10 Ocak Çarşamba günü organizasyon komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, ünlü yönetmen Steven Spielberg, sinemaya yaptığı katkılar, hayırseverlik çalışmaları ve Holokost’un anısını koruma çabalarından dolayı İsrail’in prestijli Genesis Ödülü’ne layık görüldü ve ödülle birlikte 1 milyon dolar kazandı. Bu yıl ilk kez, Genesis ödülü seçimlerine halk da dâhil oldu.

Bir milyon dolarlık bu ödül her yıl, kişilerin mesleki başarıları, insanlığa katkıları ve Yahudi değerlerine bağlılıkları nedeniyle verilmektedir. Bu ödüle önceki senelerde layık görülen kişiler kazandıkları bir milyon doları hayırseverlik amaçları için bağışlamış olsalar da, geçtiğimiz 10 Ocak akşamı geç saatlerde ödülü alan Spielberg, bu konudaki planları hakkında hemen yorum yapmadı.

Genesis Ödülü Vakfı yaptığı açıklamada, “Steven Spielberg’in eşsiz yeteneğini, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye olan bağlılığını ve savaş sonrası nesillere Holokost’un dehşetini öğretmeye olan benzersiz katkısını kutluyoruz,” şeklinde ifade etti.

Spielberg, gişe rekorları kıran filmleriyle tüm zamanların en başarılı ve etkili film yapımcılarından biridir. Bunlar arasında “Jaws”, “ET The Extra Terrestrial”, “Raiders of the Lost Ark”, “Jurassic Park”, “Schlindler’s List” ve “Er Ryan’ı Kurtarmak” gibi filmleri ile çok sayıda ödül kazandı.

Spielberg, “Schlinder’in Listesi”nin 25. yıldönümü vesilesi ile 2018 yılında yapılan gösterimde, toplam 7 Oscar toplayan bu filmi hakkında yaptığı yorumda, hiçbir çalışmasının bu Holokost draması kadar kendisini etkilemediğini belirtti. “Her yerde travma vardı ve bundan kaçmak mümkün değildi. Filmde, şimdiye kadar yaşadığım veya insan olarak gördüğüm her şeyin ötesine geçen trajik bölümler bulunuyordu.”

Ödül çeki kabul etmediği ve hasılatını hayır kurumlarına bağışladığı “Schlinder’in Listesi” filminin ardından Spielberg, Holokost’tan sağ kurtulmayı başaran tanıklarla yapılan röportajları filme almak için 10 milyon dolarlık hibe ile USC Shoah Vakfı’nı kurdu. Proje kapsamında, 56 ülkeden hayatta kalanlarla 32 dilde, 55.000 görüşme gerçekleştirdi. Spielberg, çeşitli ülkelerde gerçekleşen 20. yüzyıl soykırımları ve toplu katliamların anısını korumak için de çalışıyor.

Spielberg’in diğer hayırseverik çalışmaları arasında Yahudi hikâyelerini korumak ve sosyal aktivizmi desteklemek için kurulan “Dürüst Kişiler Vakfı” yer alıyor. Ünlü yönetmen, Yahudi amaçlarına hizmet için 100 milyon dolardan fazla bağış yaptı. Çocuklara, yaşamı tehdit eden koşullarda yardım eden “Starlight Çocuk Vakfı”nın fahri başkanıdır. Film ve televizyon endüstrisinde çalışan yaşlılara sağlık hizmeti sağlamak için, sinema ve televizyon fonuna 30 milyon dolar bağışladı. Ayrıca “Wunderkind Vakfı”, çocukları ve gençleri sağlık, sanat ve eğitim konularında destekliyor.

Başarıları ve hayırsever çalışmaları; Başkanlık Özgürlük Madalyası, Fransa’nın Legion D’Honneur’ü, Almanya’nın Federal Liyakat Haç’ı, Kraliçe II. Elizabeth’in Onursal Şövalye’si ve İsrail’in Devlet Başkanlığı Ayrıcalık Madalyası da dâhil olmak üzere çok sayıda takdirle sonuçlandı.

Genesis Ödülü 2014 yılında verilmeye başlandı ve Özel Genesis Ödülü Vakfı faaliyetleri, İsrail Hükümeti ile yakından bağlantılı olan ve kâr amacı gütmeyen bir grup olan Yahudi Ajansı’nın başkan ofisi arasındaki bir ortaklık içinde yürütüldü. Ödül, vakıf tarafından oluşturulan 100 milyon dolarlık bağışla finanse ediliyor.

Bu sene vakıf ilk kez seçimi hakkında, çevrimiçi olarak görüş istedi. 200.000 Yahudi’nin oy kullandığını açıkladı. Nihai kararı ödül komitesinin vermesine rağmen, görevliler, Spielberg’in en çok oyu aldığı gerçeğinin “önemli bir belirleyici faktör” olduğunu söyledi.

Ödül genellikle her sene haziran ayında Kudüs’te İsrail Başbakanı’nın katıldığı bir gala etkinliğinde verilir. Ancak korona virüs salgını nedeniyle bu yıl etkinliğin yapılıp yapılmayacağı belli değil. Geçen yılın kazananı, eski Sovyet siyasi tutuklu Natan Sharansky’nin ödül töreni sanal olarak gerçekleştirilmişti.

Önceki yıllarda layık görülenler: iş adamı ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, aktör Michael Douglas, keman virtüözü Itzhak Perlman, heykeltıraş Anish Kapoor, aktris Natalie Portman, New England Patriots’un (futbol kulübü) sahibi Robert Kraft ve Natan Sharansky.

2018’de Portman, Başbakan Netanyahu’nun siyasi duruşunu onaylıyor gibi görünmek istemediği için ödül törenine gelmeyi reddetti. Aynı yıl, ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı merhume Ruth Bader Ginsburg’a “Ömür Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Kaynak:
The Economic Times