Dünyanın en yaşlı faal gazetecisi Kudüs’te onurlandırıldı…
Walter Bingham, geçtiğimiz yıl 94’üncü yaş gününde, ‘skydive’ dalında dünya rekoru sahibi en yaşlı İsrailli olmak için, uçaktan atlamıştı.

Dünyanın en yaşlı sunucusu
Guinness Rekorlar Kitabı tarafından ‘Dünyanın En Yaşlı Radyo-Talk-Show Sunucusu’ olarak tasdiklenen 95 yaşındaki Walter Bingham İsrail’de yaşamakta. Geçtiğimiz aralık ayında, İsrail Hükümeti Basın Bürosu’nun ev sahipliğinde, Kudüs’te, onuruna yapılan bir davette Bingham, gazetecilere, arkadaşlarına ve aile üyelerine, “Dünyanın yaşayan ‘en yaşlı genci’ olduğunu, kendini aynen böyle hissettiğini” söyledi.
Hareketli ve atletik bir yapıya sahip olan Bingham, Devlet Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın gezilerine düzenli olarak katılmakta ve İsrail Talk Haber Radyosu’nda ‘Walter Bingham Show’a ev sahipliği yapmakta. Makaleleri bugüne kadar, İngilizce yayın yapan onlarca haber sitesinde yer aldı.
Heyecanlı yaşamı
Almanya’nın Karlsruhe şehrinde (Wolfgang Billig adıyla) dünyaya gelen Walter Bingham dindar bir aileye doğdu. Bingham, 9-10 Kasım 1938’de gerçekleşen Kristallnacht’ta, her zaman gittikleri sinagoglarının yandığı geceyi çok iyi hatırlıyor. 1937’den beri Filistin’e göç etmek için bekleyen Bingham, Kristallnacht’a tanık olduktan sonra, binlerce Yahudi çocuk ve genci, Nazi işgali altındaki topraklardan aileleri olmaksızın çıkartan Kindertransport’taki dinî Siyonist gençlik hareketine katılarak, İngiltere’ye kaçma fırsatını yakaladı.
İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru İngiliz Ordusuna katıldıktan sonra adını değiştirdi.
Bingham bunu şöyle açıklıyor: “Bir asker olarak savaşa katılmak üzereyken, esir düşme ihtimalimin 50-50 olduğunu fark ettim. Böyle bir durumda, ismimi duydukları anda bir Yahudi olduğumu ve hatta Almanya kökenli olduğumu anlayacaklar ve Allah bilir bana neler yapacaklardı...”
Bingham, 1944’teki Normandiya çıkarmalarına katıldı ve Kral VI. George’dan Cesaret Ödülünü aldı.
Anadili Almanca olan Bingham, İngiliz Ordusunda istihbarat subayı oldu ve Hitler’in Dışişleri Bakanı Joachim von Ribbentrop da dâhil olmak üzere birçok Nazi komutanını sorguya çekti. “Bakan Ribbentrop gözümün içine baktı ve Nihai Çözüm hakkında hiçbir şey bilmediğini söyledi. Ona göre; ‘Hepsi Führer’ idi” diye anlatıyor o günleri... “O anda onu boğabilirdim, ama bir İngiliz istihbarat subayı olarak tepkimi, sadece başka bir soru sorarak göstermekten başka bir seçeneğim yoktu.”
Savaştan sonra İngiltere’ye dönen Bingham, aktör ve yayıncı olarak başarılı bir kariyere sahip oldu. Harry Potter filmlerinden ikisinde sihirbaz karakterini canlandırdı.
80 yaşında yeni bir ülke
Bingham, 2004 yılında Kudüs’e göç etti ve 80 yaşında iken gazetecilik kariyerine yeniden başladı. Bunu, ‘eski güzel günlerin hatırı’ için ya da nostaljik olduğundan yapmadığını, ‘iş dünyasının ve yaşamın tüm yönlerinin bugün çok daha iyi şartlar sunduğu’ gerekçesiyle yaptığını belirtiyor.

Kaynak
News Break