Ufo dinleri ve çok yeni bir din - Raelizm

Ufo dinleri ve çok yeni bir din - Raelizm
ARAŞTIRMA

Ufo dinleri ve çok yeni bir din - Raelizm

UFO dinleri diye bir tabir duydunuz mu?
UFO dinlerine inananlar, genellikle uzaylı uygarlıkların Dünyamızı bir ya da daha çok kez ziyaret ettiğini ve insanlarla etkileşime girdiğini düşünür. Genelde uzaylılar daha önce çeşitli formlardaki uzay gemileriyle Dünyamızı ziyaret etmiş, ancak Tanrılar ya da yarı Tanrılar olarak algılanmışlardır. Buna ek olarak, uzaylı uygarlıkların teknoloji ve spiritüelliklerinin, Dünyadaki ekolojik, spiritüel ve toplumsal problemleri çözebileceğini de düşünürler.

UFO dinleri, özellikle ABD, Kanada, Fransa ve Birleşik Krallık’ta yaygındır.
Erich Von Daniken’in “Tanrıların Arabaları” kitabını, ya da Zecharia Sitchin’in, Sümer uygarlığını Neptün’ün ötesindeki Nibiru gezegenine dayandırdığı çeşitli kitaplardan bazılarını okuyanlar, kısmen etkilenebilir, kafa karışıklığı yaşayabilir, “acaba” diye düşünebilir. Ancak, UFO dinleri, bu kitaplardaki bilgilerden ve fikirlerden çok daha yapılandırılmış dinler… Yaklaşık 1947-50’den itibaren çeşitli UFO dinleri oluşturulmuş.

En bilineni Scientology
Aralarından en bilineni, Ron Hubbard tarafından kurulan Scientology. Başlarda kişisel gelişim için kullanılan bir felsefe iken, daha sonra bir dinî akıma dönüşmüş. Hollywood’da pek çok inananı veya en azından meraklısı var. En meşhurları Tom Cruise ve John Travolta. Chick Corea ve Isaac Hayes gibi tanınmış müzisyenler de var. Aslında meşhurlar listesi oldukça uzun. Ama biz, bazen çok tartışma yaratan Scientology’e değil, yine UFO dinlerinden biri olan Raelizm’e daha yakından bakalım. 

1970’lerin başında kurulan Raelizm
Raelizm, Claude Vorilhan (Rael) tarafından kurulmuş. Kendisinin; insanlardan daha ileri uzaylı bir ırkın, Dünyadaki elçisi olduğunu söylüyor. Kuruluşu, 1970’lerin başı, Fransa.
Rael’e göre, Elohim kelimesi, “Gökten Gelenler” anlamına geliyor ve diğer dinlerde yanlış yorumlanıyor. 107 ülkeden yaklaşık 85 bin takipçisi var.
Raelizm’e göre, 25 bin sene kadar önce Elohim, Dünyaya gelmiş ve yaşamı mümkün kılmak için Dünya yüzeyinde ve atmosferinde değişiklikler yapmış.
Rael’e göre, Dünyadaki hayat bir genetik mühendisliği eseri: Elohim Dünyayı yaratmamış, Dünyayı bulmuş, sonra da değiştirerek amacına uygun hale getirmiş ve Elohim’e (Elohalara) benzeyen yapay insanı yaratmış. 

Raelizm’e göre açıklamalar
Dünyanın yaratılışı, yeniden yorumlanan tek Tevrat-İncil konusu değil. Sodom ve Gomore, nükleer bomba ile açıklanıyor. İsa’nın su üzerinde yürümesinin açıklaması, yer çekimine karşı bir ışın. Şeytan sadece Elohim’lerden birisi (bir Eloha) ve Dünya üzerinde tehdit yaratabilecek akıllı bir canlının yaratılmasına karşı çıkmış. Babil Kulesi bir roket olarak yorumlanıyor. Bu bağlamda, Raelizm, sadece bir UFO dini değil, aynı zamanda Judeo-Hristiyan bir din. Ayrıca, Rael’e göre Hiroşima’ya atom bombası atıldığından beri, Kıyamet çağına girmişiz. 

“Elohimi kim yarattı?”
Raelyenlere genelde, “Elohimi kim yarattı?” diye soruluyormuş. Raelyenlere göre, onların da kendi yaratıcıları var. Ve o yaratıcıların da kendi yaratıcıları var. Bu, sonsuz bir işlem. Hayat döngüsünün sonsuzluğunun bir parçası. Zamanın sonu yok ve döngüsel. Uzay da sonsuz. Onlara göre uzayı yaratan tek ve mutlak bir güç yok. Uzayın sonsuzluğuna inanıyorlar. Sembolleri
Önce, sonsuzluk ilke ve öğretilerini, içinde bir Swastika olan bir Davud yıldızı sembolü ile göstermişler. Bu sembollerin her ikisi de çok kadim semboller, ancak Swastika artık Nazizm ile özdeşleşiyor, bu yüzden de, daha çok kullandıkları alternatif bir sembol daha üretmişler. 

