Terazi Burcu

Terazi Burcu
Astroloji

Terazi Burcu

Ekim ayı Terazi burcuyla bağdaştırılır (23 Eylül - 22 Ekim).
Terazi bir hava burcu olup yöneticisi Venüs’tür. Öncüdür.
Uğurlu taşı: Opal ve Zümrüt’tür.

 Terazi burcunun arketipi terazidir. Bu burcun insanları, olayları, insanları, farklılıkları tartma ve değerlendirme konusunda oldukça yeteneklidir.

Hassas ruhlu olan Terazi burcu öncelikle sanatsal olaylara eğilimlidir. Güzel sanatlara ilgisi yoğundur. Sanat entelektüelliği en önemli özelliğidir. Bu, özellikle onu aristokrat bir konuma yerleştirir.

Yöneticisi Venüs sayesinde aşkı temsil eder. Romantiktir. Terazi, 7. evi sembolize eder. İkili ilişkiler, ortaklıklar, taahhütler ve açık düşmanlıklar evidir. Terazinin, bu ağır konuların ustası olabilmesi için bir hayli ter dökmesi ve karanlık yönleriyle yüzleşmesi gerekecektir. Haritasında baskın Terazi semboliği olanlar, bu yaşamda özellikle ilişkileri deneyimlemeye gelmiş ruhlardır. Sınavları hep bu yönde olacaktır.

Terazi bir şeyin yarısı demektir. Kendisini eşi olmadan, yalnız yarım hisseder. Her zaman karşı kefede kendisini dengelemek ister. Aslında taahhütte bulunmaktan hoşlanmaz, anlaşma yapmak pek ona göre değildir ama ilişkisiz de kendisini dengesiz hisseder. İşte bu ikilemi çözmek için buradadır. İlişkilerin karşı kefesinde dostlar ve ortaklıklar da olabilir. Terazi yalnızlığı sevmez.

Terazide “biz” bilinci çok gelişmiştir. Bakır, Venüs’ün metalidir. Terazi bakırın iletkenliğini ve verimliliğini ilişkilere taşıdığında “BİZ” bilincini ışıldatır. Kendilerinde var olan dengeyi başkaları ile de kurmak ister.

Genellikle güzel fiziğe sahip olur. Yükselen Terazilerde bu daha belirgindir. Görselliğe, güzelliğe, estetiğe önem verirler. Çekici ve cazibelidirler. Sempatik ve cana yakın tavırlarıyla hızlıca bir etkileşim alanı yaratırlar. En iyiyi ve doğruyu arayan yapısı ile idealist bir burç olduğunu gösterir.

Terazi burcu yapı itibariyle karar alma aşamasında iken çok fazla kriteri değerlendirir. Bu ilk başta dengesiz veya çok düşünen bir yapısının olduğu gibi algılanmış olsa da en iyi ve doğru kararları veren akıllı bir burçtur.

Sağduyu ve mantıkla hareket eden Terazi iyi bir politikacı ve diplomattır. Terazi’nin müthiş bir adalet duygusu vardır. Merhametli, had safhada adaletli ve hak savunucusudur. İyi avukat olur. Davasını sonuna kadar her türlüğü zorluğa rağmen savunur.

Terazi burcu hem özel yaşantısında hem de iş ortamında iken çevresindeki insanları kırmamak için özel çaba harcar. Hemen her kesimde girdiği ortamdakilerle rahatlıkla uyum sağlar ve bu sayede kolaylıkla başarıyı yakalar. Risk almayı sevmez ama bunu zaman zaman yapmayı öğrenmelidir. Sürekli onu bunu idare etmek bir noktadan sonra zor gelmeye başlayabilir. Terazi huzuru aramaya çıkmış pasif agresif kimliğe sahiptir.

Tüm gruplar parçalanır ama Terazi burcu o gruptaki kişilerle görüşmeye devam eder. Küslük Terazi burçlarının sözlüğünde mevcut değildir. Bir Terazi burcu, artık aramalarınıza cevap vermiyorsa size küs değildir, sizi silmiştir.

Terazinin gözlem yeteneği güçlüdür. Olaylara aşırı tepki vermez bekler, sabırla gözlemler. Zamanı geldiğinde biriktirdiği bilgileri kullanarak savunmaya geçer.

