ARALIK 2020 / Kova çağının ayak sesleri...

ARALIK 2020 / Kova çağının ayak sesleri...
Astroloji

ARALIK 2020 / Kova çağının ayak sesleri...

Krizli bir yılın ardından nihayet 2020 Aralık ayına ulaşabildik. Nasıl hissediyoruz? Baya tecrübe kazandık. Daha korkusuz, daha tedbirliyiz. İçimiz daha kıpır kıpır. Ne de olsa 2020 yılı göndermeye hazırlanıyoruz. Aralık 2020 bize neler getiriyor?

İki iyi haber...
Mars retrosu ile Merkür retrosunu bitirdik neyse ki. Mars Koçta düz hareketini Ocak 2021 ortalarına kadar, her ne kadar devam ettirse de zaman daralıyor. Yangınlar, hastalık mutasyonları, savaş riskleri, iletişim aksaklıkları, sapıklıklar, cinayetler, ilişkilerde skandallar, kazalar azalabilir.

Aralık ayının önemli üçüncü haberi
14 Aralık 2020’de saat 19.16’da tam bir güneş tutulması 23* Yay burcunda aynı zamanda bir yeniay…
Hızlı gelişmeler yaşayacağız. Ay süper ay konumunda.

Dördüncü önemli haber ise…
Oğlak burcundaki ağır kombinasyon üçlüsünden Satürn’ün 17 Aralık’ta Kova burcuna geçmesi. Satürn, Karmanın Lordu, zamanın efendisi yine yönettiği bir burç olan Kova’ya geçiyor. Oğlak burcunda da güçlü idi. Otorite ile ilgili konular, kanunlar, disiplin, yönetimler, ülke idareleri, hükümet ve bu konularda zorlanmalar. Meslek hayatı, aile hayatı da nasibini aldı. Oğlakta olduğunda daha sabit, inatçı, otoriter bir Satürn vardı. Toprak elementinin ağırlıklı olduğu bir burçta konumlanmıştı. 22 Mart-3 Temmuz 2020 arasında Kova’da Retro yaptı. Sonra yeniden Oğlağa geçti.
Kovada ise başka konulara yönlenecek. Devrimsel, değişken, marjinal, bilimsel, teknolojik, havacılık, telekomünikasyon ve uzaya meraklı, sıra dışı, keşifler yapmaya yönelecek, özgürlükçü bir Satürn’ü düşünün. Ama ana konusu düzenleme, yeniden yapılandırma olduğundan bu konularda kalıcı, istikrarlı yeni düzenlemelere imza atacak. Kova çağına böylelikle ilk adımı Satürn ile atmış olacağız. Hayatımızda çok büyük değişiklikler yaratacak teknoloji çağına adımımızı atacağız. Fantastik bir tünelin kapısı açılıyor. Satürn Kova Transiti 7 Mart 2023 yılına kadar devam edecek.
Geçmişteki Satürn Kova dönemlerinde insanlık teknoloji, ulaşım, fizik, astronomi gibi konularda çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu zorlu salgın sürecinde öğrendiğimiz bilgiler de ileride küresel sağlık adına çok değerli olacak, ancak aynı zamanda insanlığın ilerleyen dönemlerdeki geleceğini de şekillendirebilecektir.

Satürn Kova dönemlerindeki gelişmelere örnekler
1903: İlk Motorlu Uçak. 1904: Panama Kanalı ve Trans-Sibirya Demiryolu açılması. 1905: Einstein - Genel Görecelik Kuramının yayınlanması / E=mc2 tanıtımı. 1906: Uzaktan kumandanın ilk kullanımı. 1932: 17 saatlik ilk kadın pilot uçuşu. 1935: Schrödinger, Kedi Paradoksunun yayınlanması. 1962: Antimaddenin keşfi. 1994: 110. Element keşfedildi.

Satürn Kova transitinin burçlar üzerindeki etkisi
KOÇ: Daha üretken, kalıpları kırmak adına yeni fikirler bulabileceğiniz bu dönemde zaman zaman sıradan olana sabretme sınavlarınız olacaktır. Bireysel değil takım oyunu oynamanın kazandıracağı bir dönemdesiniz.

BOĞA: Hayat yolunuzu ve kariyerinizi yeniden yapılandıracağınız bu süreçte hayallerinizin işini yapmak adına somut adımlar atabilirsiniz. Özellikle web ve teknoloji bazlı iş fikirleri çok daha başarı getirebilir.

İKİZLER: Kuzey Ay düğümünün de burcunuza geçmesi ile birlikte bilgi ve öğrenmeyle alakalı kalıpları kırabileceğiniz bir sürece giriyorsunuz. Mevcut iş ve bilginizin ötesinde yepyeni bir eğitim sürecine başlayabilirsiniz. Yaşam felsefeniz, inançlarınız ve ideallerinizi temelden sorgulayabilirsiniz.

YENGEÇ: Başkaları ile ortak kaynakları nasıl yöneteceğinize dair bir sorgulama sürecinde olacaksınız. Maddi konuları idare etmek, doğru yatırımları yapmak, parayı en etkili ve özgürlüğünüze hizmet edecek şekilde değerlendirmek adına önemli deneyimler gündeme gelebilir. Teknoloji ve bilgi sahibi olmak adına önemli yatırımlar yapabilirsiniz.