Gelecekte…
Raelyenler, gelecekte yaratıcılarımızın bizi ziyarete geleceklerine inanıyorlar, onlar için bir konsolosluk kurulacak ve bu da 3. Tapınak olacak. Ama, gelmeleri ve bu gelişin tehlikesiz olabilmesi için, onlara, buna layık olduğumuzu ispatlamamız gerek.
Rael’e göre, şayet barış dolu bir ırk olmayı beceremezsek, sonumuz Sodom ve Gomore gibi olabilir. Barış dolu ve ilerlemiş bir medeniyet kurmalıyız ki, yarın öbür gün Dünyadan başka gezegenlere gidelim, koloniler kuralım ve oraların Elohim’i olalım. Bunun için tek bir dilimiz, tek bir para birimimiz olmalı ve askerî sevdalardan vazgeçmeliyiz. Mal/mülk sahipliği olmamalı, çünkü eşitsizlikler Dünyayı felç ediyor. Buna mukabil komünizm de çözüm değil, çünkü o da insanları gelişme yönünde yeterince heveslendirmiyor.

Sistem nasıl olmalı
Her insan yaklaşık eşit bir varlıkla hayata başlamalı, ancak çalışarak kazanabilmeli ve zenginleşebilmeli. Ne var ki, bunu çocuklarına miras bırakamamalı. Her şey devletin olmalı. Sefalet yeryüzünden kalkmalı. Böylesine verimli bir devletin kurulabilmesi için, seçici bir demokrasi olmalı. Sadece zekâ seviyesi belli bir düzeyin üstündekiler oy verebilmeli, belli kamu görevlerini yapanlar üstün yetenekli olmalılar. (Okurken aklıma “Dağdaki çobanla benim oyum eşit olamaz.” diyen Aysun Kayacı geldi.) 


Raelyenler Kanada’da Nükleer Enerji karşıtı bir protesto esnasında meditasyon yaparken. 

Barış
Raelyenler için barış çok önemli. Saldırganlığa, şiddete karşılar. Hele hele öldürmek, olamayacak bir suç. Bu yüzden askerlik yapmak istemiyorlar. Gericiliğe kesinlikle karşılar. Bilimde ilerleme istiyorlar. Bunlardan başka, iyi bir insan olmak ve aşk ve seks dâhil, tatmin edici bir hayat yaşamak istiyorlar. Dinlerinde tam manası ile bir “Öbür Dünya” fikri olmamasına karşın, öldükten sonra bir biçimde cezalandırılabileceklerini düşünüyorlar. Ölümden sonra kötüler cezalandırılıyor, iyiler yeniden yaratılıp yaşıyor, her ikisi de olmayanlar, basitçe ölüyorlar. 

İnsan klonlama ve seks
İlgi çeken iki konu, insan klonlama ve seks.
Raelizm, insan klonlamaya olumlu bakıyor zira bu ölümsüzlüğün bir yolu. Klonlamadan bir sonraki adım, hafıza transferi olmalı. Böylece, sonsuzluk garantilenmiş olur. Bu konuyu ciddiye alıyorlar. Rael, bir klonlama şirketi bile kurmuş.
Seks konusunda, özgürlükten yanalar. Suçluluk duygusunu ardımızda bırakmamız gerektiğini düşünüyorlar. Şehvet ve zevk serbest. Hatta bu, sonsuzluk ile irtibatta olmanın yöntemlerinden biri. Seks konusunda fazlasıyla açık fikirliler.
UFO dinlerinin ve UFO tarikatlarının bazıları oldukça infial yaratmış. Bu noktada bir parantez açıp, Heaven’s Gate (Cennetin Kapısı) UFO tarikatından bahsetmek istiyorum. Tam bir insanlık trajedisi. Tarikat üyeleri, Dünyadan ayrılıp daha yüksek bir seviyeye geçmek istiyorlardı. Hale-Bopp Kuyruklu yıldızının peşinde, ruhlarının bir uzay gemisine geçmesi amacıyla topluca intihar etmişlerdi (1997). Olay, Dünyada şok yaratmıştı.

Bazı belirsizlikler
Raelizm bazı yönleri ile sorgulansa da, çok fazla ihtilaf yaratan bir Din değil. Dünya ile barışıklar. Çok daha dünyevi ve zararsız bir inanış. Buna karşılık gelecekleri belirsiz. Öncelikle, inananların ne kadarı tamamen inançlı, ne kadarı sadece ilgili belli değil. Ayrıca Rael’in bazı kitapları ve fikirleri arasında uyumsuzluklar tespit edilmiş. Bundan başka, Rael’in yazdıklarına benzer şeyler yazan, ama bunları Rael’den önce yazan kişilerin varlığı tespit edilmiş. Bu durumda bazı üyeler, Rael’in “peygamber”liği konusunda şüpheye düşmüşler. Ayrılanlar olmuş. Daha da önemlisi, lider Rael yaşlanıyor ve Elohim ziyarete gelmedi! Bu dinin, liderinin ölümünden sonra sürüp süremeyeceği, tamamen belirsiz. 

Kaynaklar 
https://en.wikipedia.org/wiki/Ra%C3%ABlism
https://en.wikipedia.org/wiki/UFO_religion
https://www.bilimkurgukulubu.com/genel/inceleme/trajik-bir-ufo-tarikati-heavens-gate/
https://en.wikipedia.org/wiki/Heaven%27s_Gate_(religious_group)
https://www.rael.org/home
https://www.vice.com/en_uk/article/mv5xq4/i-went-to-a-raelian-cult-protest-for-titties-432
http://www.heavensgate.com/
http://www.anthrobase.com/
http://www.anthrobase.com/Txt/I/Isaksson_S_01.htm
https://www.jstor.org/stable/10.1525/nr.2010.14.2.14?seq=1
http://www.raelian.com/en/sage_ali.php
http://ankaenstitusu.com/ufo-mitleri/