 

Bu kadar iyi yönü olan Terazi’nin gölge yanlarını şöyle sıralayabiliriz:

*KARARSIZLIĞI - Kılı kırk yarar. En zor karar veren burçtur. Ayrıca aldığı kararları da sıklıkla değiştirme eğilimi vardır. Çünkü her seçenekte değerli bir şey görebilme kapasitesindedir. Bir kıyafeti defalarca deneyebilir ve öyle karar verir. Karar verdiğinde ise hiç şüphe yok ki, bu doğru bir karardır. Bu konuda mutlaka dengeye gelmelidir.

*İLİŞKİLERİNDEKİ ALINGANLIĞI - Hassas, romantik, zarif ve ince duygulara sahip olduğundan genelde karşı tarafta aynı hassasiyeti bulamaz ve bu sefer de içten kırılır. Alıngan yapısını yavaş yavaş aşması yaşam problemleriyle baş edebilmesi açısından şarttır.

*DENGESİZLİĞİ - Terazi denge demektir. Denge unsurları zayıftır ve bu yaşamda kendisini dengeye getirmeyi öğrenmelidir.

TERAZİ ERKEĞİ: Duygusal ve hassastır. Ses tonu yumuşaktır. Dürüstlüğüyle partnerini cezbeder. Seçici, titiz ve kararsızdır. Olayları en ince ayrıntısına kadar inceler. Hisleri güçlüdür. Sevgilisinden güzel sözler duymak ister. Terazi burcu erkeği, ikili ilişkilerde karşı cinste özellikle zarafet, akıl, mantık ve güzellik arar. Sert mizaçlı kadınlar ona hitap etmez. Terazi burcu erkeği sadıktır ve genelde ilişkileri uzun ömürlü olur. Çocukları sever ve iyi bir baba olmak için tüm çabasını sarf eder.

TERAZİ KADINI: Bakımlı, estetiğe önem veren, güzellik anlayışı gelişmiştir. Çekicidir. Hayranlık uyandırır. Sadıktır. Fedakârdır. Kırılgandır. Duygusaldır. Olayları kendi duygularına göre yorumlar. Önemli olan kendisinin ne hissettiğidir. Bu nedenle doğru bildiğini uygulamaktan çekinmez. Güzellik anlayışı çok gelişmiştir. Modayı takip etmekten ziyade kendine yakışanı kullanmayı tercih eder.
Zora gelmeyi sevmez. Her şeyin hazır bir şekilde ona sunulmasından çok büyük haz duyar. Ağır işlerle uğraşmak yerine işlerin estetik boyutuyla ilgilenmek onu daha çok mutlu eder.
Özgürlüğüne düşkün olan Terazi kadını kısıtlanmaktan hoşlanmaz.

TERAZİ ve SAĞLIK: Terazi böbrekleri yönetir. Terazilerin genelde sağlıklı bir fiziksel yapısı vardır. Kazaya yatkındır. Soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklara daha sık yakalanır. Omurga ve bel bölgeleri de sıkıntılı olabilir. Romatizma ve idrar yolları problemleri sıkça yaşanabilir.VENÜS RETROSU VE TERAZİ BURCUNA ETKİLERİ

Terazi’nin yöneticisi Venüs olduğundan Venüs retrolarında duygusal anlamda oldukça hareketli bir döneme geçiş yapan Terazi burcu, özellikle aşk konusunda oluşan bu dalgalanmalar nedeniyle hayal kırıklıkları yaşayabilir. Evliliğe atılan ilk adım olan nişan ve söz gibi olaylarda acele etmemeye özen gösterilmelidir. Bunun nedeni; ilişkilerde sıkça yaşanması olası olan yanlış anlaşılma ve ilişkiyi zedeleyebilecek gerilimlerdir. İş yaşamını da derinden etkilemesi ihtimali bulunan Venüs etkilerine karşı objektif bir tutum sergilemek yerinde olacaktır.

Not: Güneş Terazi, Yükselen Terazi ve Ay Terazi burcunda yerleşik olduğunda benzer etkiler görülür. Bu sebeple burcunuzu bilmek yetmez. Genelde bilinen burç, kişinin Güneş burcudur. Hâlbuki gençlik yıllarından itibaren Yükselen burç hayata damgasını vurur ve kişinin dış dünyaya yansıttığı kimliğini gösterir. Ay burcu ise kişinin karmasını, duygularını, dürtülerini gösterir. Bu 3 ana yapı bir natal haritanın bilinmesi gereken olmazsa olmazlarıdır.