ASLAN: Duygusal ilişkiler başta olmak üzere her türlü insan ilişkisinde bireysellik ve kişisel özgürlüğünüz ön planda olacaktır. Aynı şekilde kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız karşı tarafa da öyle davranmanız önemlidir. Kolektif başarıların, paylaşarak büyümenin keyfi ve coşkusunu yaşayabilirsiniz.

BAŞAK: Yaşam tarzınızda kökten dönüşüm zamanı. Özellikle de sağlıklı yaşam, beslenme gibi konularda vücut alarm verebilir ve radikal kararlar alabilirsiniz. Hayatınızda teknolojiyi ve bilgiyi daha fazla kullanmak önemli olacaktır.

TERAZİ: Aşk, flört ve cinsellik gibi konularda düşünsel anlamda bir dönüşüm yaşayabilirsiniz. Mevcut bildiğiniz kalıplardan farklılaşma gündeme gelebilir. Çocuğunuzu çağın ötesinde özel bir şekilde yetiştirmeniz mümkündür. Yepyeni hobiler edinebilirsiniz.

AKREP: Aile ve ev düzeninizde köklü değişimler görülebilir. Büyük şehir hayatından sıkılıp istediğiniz bir kasaba, şehir veya ülkeye gitmek; yepyeni bir hayat kurmak mümkün olabilir. Ancak bu süreci adım adım planlamak mevcut düzenden yenisine geçerken zaman ve para yönetimini çok iyi yapmanız önemlidir.

YAY: Hayatınıza yepyeni akımlar, ilgi alanları ve iletişim kanalları girebilecektir. Adeta dünyayı izleyen meraklı bir çocuk gibi sıfırdan bir şeyler öğrenebilir, yepyeni bir mesleği icra etmek üzere adım atabilirsiniz.

OĞLAK: Para kazanma, harcama, biriktirme ve yatırım gibi konularda ciddi bir sorgulama süreci sizi beklemekte. Geleneksel kalıpların dışında özellikle de online yollarla para kazanabilirsiniz. Hayatınızda kalıplar, dogmalar yavaş yavaş kırılırken uzun zamandır hep yapmak isteyip de yapamadığınız şeyleri gerçekleştirebilirsiniz.

KOVA: Burcunuzda gerçekleşecek olan bu transit en çok tabii ki sizleri etkileyecek. Hayatınızda sorumluluklar oldukça artacaktır. İş yükü artarken zaman zaman yorgun hissedebilirsiniz. Bilgiyi yaydıkça güçlenecek, öğrendikçe ilerleyeceksiniz.

BALIK: Ruhsal anlamda bir dönüm noktasındasınız. Satürn transiti ilk başta sizi zorlayabilir. Hayatınızdaki gereksiz bağları kestikten sonra özgürleşme süreci devreye girecektir. Ruhsal anlamda çok farklı ve hayatınızı değiştirecek bir yolculuğa adım atabilirsiniz.


Aralık ayının en önemli haberi: Jüpiter Satürn kavuşumu
19 Aralık 16.07’de Jüpiter de Kovaya geçerek Satürn’le birleşiyor. Çok çok önemli bir kavuşum bu. Daraltan ve çoğaltan iki gezegenin Kovada buluşması. Jüpiter de Satürn de kovada çok güçlüdür. İlk birleşme derecelerinde Altair adında bir sabit yıldızla kavuşum var. Amerika ile ilgili bir bölgedir burası. Teknolojilerle ilgilidir. 20 yılda bir gerçekleşen bir kavuşumdur. Bu iki gezegenin bir araya gelmesine SAHİPKIRAN denir. Anlamı güçlü kişi, hükümdar, gücü elinde tutan demektir. Eski zamanın astrologları büyük iki gezegenin bir araya gelmelerine her zaman çok önem atfetmişlerdir. Böyle bir kavuşum önümüzdeki yıllarda büyük ve güçlü bir dünya liderinin ortaya çıkacağı ihtimalini göstermektedir. Bu kavuşumla mutlak bir yükselişin ortaya çıkacağından bahsedilebilir. I Selim ile Kanuni Sultan Süleyman’a bu isim bahşedilmişti. Bu güçlü birleşimle güç topraktan, maddeden, sanayileşmeden hava elementine yani teknolojiye, bilime geçmeye aday.
Büyük Kavuşum’dan kısaca burçların nasıl etkilendiğine gelince; Kova en yoğun şekilde etkilenebilir, diğer hava grupları; İkizler ve Terazi onu izleyecektir. Yeni bir görünüş, yeni proje veya yol, içgörülerinin artışı söz konusu olabilir.

Toprak grupları Boğa, Başak veya Oğlak; yükseliş, kariyer gelişimi, yeni konumlar açısından oldukça ve büyük olasılıkla iyi durumda görünmektedirler.
Ateş grupları; Koç, Aslan ve Yay, büyük ihtimal ile bekledikleri güveni, mutluluğu, anlaşmayı ve finansal işbirliğini rahatça yakalayabilirler.
Su burçları olan Yengeç, Akrep ve Balık’ların, ruhsal ve fiziksel sağlık, manevi yükseliş deneyimleri ve evlilik konularında şanslarının parladığını görme ihtimalleri oldukça büyük.