaya davet ediyor. İnsan yaşamının anlamını çevresini anlamakta bulan Prof. Dr. Celâl Şengör, Cehaletten Kurtulma Sanatı-Ne Nedir? adlı kitabında okuyucuları, çevrelerindeki olayları ve nesneleri görmeye, kaydetmeye ve anlamaya davet ediyor. “Kayıt tutmak, medeniyetin ilk şartıdır,” diyen Şengör, kayda alınmayan tanıklıkların insan yaşamına katkı sunamayacağı gibi insanlık hafızasında da ziyan olacağını ve toplumların ilerlemesine fayda sunamayacağını savunuyor. Dünyadaki açlık ve yoksulluğun, aptallığın ve cehaletin bir ürünü olduğunun altını çizen yazar, bilimi işaret ederek, bilimde ileri gitmiş toplumların daha müreffeh yaşadıklarına dikkat çekerken okura hürriyetin ve bilimsel düşüncenin önemini bir kez daha hatırlatıyor.