Temkinli olunması gereken bir dönem kapımızda

Temkinli olunması gereken bir dönem kapımızda
Astroloji

Temkinli olunması gereken bir dönem kapımızda

2020 yılının önemli aktörlerinden MARS gezegeni, yönettiği Koç burcunda 9 Eylül - 15 Kasım tarihleri arasında geri harekette olacak...

Kızıl gezegen ve diğer adıyla Merih gezegeni olarak anılan Mars pek çok bakımdan Dünya’ya benzemektedir ve bu yüzden insanlığın bir sonraki durağı olacak gibi görünüyor. Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir. Hatta çok yakın bir gelecekte gezegende bir koloni kurulması bile planlanıyor. Güneş Sistemi’ndeki Güneş’e uzaklık sıralamasında 4. gezegendir ve Dünya’ya çok benzer özellikler gösterir. Mars’ın eksen eğikliği Dünya’nın eksen eğikliğine çok yakın olup Mars’ta da Dünya’dakini andıran mevsimler meydana gelir.

Mars eylem demektir

Mars natal haritalarda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Koç ve Akrep burçlarının yöneticisidir. Bu burçlarda kendini rahat ve güçlü ifade eder. Mars eylem demektir. Nerede, nasıl, ne şekilde eylem yapmaya eğilimli olduğumuzu gösterir. İrade gücümüzü gösterir. Eril bir enerjiye sahiptir. Gücümüzü, enerjimizi ne şekilde kullanmak istediğimizi de gösterir. Karmik etkileri de hiç küçümsenemez.

Karma astrolojisinde küçük malefik gezegen olarak anılır. Mars iyi etkiler barındırsa bile hep arkasında bir tehlike riski olabilir. Mars her ne kadar bize dinamizm, cesaret, ataklık, liderlik, ön planda olma isteği verse de aceleci, düşünmeden girişken yönü, çoğu zaman önümüzü tıkar.

Mars’ın, bulunduğu evlere göre zararı farklılıklar gösterir. Örneğin, 7. evdeki bir Mars, kişiyi çok daha fazla zorlarken, 10. evdeki bir Mars kişiye kariyerinde büyük bir hırs verebilir. Mars’ı iyi konumlanmış kişiler iyi cerrah olur. Mars mücadele ve savaş konularını da kapsar. Yunan tanrısı Ares Mars’ı sembolize eder. Mars devreye girmişse orada bir çatışma, agresyon bekleyebiliriz.

Mars’ın yapıcı özellikleri: Aktif, cesur, öncü, bağımsız, ihtiraslı, kararlı, rekabetçi, ikna edici, spontan, girişimci.

Mars’ın yıkıcı özellikleri: Saldırgan, kaba, dürtüsel, sabırsız, düşüncesiz, ben-merkezci, kavgacı, işbirliği yapmayan.

Haritadaki en önemli engellerden biri, Mars’ın retro konumda olmasıdır. Bu retro eski hayatlardaki kişisel suçları gösterir. Bu suçlar eylem barındırdıklarından kişi muhtemel olarak eski hayatlarında saldırgan olmuş, kadın erkek ilişkilerinde hatalar yapmış, savaş suçları işlemiş, birilerinin canına veya malına zarar vermiş olabilir. Bunun çözülmesi o kadar kolay değildir. Kompleks bir yapıdır Mars.

Evren öyle bir mekanizmadır ki, her şey belli döngülerle gerçekleşir ve alıp verme dengesi içinde kimsenin hakkı yenilmez; zamanı gelir, bedeller ödenir, karmik hesaplaşmalar mutlaka gerçekleşir ve ruh da tekâmül yolculuğunda farklı bir mertebeye ulaşır.

Bu yaşamda böyle bir haritayla doğmak şans veya kader değildir. Sadece olması gerekendir. Bir şeyleri anlamadınız mı, anlamamakta ısrar mı ediyorsunuz, işte sistem onları algılamanız için bir yığın teste tabi tutar sizi. İşte o zaman zaten kaçacak delik yoktur, farkındalıktan başka.

Daha iyi bir insana dönüşmek

Moraliniz bozulmasın. Hepimiz aynı gemideyiz. Kimilerimizde retrolar var kimilerimizde yok. Önemli olan mevcut haritanın üstüne çıkmak. Haritanızı bilmiyorsanız veya öğrenmek de istemiyorsanız yine de yapabileceğiniz bir şeyler var. Daha iyi bir insana dönüşmek. Kibri, haseti, tutkuları en aza indirmek. İnsanlığa dokunmak... Kendinizi iyi anlamda hep bir adım ileri taşımak.

