NE OKUYALIM

21. Yüzyıl için 21 Ders

Yuval Noah Harari / Kolektif Kitap / 336 sf.

Kendimizi geliştirmenin bir yolu da olabildiğince farklı perspektifleri görebilmek, algılayabilmek ve bunu hem kendi içimizde değerlendirip hem de etrafımızda fikirlerine değer verdiğimiz kişilerle tartışmaktır. Yuval Noah Harari bu açıdan insan beyninin gelişmesine çok yararlı bir yazar! Beyin hücrelerimiz arasında kurmamıza yardım ettiği birçok köprüye asfalt döşüyor, hatta bizim için gidiş gelişli yol açıyor ve üstüne üstlük birçok da şerit ekliyor. Sonra da karşımıza geçip trafik ışıklarıyla oynuyor ve bir yandan da bıyık altından gülümsüyor. Kim bilir belki arada birçok ciddi olmayan kazalar yapmamıza da sebep olabilir. Ama hepsi yararımıza!

İlk kitabı, (Sapiens) enfes bir sentezdi; ikincisi (Homo Deus) çok çarpıcıydı; bu yeni bitirdiğim üçüncüsü ise birçok sorgulayıcı derslerle/sorularla dolu. Gerçi en çok da bu kitabını okurken zorlansam da bazı yerlerinin etkisi halen devam ediyor.

Kitabın içindeki mesajlardan biri: “...insan beyninin biyokimyasal algoritmalarının hiç de mükemmel olmadığı ortaya çıktı. Bunlar şehrin keşmekeşine değil Afrika savanasına adapte olmuş, kestirmelere ve kısa yollara başvuran köhne devreler. İyi şoförlerin, bankacıların ve avukatların da kimi zaman hata yapmasına şaşmamak gerek.”