Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Sağlık’ın “Bilime ve Sanata Yön Veren Öncü Kadınlar” isimli heykel sergisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Belediye Meydanı’ndaki Kadın Ağacı’nın önünde düzenlenen törenle açıldı.

Kalıcı serginin açılış törenine Bodrum Belediye Meclisi Üyesi Tamer Mandalinci, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Sırrı Sunay Gürleyük ve Prof. Dr. Ali Bayrakdaroğlu ile Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Törende konuşan Tamer Mandalinci, “Esra Hoca, kendisini bilime, sanata, kültüre, halka, Anadolu’ya ve bütün evrensel değerlere adamış 10 kadınımızı ölümsüzleştirmek adına bu heykelleri hayata geçirmiştir. Bilime ve sanata yön veren öncü kadınların inanç ve düşünceleri, arkamda duran Kadın Ağacı’nın altında çok daha anlamlı bir hale gelecek” dedi.

Heykellerini kil, alçı ve polyester malzeme kullanarak yaptığını belirten sanatçı Esra Sağlık da, “10 öncü kadın projesi”ni şu ifadelerle anlattı: “Bu heykel projesini yapmaya karar verdiğim anda en çok zorlandığım aşamalardan biri isimleri belirlemek oldu. Çünkü ilham veren sayısız şahane kadının arasından sadece 10 tanesini seçmek güçtü. Seçim yaparken sadece sanattan değil, düşüncenin ve üretimin tüm alanlarından, bilimden, edebiyattan ve felsefeden de isimler olsun ve kadının her alandaki başarısı görünür olsun istedim. Heykellerini yaparken, onların hikayelerinin içine daha çok girme şansım oldu. Yüzlerindeki her bir çizginin sonsuz anlam taşıdığına, heykellerini yaparken bir kez daha tanık oldum.”

Sergide yer alan 10 “öncü kadın”: Astrofizikçi Dilhan Eryurt, Arkeolog Halet Çambel, Doktor Safiye Ali, Felsefe profesörü Prof. İoanna Kuçuradi, Opera sanatçısı ve Ressam Semiha Berksoy, Tiyatrocu Afife Jale, Şair, yazar ve Öğretmen Halide Nusret Zorlutuna, ilk Türk kadın Ressamlarından Hale Asaf, ülkemizin ilk kadın Mimarlarından Mualla Eyüboğlu ve Yazar, siyasetçi, öğretmen Halide Edip Adıvar