Mars Temmuz başında kendi yönettiği Koç burcuna girdi. Bu burçta daha aktif, daha hızlı hareket eden, daha cesur ve daha inatçı bir pozisyona büründü. Bunun iyi tarafları var tabii ki. Kişi kendini daha motive hisseder ve güzel işlere imza atabilir. Ama sivri yanları törpülemek şartıyla... Agresyona girmeden, şiddet ve öfke nöbetleri göstermeden. Genelde Mars’ın bu hiddetli yönünü azaltmak için spor yapılması önerilir. Mars Koçlardan da çok iyi sporcular çıkar.

Covid sürecinde yeni bir dalga

9 Eylül 2020’de Mars 28 derece Koç’ta retroya başlıyor. 15 Kasım 15 derece Koç’ta retroyu bitiriyor. Oldukça uzun bir süreç bu ve bu retroda sık sık Satürn, Pluto, Jüpiter ve Venüs ile zor açıları var. Bunlar zorlayıcı ve büyütücü etkiler getirecek. Uluslararası savaşlar beklenebilir. Hukuk konuları, yabancı ülkelerle olan konularda hareketlilik beklenir. 18 ve 19 Ekim tarihlerinde ve 4 Kasım 15 Kasım arasında ilişkilerde, evliliklerde zorlanmalar, hukuki süreçlerde problemler artacaktır. Mars retrosu bağışıklığın düşmesi, salgın hastalıkları da ifade eder. Covid süreciyle ilgili yeni bir dalganın bu dönem zarfında ortaya çıkması muhtemel. Koç, Zodyak’ın ilk burcu olduğundan bazı olayları başlatacak etkileri olacaktır. Dünyanın yeniden yapılanmasından söz edilebilir. Türkiye’nin 10 evini tetikleyen bu retro; yönetim, yöneticiler, ana partide zorlu bir döneme işaret ediyor. Dünya geneline baktığımızda en majör etkiyi, yükseleni Koç olan Hindistan’ın alması bekleniyor. Halkın sağlığı ciddi tehdit altında olacak. Rusya, Almanya, İran uluslararası ilişkiler, hak, adalet ve hukuk konularında sınavlar, Meksika ve Yunanistan da yönetim konularında sınavlar yaşayacak. Amerika’da gençlerden, sanatçılardan kaynaklı başkaldırılar ve protestolar artacak. İsrail ile İngiltere savaş, barış, ortaklıklarla ilgili bir sürece hazır olmalı. İtalya sağlık sektörüyle ilgili yeniden yapılanma içinde olacak.

Burçlar bazında

Yükselen Koçlar - Yönetici gezegenleri geri gittiği için sağlığa ve agresyona dikkat. Yeni projelere başlamak riskli.

Yükselen Boğalar - Özgüvensizlik, gizli düşmanların artması, bilinçaltı konular, inziva, kapalı alanlar.

Yükselen İkizler - Arkadaşlar ve sosyal çevrede tartışmalara dikkat, teknolojik sorunların, bazı fırsatların yok olması.

Yükselen Yengeçler - İş hayatında daha dikkatli davranmalı. Patronlarla tartışmaktan kaçının. Hassas ve alınganlıktan uzak durun.

Yükselen Aslanlar - Seyahatlerde aksamalar, hukuki süreçlerde sorunlar olabilir. Yeni bir eğitim veya hukuki sürece başlamayın, olumsuz olma riski var.

Yükselen Başaklar - Finans, banka konularında dikkat, borç ve alacak için uygun değil. Sağlık taramaları mutlaka yapılmalı.

Yükselen Teraziler - Evlilikte sorun veya ikili ilişkide problemler. Ortaklık yapmaktan kaçının. Dengede kalmaya çalışın ve sözleşme imzalamayın.

Yükselen Akrepler - Sağlık taraması ihmal edilmemeli. Hizmet alanları ve günlük işlerde problemler olabilir. Mola verme zamanı.

Yükselen Yaylar - Aşk, çocuklar, borsa, sanat konularında sorunlar. Kendini ortaya koyma ve yaratım zamanı değil.

Yükselen Oğlaklar - Aile içi konulara dikkat. Öfke, kavga, agresyondan uzak durum. Emlak yatırımı yapmayın. Aile fertleriyle ilgili sağlık sorunları oluşabilir. Ev kazalarına dikkat.

Yükselen Kovalar - İletişim, haberleşme, kardeşler, yakın çevre ilişkilerine dikkat. Trafikte daha fazla temkin. Araba bakımlarınızı ihmal etmeyin. Eğitimde sorun olabilir.

Yükselen Balıklar - Para ve aşk konularına dikkat. Sorunlu ilişkiler ve riskli yatırımlara girmeyin.

Yine maalesef Mars’ın retro döneminde tüm dünyada bulaşıcı hastalıkların artması, ateşli hastalıklar, yangınlar, patlamalar, depremler, doğal afetler ve çeşitli kazalar beklenir. Bu sürecin ülkemizde ve dünyada asgari zararla atlatılmasını dilerim.